Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Workshop s Danny Paradisem – červen 2009

V polovině letošního června přijel do Prahy po dvouleté přestávce Danny Paradise.

Patří do skupiny prvních jogínů, kteří pro náš západní svět znovuobjevili, přinesli a stále šíří učení jógy, její moudrost pravdivost a sílu.

Danny se pro cestu jógy narodil. Jako sedmnáctiletý opustil jistotu krásného domu svého otce v kanadském Torontu a tím začalo jeho putování světem a životem. K józe přivedli Dannyho jeho přátelé David Williams a Nancy Gilgof. Velice záhy odjel do Indie, přímo do mekky Ashtanga jógy, k učiteli tohoto prastarého stylu cvičení asán – Sri.K. Pattabhi Jois.

Jeho workshopy vycházejí z absolutní znalosti těchto jógových technik. Ačkoli je toto cvičení poměrně dost silové, dynamické a předpokládá zdravé tělo, Danny tvrdí, že ho může praktikovat téměř každý s ohledem na své fyzické možnosti. Předkládá mnoho modifikací jednotlivých asán, takže jeho workshopy jsou velice živé hravé a je to výzva i pro zkušené praktikanty ashtangajógy.

Danny vnímá život v celé své šíři, celistvosti, propojenosti. Proto vždy začíná své lekce diskusí na různé etické a filozofické otázky. Snaží se připomenout svým žákům nutnost přenesení jógy do jejich životů. Snaží se připomenout zodpovědnost každého z nás za stav světa. Připomenout naši absolutní provázanost mezi sebou.

Vše, co učí a předává svým žákům, vychází jasně z jeho zkušenosti. Na můj dotaz, jestli má nyní svého učitele, či gurua, se jen dlouze zadíval svýma temnýma hlubokýma očima a jemně se usmál. Nemusel ani nic říkat a vše bylo jasné, má naprostou jistotu sám v sebe, v život, v kosmický řád věcí a dějů kolem nás. Je to člověk, který žije v harmonii sám se sebou, který našel to, co všichni hledáme – své místo a úlohu v tomto životě. Vyzařuje z něho hmatatelný klid, radost, štěstí, pokora a láska.

Žijeme v uspěchaném světě a utíkáme do tělocvičen, nebo klidu své jógamatky hledat a zjišťovat právě toto – kdo jsme my? Co tu děláme? Co bychom měli dělat? Kde je naše místo? A teď před námi stojí bytost, která má v těchto věcech jasno, která našla a ví. Při setkání s Dannym můžeme vnímat jednoduchost a nekomplikovanost jeho přístupu k životu, a přitom každým jeho slovem a činem nám stále připomíná naši absolutní propojenost se světem v celé jeho šíři. Je to velice důležité a silné poselství pro každého z nás.

Poselství – to je to velké kouzlo a neporušitelné pravidlo jógy. Můžeme číst mnoho knih, učit se z nich, cvičit si sami doma, ale cítíme, že chybí pevný bod, jistota. Jóga je a vždy byla založena na předávání učení a vědění z učitele na žáka. Teprve pak na vlastní zkušenosti.

Všechna setkání, workshopy a lekce je potřeba vnímat z této jógové perspektivy. Jsou tu pro nás, naše další směřování, pro náš další vývoj.

Jakou lepší inspiraci a podporu můžeme dostat? Stačí přijít, využít nabízenou příložitost. Říká se, kdo je připraven, učiltel (a poučení) vždy přijde. Je to tedy tak, že kdo byl v červnu na setkání s Dannym Paradisem, je připraven? Kosmický řád říká, že ano. Zkuste to, využijte příležitost. Možná další setkání, další učitel bude Vaše šance, Vaše cesta.

Mnoho štěstí, radosti, inspirace a lásky na Vaší cestě přeje Katka Nováková

Foto: www.hofik.cz

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

05.09.2009 - 13:00

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám