Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Joga a vnitřní krása

Když zapadlo slunce i měsíc a dohořel oheň a umlklo vyprávění.

Jaké tu zbylo světlo pro člověka?

Zůstalo světlo duše.

Člověk je krásný tak, jak je zářící jeho duše, svítící kolem něj.

Brhadáranjakopanišád

Když se nám daří tělo zdokonalit pomocí ásán, mysl ovládnout pranajámou a smysly pomocí pratjaháry, začínáme sklízet ovoce cvičení jogy.

Zde se naše vědomí začíná více zaměřovat na duchovní centrum, aby se spojilo s duší.

Poznání duše stojí nad smyslovým vnímáním a racionálním myšlením. Naše vnitřní krása se srcadlí v lidském těle v duchovním srdci, které je uprostřed hrudního koše, ale jeho síla se rozlévá po celém těle a na povrch vystupuje pohledem očí a svými činy a skutky.

Světlo duše většina lidí v sobě nevidí, ale často mluví o vnitřní kráse každého jednotlivého člověka. Jogín, člověk, který se věnuje roky praktikováním jogy – všech pravidel jogy, jámí a nijámí, cvičení, pranajámá atd – září. On sám by měl být obestřen silou svých skutků, svého chování a prozařovat tuto krásu k ostatním lidem.

Naše duše je totiž jemná,ale velmi silná. Je spojena s univerzálním duchem, Bohem o němž joga tvrdí, že existuje uvnitř člověka i mimo něj.

Každý z nás má svou vnitřní krásu a kvalitu duše a právě joga nám ji pomáhá odhalit. Cvičení jogy nám může přinést velké množství poznatků. Můžeme si současně uvědomit, že jako jednotlivci jsme před sílou vyšší energie zcela bezvýznamní. Musíme se vzdát osobní pýchy a pak nás praxe jogy zavede do hlubších úrovní, tam kde se naším vůdcem stává vyšší energie – vyšší morálka a probouzí se naše vnitřní krása.

Joga nás učí pochopit pokoru a lásku. Ztotožnit se s těmito pojmy a vnést je do svého srdce.

Podle indické fylosofie existuje šest základních božských vlastností:

pravé poznání, talent, ovládání těla, mysli, a svého já, neochvějné odhodlání, síla překonávat překážky a energie.

Když jogín postupuje na své cestě ke konečnému cíli, usiluje aby se v něm tyto vlastnosti projevily. Pak je dokonalý jogín obdařen vnitřní krásou, přirozeným půvabem, silou a jasností, což Patandžalí nazývá „bohatství těla a duše”.

Podrobení svého vnitřního já vede k propojení se k Bohu. Vede k vnitřnímu míru jako nejvnitřnější potřebě člověka a přináší to nejpřirozenější – naplnění naší duše.

Vnitřní krása která se snoubí s jogou se promíchává s odpoutaností mysli od celkových předmětů a od smyslů a musí se zaměřovat k vyšším, jemnějším sférám. Nejvyšší krásy a jemnosti v joze se dosahuje pročištěním těla na úrovni potravy, cvičením,meditací a pranajámy. A dále jsou již jen vyšší sféry vnímání. Intuice se probouzí. Joga je klasickou metodou pro rozvinutí intuitivních schopností a zjemnění smyslů a mysli.

Naše duše září, je ve svém původním stavu. Lze ji přirovnat k dokonalému křišťálu, který odráží každý náš čin.

Nechť je vaše tělo a síla vaší duše zářící a čistá jak diamant.

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

01.08.2009 - 12:43

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám