Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Genetická modifikace: co to je a proč by měla být nebezpečná? (1. díl)

Geneticky modifikované organizmy jsou výsledkem laboratorní práce. Geny z jednoho druhu vloží vědci do jiného druhu, aby vytvořili novou vlastnost. Stromy se roubují už tisíce let bez problémů. Proč by tedy měl být problém s genetickou modifikací?

Roubování a genetické inženýrství

Tradiční roubování a křížení je však zcela jiný postup oproti genetické modifikaci (GM). Genetické inženýrství není v přírodě dosud odzkoušené. A pokud ano, tak s mnoha otazníky a riziky.

Při běžném křížení anebo roubování se například páří jeden druh koně s dalším anebo druhem jiného velmi blízkého zvířete. Určitě není možné pářit koně s bramborou či myší. Takové postupy právě genetické inženýrství zkouší. Výsledkem genetických manipulací takto mohou být organismy jako rajčata s rybími geny. Přirozeně nejde stvořit takový druh. Genetickou manipulací ano.

Děsivé příklady kombinací, které se zkouší

Rostliny s geny získanými z virů, bakterií anebo živočichů. Jako např. geny arktických ryb do rajčat, aby byla mrazuvzdorná, kukuřice s geny viru hepatitidy anebo geny z medúzy do prasat, aby jim ve tmě svítili rypáčky.

Smůlou je, že výrobci GM semen a potravin od počátku manipulují mantrou: GM potraviny jsou stejné jako všechny ostatní. A tak se jim podařilo alespoň v USA předejít jejich odpovídajícímu testování.

A plevel neporoste

Zatímco výrobci GM semen a potravin obhajují svoji prospěšnost a význam možností připravovat potraviny s vyšší nutriční výživností anebo produktivitou, realita je zcela mimo.

U GM semen v praxi nejčastěji používané dvě hlavní vlastnosti: odolnost vůči herbicidům nebo dokonce schopnost vytvořit vlastní herbicid. V prvním případě farmář může směle používat více herbicidů, protože samotná rostlina to snese. Ve druhém případě nemusí herbicid použít vůbec. Rostlina zabije plevel v okolí sama.

V obou případech pak vyroste rostlina s vyšším obsahem herbicidů, které jsou samozřejmě toxické nejen pro plevel, ale i okolní přírodu a nás.

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

22.11.2010 - 12:45

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám