Školení restorativní jógy
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Indický mystik radí: Jak utišit mysl při meditaci

Sadhguru

Zklidnit svou mysl při meditaci tak, aby neustále neutíkala k všedním myšlenkám a každodenním problémům, není vůbec jednoduché. Přibližte se k tomuto cíli rychleji s radami indického jogína a mystika Sadhguru.

Sadhguru, vlastním jménem Jaggi Vasudev, je zakladatel nadace Isha, která zdarma poskytuje jogové kurzy po celém světě, od Spojených států, přes Indii až po Singapur. Kromě toho se Sadhguru zabývá také mystikou a publikoval na 100 knih v 8 různých jazycích.
Jako duchovní myslitel se Sadhguru kromě cvičení jógy věnuje i meditaci. Pokud máte při meditování potíž s udržením své mysli v klidu, zkuste aplikovat tři ponaučení, které Sadhguru, učitel jógy, dává svým žákům.

Neexistuje klidná mysl


První rada na první dojem zcela popírá podstatu meditace. Jenomže abychom se v meditaci mohli posunout, je třeba se naučit se svou myslí správně pracovat. Nejprve si musíme uvědomit, že zcela klidná mysl je velmi výjimečná.
Sadhuru proto radí, že žádná mysl nemůže být zcela klidná, pokud je zaměstnaná mnoha věcmi. Většinou tolika věcmi, že to brání našemu vědomí rozpoznat, kým doopravdy jsme. Namísto toho, aby byla mysl zrcadlem, které čistě odráží naše skutečné já, stává se reproduktorem, který vytváří věci, které nepotřebujeme.

Identifikujte se se svým skutečným já


“Ve chvíli, kdy se identifikujete s něčím, čím nejste, je mysl neustále v pohybu,” říká Sadhguru. Že tyto věci jsou naší součástí nám poté mysl pouze namlouvá, čímž rozmazává rozdíl mezi tím, co je skutečné, a věcmi, které skutečné nejsou. Slovy první rady, mysl má být zrcadlem, nikoliv reproduktorem. Důležité je vrátit se zpět ke svému skutečnému já a zbavit se věcí, které by naši mysl neměly zaměstnávat.

Dejte si od své mysli odstup


Část procesu, jak se znovu identifikovat se svým vlastním já, je nejprve poodstoupit od své mysli a od svých myšlenek. Cílem je dostat se do stavu shanya, stavu prázdnoty, který nám jediný umožní zcela se osvobodit od mysli. Ve stavu prázdnoty totiž můžeme svou mysl během meditace kompletně utišit a dostat se tak ke svému lepšímu a klidnějšímu já.

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

08.09.2014 - 22:28

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám