Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Co je Dharma jóga?

dm

Dharma jóga je harmonická, ale trochu náročnější forma jógy založená na více než padesátiletém praktikování klasické jógy Dharma Mittrou. Je vhodná pro všechny úrovně pokročilosti, od začátečníků po dlouholeté praktikanty jógy. Přístupná je pro mnohé i proto, že každého studenta vnímá podle jeho aktuálního stavu a kde se momentálně svojí praxí nachází. Podporuje jít hlouběji během cvičebních sérií a zažít svoji praxi meditativním a spirituálním způsobem.

Použití nejlepších a nejúčinnějších technik a zaujetí Sri Dharmy v pomoci jít hlouběji ve své praxi s cílem vlastní seberealizace (získat absolutní poznání pravého Já), se odráží v celém systému Dharma jógy.

Dharma jóga má své kořeny ve všech devíti formách jógy, stejně jako v Patandžaliho Osmi stupních jógy – s velkým důrazem na Jámu a Nijámu. Výjimečný dar znalostí dostal Sri Dharma od svého  Guru, Sri Swami Kailashananda (Yogi Gupta). Během doby intenzivního studia u Yogi Gupta se Sri Dharma setkal s různými jógovými technikami, které sám, za více než padesát let praktikování a učení, vylepšil a staly se základem Dharma jógy.

Dharma jóga je ve své podstatě klasická Hatha-Radža jóga – praktikování klade důraz na dobré zdraví, jasnou mysl a laskavé srdce. Cílem této metody je vést studenty blíže k vlastní seberealizaci.

Sri Dharma Mittra

V roce 1939 se narodil v malé vesnici v Brazílii. K józe se dostal prostřednictvím knih svého mladšího bratra a jako mladý se věnoval bodybuildingu, wrestlingu a jiu-jitsu. Jógu praktikoval jen podle knih. V roce 1964 se přestěhoval za svým mladším bratrem do New Yorku, kde mu byl představen Sri Swami Kailashananda (Yogi Gupta), jeho budoucí guru. Více než jednu dekádu se pod jeho vedením intenzivně věnoval studiu a praktikování jógy. V roce 1967 se stává asistentem svého guru a začíná sám učit lekce pro středně-pokročilé a pokročilé. V roce 1974 opouští s požehnáním Yogi Gupta jeho studio, aby si v roce 1975 založil v New Yorku vlastní  – Yoga Asana Center, dnes Dharma Yoga New York Center. V roce 1984 realizuje vydání celosvětově známého a ceněného plakátu  – „The Master Yoga Chart of 908 Postures“. Sám sebe nafotil ve více než 1300 pozicích, ze kterých konečných 908 vybral. Dlouhá léta byl znám jako učitel pokročilých ásan a jako učitel učitelů. Dodnes aktivně vyučuje a předává svoje znalosti nejen ve svém studiu v New Yorku, ale také po celém světě.

V Česku lze tento styl zažít a vyzkoušet během 5. ročníku Prague Spirit Festivalu, konaného 20.-23.3.2015, kde je jedním z hostů dlouholetý žák samotného Sri Dharma Mittry – Yiannis Andritsos (yogawithyiannis.com).

Přímo v Praze je možné si zajít na lekce Rosibel Márquez, která své zkušenosti s tímto stylem jógy má, a bude mimochodem také hostem 5. ročníku Prague Spirit Festivalu.

Rosibel Márquez:

„Zkušenost s Dharma jógou jsem zažila díky dvěma svým Mistrům – Mariangelo Romera a Yoshia Hamy, kteří prošli 200-, 500- a 800-hodinovým jógovým tréninkem „Life of a Yogi Teacher Training“ v Dharma Yoga Center. Zažila jsem s nimi Dharma Mittrovu moudrost i jeho učení. Nejen ásany skrze praktikování čtyř „sérií prohlubování praxe“, ale také stav uvědomění. Tomu věnuji svou každodenní praxi a své studenty, kteří přicházejí na mé hodiny, vybízím k tomu samému. Všechny své lekce končím slovy Sri Dharma Mittry:“ Buďme vnímaví k Milosti Boží a buďme soucitní se všemi bytostmi Vesmíru.“

Zdroj:

www.dharmayogacenter.com

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

25.02.2015 - 09:18

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám