Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Vítání kovového tygra v Praze, tibetský nový rok – LOSAR 2137

PRAHA (10. ledna 2010) – je to již popáté, co se setkají v centru Prahy příznivci kulturního a duchovního odkazu Tibetu, aby společně oslavili Losar – tibetský Nový rok.

Letošní oslavy vítání roku kovového tygra – Losar 2137 – proběhnou v neděli 14. února 2010 od 14 hodin v prostorách Novoměstské radnice v Praze a nabídnou pestrý kulturní program pro návštěvníky všech věkových kategorií, včetně rodin s dětmi.

V rámci tohoto komorního multikulturního festivalu si mohou návštěvníci v několika sálech Novoměstské radnice vychutnat zajímavý hudební program, shlédnout výstavy fotografií, tematické filmové projekce, ohňovou show, vyzkoušet tibetské speciality, navštívit jednu z výtvarných dílen, které jsou určeny nejen pro děti, a také se seznámit s činnostmi organizací, které se aktivně věnují tibetskému buddhismu nebo pomoci Tibetu. Samozřejmostí je vegetariánské občerstvení, čajovna, dětský koutek, jarmark, tombola o zajímavé ceny, prodej knih a mnohé další.

Posláním oslavy Losaru je sejít se a společně si připomenout kulturu a poznání tibetského národa a podpořit její zachování prostřednictvím propagace organizací a aktivit, které pomáhají Tibeťanům v jejich nelehké situaci.

Česká tradice vítat tibetský Nový rok vznikla v roce 2003 a od té doby se opakuje téměř každoročně. Výtěžek této benefiční akce je věnován humanitární organizaci A.S.I.A. Onlus, kterou založil významný tibetský mistr Čhögjal Namkhai Norbu. Jistě stojí za to připomenout, že díky loňskému ročníku se podařilo shromáždit přes 80 000 Kč a umožnit tak pokračování úspěšně započatých adopcí malých Tibeťánků a seniorů.

Původ oslav Losaru sahá až do předbuddhistického období Tibetu. V dobách, kdy

Tibeťané praktikovali bönistické náboženství, se každou zimu konal duchovní obřad,

kdy lidé obětovávali velké množství vonných tyčinek za účelem usmíření místních duchů, božstev a ochránců. Z tohoto náboženského festivalu se později vyvinula každoroční buddhistická slavnost. V klášterech se provádí púdža (specifický druh rituálu) a konají se posvátné tance. Slavnost trvá obvykle několik dní. Před příchodem Číňanů se v Tibetu slavil Losar patnáct i více dní. V Indii se dnes slaví tři dny, na Západě obvykle jeden den. Letošní tibetský Nový rok se symbolem kovového tygra má letopočet 2137.

Organizátoři akce

Dzogčhen, o. s. ve spolupráci s Potala o.s.

Dzogčhen, o. s.

Občanské sdružení Dzogčhen funguje již devátým rokem a sdružuje české studenty

významného tibetského mistra Čhögjala Namkhai Norbu, který na Západě vyučuje nauku dzogčhenu.

Pro další informace se prosím obracejte na níže uvedené kontakty.

Kontakty :

www.losar.cz

Šárka Koliášová

koordinátorka Losaru

Dzogčhen, o. s.

604 528 578

koliasova@email.cz

Petr Hrabánek

PR & events

Dzogčhen, o. s.

721 536 200

hrabanek7@gmail.com

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

26.01.2010 - 13:00

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám