Školení restorativní jógy
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Jógové ásany, které přispívají k optimalizaci funkce štítné žlázy

IMG_3002

Dnes se budeme zbývat tématem, které je velmi důležité pro mnoho lidí všech věkových skupin. Jde o optimalizaci funkce štítné žlázy. Jsem psychoterapeutka a také jsem mistr Reiki učitel a chodí za mnou mnoho klientů, které trápí problémy se štítnou žlázou.

Štítná žláza – patří mezi Žlázy s vnitřní sekrecí.

Štítná žláza (latinsky: glandula thyroidea) je endokrinní žláza laločnaté stavby, umístěná na kraniálním konci průdušnice. Někdy zasahuje až na hrtan. Funkčně se podílí na regulaci metabolismu produkcí thyrodních hormonů trijodthyroninu a thyroxinu. Tyto hormony ovlivňují spotřebu kyslíku, rychlost látkové výměny, růst a vývoj.

Nedostatečná činnost štítné žlázy se projevuje zpomalením tělesných funkcí (únavnost, zimomřivost, zácpa) i psychiky (nezájem o cokoli, nevýkonnost), v pokročilých případech zhrubnutím hlasu a přibýváním na váze (ale hypotyreóza je zcela vzácně příčinou těžší obezity).

Hypertyreóza, zvýšená činnost žlázy, přesněji zvýšené koncentrace hormonu tyroxinu (označovaného T4), se projeví bušením srdce, jemným třesem rukou, horkokrevností, hubnutím i při dobré chuti k jídlu, nepřiměřeně dobrou náladou (euforií), zmatenou podnikavostí, někdy až nespavostí.

Příčiny onemocnění štítné žlázy

Nedostatek jódu byl a leckde zůstává příčinou zvětšování žlázy.

Dále však bylo zjištěno, že k disharmonii funkce štítné žlázy dochází v důsledku životního stylu. Stresu, vysokého tempa, přesportování bez nároku na regeneraci, vysokou zátěží organismu.

Co s tím?

Samozřejmě je nutné navštívit lékaře na Endokrinologii, aby nám minimálně sdělil, zda je štítná žláza v pořádku či ne. A pak můžeme zahájit léčbu pomocí medikamentů anebo můžeme léčbu podpořit samoléčbou. Kromě toho, že je potřeba nasadit antioxidanty na čištění organismu a trvale odstraňovat překyselení organismu.

A já mám pro Vás skvělou kombinaci ásan, které velmi aktivně přispívají k optimalizaci práce štítné žlázy. Doporučuji denně provést alespoň 1x.

Je to svíčka, pluh a ryba. V každé si dopřejte chviličku výdrž. A pokud Vám hen od začátku ásany nejdou, neztrácejte naději, zatím se je naučili všichni moji klienti, takže je určitě zvládnete i vy!

Svíčka – ležím na zádech a zvednu pomaličku nohy, záda podepřu v pase rukama. Čím blíž máte při podepření rukou lokty u sebe, tím lépe se dostanete do svíčky. Při svíčce je tělo kolmé k zemi. Pokud zvládáte perfektně svíčku s podepřením rukou, můžete ruce položit propnuté na zem. Svíčka je vzpor na ramenou, nikoliv na krku 🙂

/

Pluh- ve svíčce dám nohy za hlavu, prsty u nohou se dotýkají podlahy. Můžete si zase podpírat záda anebo mohou být ruce položené na zemi.

Ryba – ležím na zádech, hrudní záklon, hlava se dotýká země temenem, ramena lehce podsunu pod tělo, ruce mohu mít pod hýžděmi nebo mám lokty na úrovni boků a prsty směřují šikmo vzhůru

Pozor! V těchto pozicích se nesmí mluvit, právě aby se nenamáhala štítná žláza. Je potřeba dbát na to, aby hlava byla rovně!

 

Komentáře (7)
Blanka Janíčková
Blanka Janíčková

Jóga je pro mne nejen fyzické cvičení, relaxace, ale především cestou osobního růstu. Více o mně zde

17.06.2015 - 16:11

Načíst další
Načíst další

Komentáře

 1. Anna Stehlíková napsal:

  Dobrý den, ráda bych se zeptala zda mohu cvičit pozdrav slunci, když mám autoimunitní zánět štítné žlázy. Moc děkuji

 2. Blanka Janíčková napsal:

  Dobrý den Nikolo,
  každá ta pozice je trošku na výdrž, takže začínáme na pět nádechů a výdechů v každé pozici. Po nějaké době, třeba když procvičujete sekvenci každý den, tak po týdnu můžete přidat nádech a výdech, nebo 2. Například do 30ti nádechů a výdechů v každé pozici. Trénovaní jogíni jsou v pozicích i déle, ale to nedoporučuji, především pokud začínáte. Je fain, když budete postupovat pomaličku a neuspěcháte to. Přeji hodně hezkých chvil při praktikování jógy. Blanka

 3. Nikola napsal:

  Dobrý den, může se zeptat jak při těchto pozicích dýchat? Moc děkuji

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám