Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Poprvé na lekci jógy

prvni_lekce_jogy

Jste-li jógovými nováčky, může pro vás být představa premiéry na lekci jógy trochu děsivá. Následujících 10 tipů vám pomůže cítit se jistěji, pohodlněji a připraveněji pro vstup do vaší první jógové lekce.

1/ Nechoďte na lekci s plným žaludkem

Stejně jako při jiných sportovních aktivitách není svačina před cvičením jógy úplně nejlepší nápad. Při předklonech a rotacích se vám s plným žaludkem zkrátka nebude cvičit nejlépe a nebudete se cítit dobře a koncentrovaní na cvičení. Dejte si lehkou svačinu zhruba dvě hodiny před cvičením, pokud jste extrémně hladoví, zkuste si dát banán maximálně půl hodiny před lekcí.

2/ Přijďte včas

Do studia se vypravte nejméně 10 minut před plánovaným začátkem lekce. I s ohledem na případné papírování a zorientování se v šatnách a prostorách studia. Včasný příchod vám rovněž pomůže vybrat si místo na cvičení v místnosti tak, abyste se cítili bezpečně a v klidu. Určitě nezapomeňte učiteli jógy sdělit, že dnes cvičíte poprvé.

3/ Vezměte si všechny pomůcky

Pokud nemáte vlastní, půjčte si ve studiu podložku na cvičení – jógamatku. Porozhlédněte se, co dalšího za pomůcky je k dispozici: popruh, deka, cihlička, válec… Každá nabízí něco trochu jiného, ale každá pomáhá tělu dostat se do hlubší a bezpečnější verze pozice. Popruhy a bločky vám pomohou při rotacích a předklonech, zatímco deka vám prospěje při pozicích v sedu a rovněž zpříjemní závěrečný odpočinek.

4/ Možná se bude zpívat

V závislosti na tom, jakou jógu bude cvičit, může dojít na zpívání v sanskrtu – na začátku nebo na konci lekce. Pokud to pro vás není příjemné, nikdo by vás neměl nutit, abyste se ke zpěvu přidali. Jednoduše místo zpěvu relaxujte, dýchejte a mějte otevřenou mysl. Máte-li zájem zpěv vyzkoušet, zpívejte dle ostatních, nejdříve spíše potichu, než zachytíte všechna slova.

5/ Ponožky a fitness rukavice

Protiskluzové jógové ponožky nebo rukavice neřešte, dají se sice koupit, ale nejsou nezbytné. Poskytují falešný pocit jistoty na jógamatce, ale ten se souvislou praxí získáte i bez doplňků. Pokud je vám zima na nohy, nechte si na začátek lekce obyčejné ponožky, ale obecně bude lepší, když to zvládnete bez nich.

6/ Uvolněte napětí

Při začátcích s jógou je běžné, že svíráte prsty nebo dokonce čelisti. Zkuste se uvolnit, čím lépe se uvolníte a necháte všemu volný průběh, tím lepší budete mít zážitek ze cvičení jógy. S uvolněným tělem časem zjistíte, že déle vydržíte v pozicích.

7/ Dech je všechno

Uvědomte si, jak mělký máte dech na začátku lekce a jak je hlubší a uvolněnější na jejím konci. Zkuste vědomě prodlužovat výdechy, nádechy a pauzu mezi nimi. Snažte se dodržovat pokyny učitele pro dýchání v jednotlivých pozicích nebo mezi jejich přechody.

8/ Pozice dítěte

Je vždy k dispozici. Na lekci se mohou sejít jogíni různých úrovní zkušenosti a pokud dojde na pozici, které nerozumíte nebo ji nejste připraveni vyzkoušet, nemusíte se stydět a zaujměte pozici dítěte pro odpočinek. To samé udělejte, když cítíte, že nejste v rytmu, zadýchaní nebo si prostě potřebujete odpočinout.

9/ Věřte učiteli

Cvičení v rytmu učitele může být občas obtížné. Bez ohledu na to, zda cvičí příliš rychle nebo příliš pomalu, věřte jeho schopnosti fázovat cvičení a snažte se, abyste zůstali v tempu lekce. Učitel na vás může občas sáhnout, aby vám upravil pozici nebo pomohl k lepšímu procvičení, pokud vám to není příjemné, určitě mu to v klidu řekněte.

10/ Nestyďte se být začátečníkem

Za pár měsíců se vaše schopnosti cvičení jógových pozic (ásan) nepochybně posunou kupředu. Nyní jste ale na počátku cesty, nesnažte se hnát kupředu a překonávat tělesné limity. Vše chce svůj čas a správné naladění mysli je tou nejlepší zárukou postupné cesty kupředu.

Držíme palce! Rovněž si můžete přečíst odlehčený článek na téma první lekce jógy.

 

 

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

30.01.2015 - 09:10

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám