Školení restorativní jógy
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Proč meditovat

meditace2

Meditace je aktuálně velmi používaný výraz, který má pro různé lidi různé významy. Meditace může být definovaná jako progresivní utišovaní a zklidňovaní mysli do chvíli, než se projeví zdroj mysli, jemuž se také říká duše, čisté vědomí nebo pole plného potenciálu.

V průběhu běžného dne je naše mysl plně obsazena silným proudem myšlenek, které se převážně týkají minulosti nebo budoucnosti – přehráváme si v hlavě situace, které se staly a přemýšlíme o tom, co bude dál. Takto budujeme fantazie – jaké to bude, až se splní naše sny, nebo opačné, hororové scénáře – jaké to bude, když ne.

Nicméně mezi každou myšlenkou je prostor, takzvaná “mezera”. Během meditace se naše soustředění posouvá z rušné aktivity našeho mozku k tišším úrovním myšlenkového procesu, až nakonec „spadne do mezery”.

“Mezera” má dvě klíčové kvality

– je to pole ticha
– a pole nekonečných možností. Protože mezi jednou myšlenkou a další myšlenkou spočívá možnost pro jakoukoli myšlenku!

V nitru ticha při meditaci zažívá naše tělo hluboký stav klidné ostražitosti, ve které se nám zpomalí dech, klesne tlak a puls, stejně jako klesne úroveň našich hormonů stresu. V podstatě se jedná o to, že meditace uklidňuje mysl. Když je mysl klidná, tělo relaxuje. Je zajímavé, že v západním světě relaxace hraničí s luxusem. Strašné přirovnání, když uvážíte, jak je relaxace léčivá pro celek mysli a těla.

Vědecky dokázaných účinků meditace je nespočet

Normalizuje krevní tlak. Posiluje imunitní systém. Redukuje záněty v těle. Zpomaluje proces stárnutí zvýšeným vylučováním enzymu Telomeraza. Redukuje stres, depresi, hněv a zmatenost. Posiluje pozitivní emoce, pocit klidu a relaxace. Posiluje koncentraci, paměť, schopnost učit se. Celkově posiluje sebevědomí. Navozuje lepší spánek, zvyšuje úspěšnost v práci a kontrolu vlastních myšlenek. Odbourává adiktivní chovaní (kouření, alkohol)

Meditace celkově stimuluje schopnost organismu sebe-regenerovat a samo-regulovat.

Mimo jiné meditace „vypíná“ nebo utlumuje projevy genů, které přispívají nemocem jako jsou diabetes, Alzheimer, autoimunitní onemocnění a některé typy rakoviny. Zároveň „zapíná“ neboli spouští projevy genů zodpovědných za dobré a pevné zdraví.

Důvody, proč se někdo rozhodne meditovat, jsou různé

Důležité je, že každý kdo pravidelně medituje, získává jasné benefity na všech úrovních – fyzické, mentální, emotivní a spirituální.

Nutnost “meditovat pravidelně” může být velkou překážkou. Jako každá hygiena, i tato mentální očista, musí být dodržovaná každé ráno i večer. Zuby si běžně vyčistíme a nepřemyslíme nad tím, zda na to máme čas a proč to děláme. Je to samozřejmé.

A navíc:
– zatímco důsledně denně meditujeme, expanduje naše povědomí a my zažíváme naši esenciální podstatu, kterou je láska a čisté vědomí.

– zatímco důsledně denně meditujeme, jsme součástí společnosti, která medituje, což podle Deepaka Chopry, znamená, že jsme součástí kritické masy, která když dosáhne počtu 1 milionu pravidelně meditujících členů, změní strukturu světa.

Meditace zlepšuje nejen celkový stav každého meditujícího jednotlivce, ale vytvořením kritické masy meditujících, zlepšuje stav společnosti. Každý, kdo medituje pravidelně, je součástí vyššího cíle.

Je jedno jak meditujeme, kdy meditujeme, jak dlouho meditujeme, důležité je, že meditujeme

/

V salónu Ayurveda Beauty pro vás od února zahajujeme pravidelnou ranní a večerní meditaci každou středu. Nabídneme pěti denní kurz meditace, během kterého vás Akila De Silva, profesionální kouč původem ze Srí Lanky, provede pěti různými styly meditace a lekcemi dýchaní (mindfulness jako soustředění na přítomnost; meditace které uvolňují stres; meditace, které napomáhají zastavit přehnané analýzy mozku (overthinking); atd.)

Po domluvě, jsou možné i individuální lekce.

Kontakt:
Rezervace emailem na mailto:tanja.kovac@ayurvedabeauty.cz nebo telefonicky na 773577761.
Adresa: Ayurveda Beauty, U nového Suchdola 24, 160 00 Praha 6

ayurveda_logo_82px

 

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

09.03.2017 - 13:47

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám