Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Něco málo o józe…

Vědeli jste, že jóga je několik tisíc let starý filozofický systém, který pochází z Indie? Kořeny jógy sahají do období 200 let před n. l. a jsou zaznamenány v knize Jóga-sutry od Patanjali.

Slovo “jóga” pochází ze Sanskritu (náboženský jazyk starověké Indie), jeho kořen “yuj” znamená “spojit se” a představuje spojení každé stránky lidské bytosti – těla, mysli a emocí. Praktikováním jógy se snažíme dosáhnout tohoto spojení a najít tak stav rovnováhy, který nás udrží v přítomném okamžiku.

Mezi nejběžnější styly jógy patří Aštanga, Power jóga, Vinyasa Flow, Iyengar, Bikram, Sivananda, Kundalini, Jivamuktiyoga, Integrální jógová terapie, Viniyoga a Anusara.

Existuje mnoho forem praktikování jógy a každá z nich poskytuje jinou cestu k dosažení tohoto cíle. Termín jóga je vlastní hinduismu. Vstoupil také do slovníku buddhismu. Často bývá slovem jóga pojmenováno i čínské učení taoistů.

Hlavním literárním pramenem jógy je indická Bhagavadgíta, vytvořená před několika tisíci lety. Termín jóga se objevil dlouho před vytvořením Bhagavadgíty stejně jako lidé, jdoucí touto cestou.

Jedním z prvních autorů, který sepsal učení o józe v Jóga sutrách, je Patanjali (Pataňdžali). Patanjali je komponoval v letech 200 až 150 př. n. l.. V nich Patanjali popisuje osm stupňů jógové praxe.

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

23.03.2009 - 23:04

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám