Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

4 okamžité účinky jógy

ucinky-jogy

Jóga je běh na dlouhou trať. Alespoň co se jejích viditelných účinků týče. Jóga pro většinu z nás neznamená pouhou jednorázovou záležitost, ale dlouhou cestu na celý život. Cestu, díky které se zdokonalujeme ve svém jógování, jsme rovnější, vyrovnanější, zdravější, energičtější, máme ohebnější těla, pevnější svaly, stáváme se pozornějšími, zvídavějšími a možná dokonce i moudřejšími. Mohla bych pokračovat donekonečna. Jaké konkrétní benefity nám ale dá pouhá jedna lekce jógy – pouhý střípek tvořící onu velkou cestu?

Uvolněné tělo a vyrovnaný dech

Prvním a nejznatelnějším účinkem jógy je nejspíš fyzické a psychické uvolnění. I pouhých pár minut jemného protahování a vědomého dýchání nám vytváří ohebnější tělo, ve kterém se následně pohybujeme s větší lehkostí. Pro svaly je jóga to pravé ořechové – díky pozici mostu či prkna krásně zapojíme a zpevníme střed těla, při méně náročnějších cvicích naopak svalstvo důkladně protáhneme. Vedle toho získáme zdravé sebevědomí a více rovnováhy. A o nově získanou sílu se budeme moci opřít po celý zbytek dne.

Relaxace a klidná mysl

Vnitřní klid, žádný stres, harmonie s tělem i duší, celkové uvolnění a nalezení vnitřního “já“. Nezní to pohádkově? Možná ano, ale se snahou, pílí a trpělivostí je toho skutečně možné docílit. A právě hodina jógy (ano, i jedna hodina!) je v tomto skvělým pomocníkem. Pomůže odvést pozornost od problémů a toho, co nás neustále rozptyluje a tíží. Může nás poposunout o pořádný kus dál a naladit na tu správnou vlnu, kdy jsme maximálně sami sebou, nikam nechvátáme, vše řešíme s rozmyslem a v klidu a ve svém těle se konečně cítíme jako doma.

Lepší koncentrace

Na produktivitu, bystrost a koncentraci je perfektní především ranní jóga, která nastartuje začátek nového dne tak, že je téměř nemožné, aby se nám pak něco nepovedlo. Ranní protažení sestávající z pozdravů slunci a jemné meditace dokáže divy. Zlepší soustředění, zahřeje ztuhlé svaly, rozproudí krev v těle a zcela probudí i naši mysl. Takže pak, za plného vnímání, budeme plně otevřeni novým možnostem, připraveni čelit všemožným nástrahám a jen tak něco nás nezaskočí. Je zřejmé, že každý je strůjcem svého štěstí. Věřím, že s hlubokým dýcháním, stabilním tělem a čistou myslí, ke které nám jóga pomáhá vybudovat si cestu, je možné takřka cokoliv.

Dostatek energie

Jako poslední bod jsem si nechala dávku nové energie a nadšení, které ve mně jóga vždy evokuje a pomůže mi tak úspěšněji a veseleji prožít zbytek dne. Čas, který věnujeme sami sobě, je nedocenitelný a rozhodně se vyplatí si ho udělat. I pouhých deset minut meditace či jógy dokáže provést obrovské změny. Těchto deset minut se totiž odrazí ve zbytku našeho dne, možná i týdne. A částečně i v celém životě! Projeví se to pak nejen ve zralejším jednání a bystřejší mysli, ale i v energičtějším přístupu k čemukoliv.

 

Komentáře (0)
Vendula Jindrová

Jsem studentka, velká milovnice jógy, zdravého životního stylu, hudby, čtení a pohody. Jóga se stala před pár lety nedílnou součástí mého života a od té doby není den, kdy bych si ji nezacvičila.

17.11.2017 - 21:33

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám