Školení restorativní jógy
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Co je prána?

Čakry

Prána nebo-li vitální životní energie je důležitým prvkem východních učení, ze kterých vychází i jóga. Pokud pochopíte, jak tato energie funguje, a naučíte se s ní pracovat, dáte svému životu, zdraví a spokojenosti úplně nový rozměr.

Člověk je víc než jen fyzické tělo. To je základní princip, ze kterého vše vychází. Nikdo přitom nepopírá důležitost fyzického těla, ba naopak. Právě jóga je nejlepším důkazem, že východní myšlenkové systémy se o fyzické tělo starají velmi poctivě. Pokud ale svou existenci redukujeme pouze na fyzické tělo, říkáme si o velké problémy. Stejně tak je pro nás totiž důležitá vitální životní energie, prána. Tu východní filosofie nazývá různě, vedle názvu prána se setkáme i s Qi, Chi (Či) a Ki, vždy jde ale v podstatě o to samé.

Pochopení energetického těla

Stejně jako máme fyzické tělo, kterým proudí krev a v ní nejrůznější živiny, vitamíny, minerály a enzymy, tak každý z nás má i tělo energetické. Toto energetické tělo je místem, kde proudí prána. Pokud prána proudí volně, bez překážek, a není v žádném místě její aktivita ani potlačena, ani nezdravě zesílena, můžeme mluvit o zdraví energetického těla.   Nejdůležitějšími body pro proudění prány je sedm čaker rozmístěných postupně odspoda nahoru po celé délce páteře. Z vyrovnaného proudění prány skrz tyto čakry vychází i naše zdraví a duševní rovnováha. Pokud naopak v některé čakře vše nefunguje jak má, projeví se to v na ní navazující oblasti zdravotními problémy a na naší náladě negativními emocemi.

Jak pracovat s pránou?

Pránu přijímáme s nádechem, čím hlubší nádech, tím více prány. Právě k tomuto účelu slouží v józe dechová cvičení, pránajáma, která, jak je vidět už i ze samotného názvu, mají za cíl zlepšit proudění životní energie. “Jáma” v tomto slově neznamená nic jiného než ovládání, takže jde o “ovládání prány”, vědomou kontrolu nad tím, jak do vašeho těla životní energie proudí.   V jediném článku není dostatek prostoru na to, abychom fungování prány vysvětlili zcela detailně a seznámili vás se všemi způsoby, jak lze s pránou pracovat. Vězte ale, že vedle již zmíněných dechových cvičení můžete využít i zpěv manter. A jak mnozí z vás již dávno očekávali, zapomenout nesmíme ani na jógu, jejíž cvičení se k vyrovnávání čaker používá vůbec nejčastěji. Ke každé pozici se váže jedna či několik čaker, jejichž činnost pozitivně ovlivňuje. Cvičit jógu lze samozřejmě bez toho, abyste o práně cokoliv věděli, a stále vám tato tisíce let stará praktika bude prospívat. Pokud se ale s fungováním prány seznámíte, dokážete ze svého cvičení získat ještě mnohem víc.

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

01.08.2013 - 11:33

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám