Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Workshop s Nancy Gilgoff

WORKSHOP S NANCY GILGOFF

ASHTANGA JOGA

( Praha 4. – 6. 9. 2009 )

Hned první víkend po prázdninách se v Praze konal workshop Ashtanga jogy s Nancy Gilgoff, která je nejdéle praktikujícím učitelem Ashtangy na západě.
Nejprve bych chtěla napsat, jaké štěstí mám, že se mohu právě s takovými učiteli, jakou je Nancy, na své cestě setkávat. Díky za to!!!
Nancy praktikuje jogu od počátku 70. let minulého století, ke které ji přivedly zdravotní problémy. Jejím největším učitelem byl ( stále je ) Sri K. Pattabhi Joise, guru Ashtanga jogy. Začínala přímo v Mysore v Indii.
Velice často během víkendu svého učitele zmiňovala. I to, když se ho jednou zeptala, jak ona by měla učit? Odpověděl : „Uč, jak Tě učím já!A tím se Nancy řídí dodnes. Původní formu Ashtanga jogy, pocházející přímo od Pattabhi Joise, předává dál. Ashtanga joga je intenzivní dynamické cvičení, sestavené z přesně daného pořadí pozic spojených specifickým způsobem dýchání.

Páteční cvičení Primary series bylo seznámením nás s Nancy. Všechny nás svým bystrým okem během cvičení shlédla…a naše ego se setkalo s někým kdo ví a zná…..!
Po cvičení ještě došlo na praktikování bandh ( uzávěrů ). Bylo nám zdůrazňováno, jak důležitá právě při cvičení jsou.
V sobotu i v neděli jsme opět praktikovali Primary series. Kdo měl zájem, mohl si ještě po oba dva dny zacvičit Intermediate series ( pokročilejší sestava ). Ashtanga je silové cvičení, také se to na nedělní účasti projevilo. Řady jogínů prořídly.

Zmíněna byla i disciplína, která k józe patří. Skutečné tajemství úspěchu v józe spočívá v trpělivé každodenní praxi. Nejedná se o cvičení celých sérií, ale o provedení pouze 3A a 3B pozdravů slunci s ásanami z počátku a konce primary series. Cvičení by mělo přinášet radost, tělo by nemělo trpět. Cvičíme bez úsilí, se schopností vcítit se do vlastního těla.

Na závěr víkendového semináře jsme s Nancy prožili meditaci mettá. Osobně ji praktikuji a mám ji ráda. Je to meditace laskavosti a dobrotivosti. Mettá by měla být nesobecká a bez lpění. A jak i Nancy zdůraznila, cílem meditace by měly být všechny bytosti bez vyjímky.

Nechť jsou všechny bytosti zdravé a šťastné!

Namasté

Eva Steinerová

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

20.09.2009 - 13:00

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám