Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Rakovina a čínská medicína

Tradiční čínská medicína (TCM) je především preventivní medicínou, a proto se snaží zabránit či předejít nemoci tam, kde by vzniknout mohla. Jakékoliv jemné odchylky od přirozenosti vnímá jako poruchu tělesné či duševní rovnováhy, která vytváří předpoklady (nebo terén) pro určité nemoci.

Jak to vidí tradiční čínská medicína?

I obávaná nemoc rakovina je z pohledu tradiční čínské medicíny tzv. energetickou blokádou.Tradiční čínská medicína má i v případě těchto závažných nemocí různá, někdy až poetická přirovnání, která slouží snazšímu pochopení problému. Můžeme si tento stav představit asi nejlépe jako ucpaný okap, kdy na jedné straně (nad blokádou) se hromadí odpadní látky, a na straně druhé (pod blokádou) zase chybí vyživující energie a krev. V místě blokády dochází po čase k vyboulení stěny okapu (tedy k opouzdření nádoru) či k jeho proděravění (vytvoření metastáz kdekoliv po těle). Tradiční čínská medicína totiž shrnuje veškeré nádory, ať již zhoubné či nezhoubné, cysty, fibromy, myomy, cystické fibroplázie v prsou apod. pod pojem „blokáda krve a energie v místě oslabeného terénu”.

Kde je zakopaný pes?

Největší roli hraje při vzniku nemoci psychika, strava a vrozená konstituce, přičemž psychická pohoda je vždy na prvním místě. Tradiční čínská medicína není příznivcem velkých výkyvů a extrémů, a proto je vždy nutno žít v harmonii se sebou samým a se svým okolím. Pokud toto člověk nedokáže či neumí žít vyrovnaný a spokojený život bez permanentních stresů, má podle tradiční čínské medicíny ty nejlepší předpoklady onemocnět těmito chorobami. Doslova si na ně „zadělává”, když si nepříznivý terén nechtěně, leč systematicky vytváří.

Z toho všeho vyplývá přístup čínské medicíny k léčbě rakoviny. Především je zapotřebí uspořádat si svoji životosprávu jako takovou, hlavně jde o známý „pokoj v duši” a o „zdravý duch, který je ve zdravém těle”! Součástí správného přístupu k životu je i vyváženost ve všech oblastech života, tj. pravidelné střídání práce a odpočinku, fyzické a duševní činnosti, sportu a regenerace, pestrost, střídmost a pravidelnost ve stravování, a pokud možno vyvarování se jakýchkoliv duševních otřesů a stresů. Takové rady se snadno dávají, ale v praxi je to složitější.

Bojíte se rakoviny? Chcete vědět, jak by vám mohla pomoci čínská medicína? Více se dozvíte v knize MUDr. Petra Hoffmanna: Od pramene čínské medicíny (nakladatelství Euromedia 2007)

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

17.02.2010 - 13:46

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám