Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Zajímá vás, co je autoterapie jógou?

Hana Suberová o autoterapii jógou, jejím poznání a následné praxi.

Jmenuji se Hana Suberová a vedu semináře autoterapie. A co to je? Stručně řečeno – v autoterapii se učíme hledat a nacházet vzájemné souvislosti mezi našimi potížemi a způsobem života, který žijeme. Na seminářích se budeme skrze cviky učit, jak vnímat potřeby našeho těla, jak jim porozumět – budeme pracovat se svým tělem, poznávat sami sebe.

Dám příklad. Na začátku byla potřeba – bolí mě záda, a tak se v průběhu času vymyslely cviky. Dnes se již učíme cviky, ale přestáváme poslouchat své tělo. Někdy je tedy třeba vracet se zpět k našim potřebám, k tomu, jaké signály vysílá naše tělo a ne automaticky dělat to, co ostatní, i když je to na bolavá záda. Pokud bychom se věnovali pouze zádům, zjistili bychom, že něčemu jinému, co zdánlivě se zády nesouvisí, musíme přeci jen svou pozornost věnovat. Například posílení a protažení svalů na nohách, hýždích, či břichu. Ale také se musíme věnovat naší psychice. Pokud chceme mít například uvolněný krk, ale stále zažíváme stres, či si bereme příliš velká břímě, pouze protahováním páteře příliš nezmůžeme a problémy se nám budou vracet.

Mě záda bolívala jako čert, neuměla jsem cvičit a nevěděla jak na sebe a co víc, už od malička jsem měla atopický ekzém, čímž jsem velmi trpěla. Hlavně v létě a v zimě se mi po celém těle tvořila pálivá a svědivá místa. Ve škole se mě občas ptali, jestli není nakažlivý, a to mě bolelo, cítila jsem se taková odstrčená. Lékaři mamince říkali, že není léčitelný, ale prý mi ho mohou udělat snesitelným.
Jak jsem však víc a víc praktikovala jógu, začala jsem zjišťovat, že se měním i já sama, ne jen mé tělo, ale i má psychika a že se mění k lepšímu i kvalita mého života. Začala jsem vše pozorněji vnímat, viděla jsem lépe souvislosti, pořád dál pracovala na sobě a najednou jsem si všimla, že se mně ekzém ztrácí (bolest zad mě přešla daleko dříve). Bylo to pro mě ohromující zjištění a začala mně docházet slova jednoho moudrého muže, který říkal, že nemoci jsou našimi učiteli. Dnes tak jakoukoliv bolest i svůj ekzém vlastně i vnímám. Možná nebýt jeho, nepsala bych tyto řádky, nepraktikovala jógu a neměla vám co předávat.
Mohu dnes taky zodpovědně říct, že atopický ekzém léčitelný je – sama jsem toho důkazem. Ne kortikoidy, ale prací na sobě. Jen je třeba najít tu správnou cestu a nevzdat to. Skrze jógu můžeme pochopit příčiny našich problémů a postupně se naučíme je zpracovávat.
Jóga mě naučila se více poslouchat a vnímat to, co mi říká mé tělo. Jen cvičit nestačí, i když cvičení je velký krok kupředu.

Přeji všem, aby si dopřáli více času na sebe a sebepoznávání a tím započali cestu sebeuzdravování.

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

30.06.2014 - 13:12

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám