Školení restorativní jógy
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Proč nemluvit při cvičení jógy

ásana016

Zlaté pravidlo jógy je při cvičení nemluvit. A to nejen tehdy, pokud cvičíte ve větší skupině na organizované hodině, ale i pokud cvičíte sami či s pár přáteli. Uhádnete proč?

Pokud cvičíme na skupinové hodině, je tu alespoň jeden důvod nemluvit úplně jasný. Mluvením bychom při cvičení rušili ostatní. To by bylo nejen neslušné, ale hlavně je tím můžeme připravit o jeden z největších přínosů jógy, o chvíli klidu a ničím nerušené relaxace, chvíli, kdy se mohou věnovat jen sami sobě.

Není to ale zdaleka jediný důvod, proč při cvičení jógy “držet jazyk za zuby”, jak se říká lidově, a mluvení si nechat na vhodnější příležitost. Mluvit bychom při józe neměli nikdy, nezávisle na tom, zda cvičíme s někým dalším nebo nikoliv.

Důvody jsou dva. Jeden souvisí s tradičním duchovním významem jógy, a pokud berete jógu jen jako sport, možná vám nebude připadat až tak důležitý. Druhý je pak zcela praktický a má svoje kořeny mimo jogínských tradic také v anatomii a tělesných funkcích.

Tím prvním důvodem je fakt, že jóga historicky vznikala jako meditační technika, nikoliv jako fyzické cvičení či sport. Jóga neměla rozvíjet jen tělo, naopak, prostřednistvím práce s tělem klasičtí jogíni rozvíjeli především svou mysl. K tomuto účelu také byly ásany primárně určeny. Uznáte přitom sami, že meditace, během níž mluvíte, naprosto postrádá svůj smysl.

První důvod, proč není dobrý nápad u jógy mluvit, je tedy jasný. Spočívá v tom, že mluvením přicházíte o meditativní stránku jógy, čímž také ztrácíte velkou část toho, co jóga dovede dát vaší psychice.

Mluvení negativně ovlivňuje ásany

Druhý důvod je poněkud pragmatičtější, i když ve skutečnosti s tím prvním úzce souvisí a rozhodně jej nelze označit za důležitější. Ásany v józe jsou tradičně podle Pataňdžaliho súter pozice, které jsou předně stabilní, tedy tělo se v nich dokáže udržet i po poměrně dlouhou dobu, a za druhé pohodlné, to znamená, že i po této dlouhé době by ásana neměla jogínovi přinášet nějaké velké fyzické vypětí či přemáhání.

Tato rovnováha je ovšem velmi delikátní, a tím také velmi citlivá na různé změny a třeba i jen malá narušení. Mluvení vám možná nepřipadá jako kdovíjak náročná aktivita, vyžaduje ale přesto rozsáhlou svalovou aktivitu, aktivitu hlasivek a mimických svalů obličeje, jazyka, bránice a mnoha dalších tělesných systémů, a do těla zároveň vysílá vibrace, protože zvuk není ničím jiným než vibracemi, které si hmota vzájemně předává. (Proto také zvuk neuslyšíte ve vzduchoprázdnu, nebude se k vám mít jak dostat, protože v něm žádná hmota není.)

Mluvení při józe proto narušuje onu stabilitu a pohodlí, které ásany přirozeně obnáší a pro své správné provedení též vyžadují. Nemluvě o sníženém soustředění na správné provedení ásan a narušování energetického proudění v těle. A to ani nemluvíme o vlivu na správné a vyrovnané dýchání.

Zkráceně řečeno, musíte si vybrat. Buď budete mluvit, nebo budete jógu cvičit pořádně a takovou, jaká má být.

Až tedy budete mít chuť kamarádovi či kamarádce něco důležitého sdělit během provádění psa hlavou dolů, vzpomeňte si na jedno známé, byť námi trochu poupravené zdravotní varování: “Mluvení při józe vážně škodí vám i lidem ve vašem okolí!”re

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

11.12.2014 - 17:36

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám