Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Video: Jak cvičí stoletý indický učitel jógy?

Umíte si při cvičení jógy dát nohu za hlavu? A co obě? Tenhle stoletý stařeček to umí. Indický cvičitel jógy Swami Yogananda je na svůj věk až neuvěřitelně ohebný, ve více než sto letech stále jógu cvičí denně a někdy i několik hodin. Co víc, pokud byste chtěli, dokonce si u něj můžete udělat kurz učitele jógy.

Swami Yogananda Maharaj Babaji je indický učitel jógy z města Rishikesh. Swami, někdy také přezdívaný Swamiji, se narodil v září roku 1908, v době, kdy ještě českých zemím vládl vídeňský císař František Josef I. Tento rok Swamiji oslaví 106. narozeniny.

Jogín o sobě tvrdí, že za celý svůj život nikdy nebral léky, a pokud lze věřit oficiálním stránkám jogínské školy Om Shanti Om, jí jen jedenkrát denně po dobu tří dnů a poté se celý týden postí. Jeho jídelníček se sestává převážně z tepelně neupraveného ovoce a zeleniny, které jednou za čas doplní trochou čerstvého kravského mléka.

Swamiji cvičí speciální odnož jógy nesoucí název Sukshma Vyayam, podle Himalájské akademie jógy se této disciplíně věnuje již neuvěřitelných 84 let. Jedná se o jógu “malých pohybů”, zaměřenou na procvičení kloubů snadnými mírnými cviky, cvičení velmi vhodné především pro starší ročníky. Tento typ jógy dle tradice pomáhá s udržováním vitality, zdraví a dlouhověkosti, a soudě podle kondice, ve které je Swamiji, na tomhle tvrzení skutečně něco bude.
Zatímco na podzim a v zimě je Swamiji k zastižení v Rishikeshi, po zbytek roku cestuje po celém světě a učí zájemce ze všech koutů zeměkoule o józe. Jeho cílem je pomoci městkým lidem od stresu, který v nich jejich styl života zákonitě vyvolává. Na podzim pak v Rishikeshi organizuje kurz pro učitele jógy, kterého se v listopadu klidně můžete zúčastnit i vy.

Zároveň je Swami natolik uznávanou osobností, že má speciální důchod od indické vlády jako bojovník za svobodu. Ale nejen to, Swamiji se také před několika lety dal do studia angličtiny, a, podržte se, začal také studovat práci na počítači, aby byl schopný držet krok s bouřlivým vývojem, kterým prochází svět kolem něj. Má dokonce svou stránku na Facebooku, i když v současné době se jí již příliš nevěnuje.

Podle Himalájské akademie jógy se Swami Yogananda těší tak dobrému zdraví, že se dožije alespoň 150 let. My se rozhodně k tomuto přání přidáváme. Z celého srdce Swamijimu přejeme, aby ho zdraví a chuť do cvičení v těch následujících 45 letech ani na chvíli neopustily.

Komentáře (1)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

16.10.2014 - 15:39

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám