Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Dobré mravy jogína

Stručné návod pro vás, jež se chystáte na svoji první i další lekci jógy.

1. PŘIJĎTE VČAS – přizpůsobte váš časový plán tak, abyste na hodinu dorazili včas. Prokazujete tak respekt svému učiteli, ostatním studentům a také sami sobě a vašemu cvičení. Pokud se vám výjmečně stane, že jdete pozdě, vstupujte do místnosti potichu a nerušte hodinu hlasitým rozbalováním podložky a přípravou pomůcek, nejlépe vyčkejte až do skončení úvodní meditace nebo chantování.

2. CHOĎTE NA HODINU VHODNĚ OBLEČENI – na cvičení se nejlépe hodí čisté pohodlné oblečení. Vždy noste spodní prádlo a buďte připraveni, že během hodiny se mohou dělat inverze nebo pozice ve dvojicích, během kterých může některé oblečení ukázat více, než byste si přáli.

3. DODRŽUJTE ZÁKLADNÍ HYGIENU – a pokud můžete, před hodinou se osprchujte. Nepoužívejte parfém nebo jiné aromatické přípravky. Jóga je zaměřená na dýchání a dechová cvičení, při kterých mohou výrazné vůně rušit. Někteří studenti na ně mohou být dokonce alergičtí.

4. MLUVTE SE SVÝM UČITELEM – informujte svého učitele o vašich zdravotních problémech nebo omezeních před začátkem hodiny (v soukromí). Zcela určitě mu řekněte, pokud cítíte v některé pozici bolest, aby vám poradil modifikaci pozice.

5. CO VÁŠ UČITEL NENÍ – váš učitel vám poradí s pozicemi, dechovými cvičeními nebo meditací, ale není to váš psycholog nebo léčitel (lékař). Neočekávejte od něj více schopností, než má.

6. NASLOUCHEJTE SVÉMU TĚLU – a nenuťte ho dělat věci, na které se zrovna necítí. Každý den je jiný a my jsme schopni podat jiné výkony, proto respektujme naše tělo. Pokud nám v daný moment některá pozice příjde příliš náročná, modifikujte ji pomocí pomůcek nebo ji úplně vynechte.

7. NERUŠTE OSTATNÍ – přestože jóga je skupinové cvičení, každý chodí na hodinu s vlastním záměrem a sám za sebe. Nerušte ostatní studenty svými hlasitými poznámkami, vzdechy nebo dokonce povídáním s jiným studentem.

8. VYPNĚTE SI MOBIL – jedno ze základních pravidel, které je dobré pořád připomínat. Není nic horšího, než zvonění mobilu během Savasany.

9. RESPEKTUJTE OSOBNÍ PROSTOR OSTATNÍCH – před hodinou si podložku rozložte tak, abyste během cvičení neomezovali studenty kolem sebe. Při pohybu po místnosti nešlapte na podložky ostatních studentů.

10. NEUTÍKEJTE BĚHEM SAVASANY – i když máte něco důležitého, vydržte až do konce hodiny a užijte si Savasanu. Je to možná ta nejdůležitější pozice z celého cvičení. Pokud byste měli možnost denně udělat alespoň jednu polohu, měla by to být právě Savasana.

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

07.04.2009 - 22:34

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám