Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Patanjali

Patanjali (Pataňdžali) je znám jako autor jóga súter. Jeho nejznámějším dílem jsou Jóga sútry, které komponoval v letech 200 až 150 př. n. l. Pataňdžali je považován za zakladatele jógy, přestože jeho výklad o józe je založen na sankhja škole a Bhagavadgítě, které jsou starší.

Patanjali popisuje naši mysl jako vůz tažený divokými koňmi, kteří ji pohazují sem a tam. Osmi stupňová cesta nabízí systém, který zkrotí divoké koně naší mysli a naučí je řídit naše tělo.

Podle Patanjaliho je velmi těžké dodržovat první dva stupně (yamas a niyamas), když máme slabé tělo a slabou mysl a proto posilujeme tělo pomocí třetího a čtvrtého stupně. Zároveň se tak snažíme o integraci všech osmi stupňů – spojením dechu (pranayama) s fyzickým cvičením (asana) odpoutáme naše smysly od okolního světa (pratyahara) a soustředíme se na vlastní cvičení (dharana). Naše cvičení se postupně stane pohybující se meditací (dhyana) v souladu s naším dechem (pranayama), které nás přivede ke stavu úplněho pohlcení (samadhi).

/
Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

23.07.2009 - 22:35

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám