Školení restorativní jógy
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

AUM – podstata všech manter

V upanišadě Čhándogja stojí:

Podstatou všech bytostí je země.

Podstatou země je voda.

Podstatou vody jsou rostliny.

Podstatou rostlin je člověk.

Podstatou člověka je řeč.

Podstatou řeči je Rgvéda.

Podstatou Rgvédy je Samvéda.

Podstatou Samvédy je AUM.

Ve všech písemnostech védického původu je podstatou všeho AUM. AUM je celek, který představuje vše připomínající kosmické vědomí – turíju, přesahující slova a koncepty, jde o vědomí čtyř dimenzí, o vědomí vlastní existence.

AUM je Brahma sám – Bůh ve formě zvuku.

Upanišáda Maitreie srovnává AUm s šípem, jehož hrotem jsou many(myšlení,mysl) a který je vysílán lukem lidského těla(dechem) a po průniku temnotou nevědomosti dosáhne světla nejvyššího stavu vědomí. Jogíni stoupají k osvobození s pomocí slabiky AUM.

AUM je primitivní zvuk bezčasé reality, která v nás vibruje již od počáteční minulosti a odráží se v celém našem bytí. Tento zvuk otvírá vibrace vyšší reality, vibrace které jsou věčné.

Básník R. Thákur krásně popsal slabiku AUM jako symbolické slovo pro dokonalé, nekonečné a věčné. Zvuk této mantry představuje celistvost celého stvoření. Veškeré naše náboženské uvažování a meditace začínají a končí mantrou AUM. Jejím smyslem je naplnit mysl vnímáním nekonečné dokonalosti a osvobodit ji od světa souženého sobectvím.

Tento svět fenoménů je výtvorem frekvencí. Podle všeho nejdříve vznikl zvuk a z těchto zvukových frekvencí vzešel svět fenoménů. Naše celková existence je tvořena tímto zvukem, který se stává mantrou.

Z Brahmana – nejvyššího, s jeho Prašaktí Májou, vzešla Náda( Šiva Šamtá, mužské a ženské energie, jako slovo – zvuk). Z Nada vzešlo Bindu. Tento projev je znám jako Šabda Brahman(nejvyšší vědomí jako zvuk). Tento neslišitelný zvuk je aviakta – nepojená energie, jež se projevuje prostřednictvím trojice šaktí:

Gian Šaktí – poznání

Iča Šaktí – vůle

Krijá Šaktí – činnost

Tato trojice souvisí se třemi gunami – tamas, sattva, radžas – jež prezentují podstatu sestupu ducha ke hmotě a naopak. Energie, která se projevuje jako svět fenoménů, je tudíž zvukem a pokladnicí gun, jež mají nekonečnou možnost kombinací.

AUM je nejdokonalejší a nejpřesnější mantrou:

A – je procitnitím – subjektivním vědomím

U – je sněním – vědomím vnitřního světa pocitů a přání

M – je hlubokým spánkem – vědomí nerozlišitelné jednoty

AUM je nejvyšší vědomí ve formě zvuku.

A – je sattva a Brahma

U – je radžas a Višnu

M – je tamas a Šiva.

AUM je tudíž zároveň Stvořitelem, Ochráncem a Ničitelem. Používání slabiky AUM před každou mantrou a po ní harmonizuje obě mozkové hemisféry a vytváří magický efekt.

Mantra AUM je považována jako prostředek k dosažení stavu siddhi, stavu osvobození od fyzických pout.

Při pronášení AUM by se měl dech usměrňovat nosem, což se děje automaticky při vyslovování zvuku M. Toto M je znázorňováno při uzavření rtů jako uzamčení dveří z vnějšího světa a dosažení hlubokého nitra. Vibrace vytvořené hlásky M hlubokými tóny jsou podobné zvuku čmeláka a zvuk vibruje horní ástí lebky, to znamená celou mozkovou kůrou. Odraz mantry AUM pomáhá mozku získat větší prostor pro ukládání informací. Je to však možné pokud je džapa prováděna každý den delší dobu.

Použity tyto materiály:

R.Thákur – Gitanjálí

Harish Johani – Tantra

Om šantí šantí šantí Andrea joga

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

14.10.2009 - 13:00

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám