Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Mallakhamba – indický sport ze 12. století

Mallakhamba

Na první pohled vypadá jako tanec u tyče, ale ne tak, jak ho známe. Mnoho pohybů vypadá povědomně, ale mallakhamba je starobylá forma cvičení z Indie s prvním písemným záznamem datovaným před více jak 800 lety a, stejně jako v józe, s učením přenášeným z učitele na žáka.

Každopádně je to strhující podívaná, pusťe si nejdříve video a pak si níže přečtěte detaily 🙂

 

Mallakhamba (volně přeloženo jako gymnastika na tyči) je tradičně součástí tréninkového režimu zápasníků, ale postupně se vyvinula v samostatný „sport“ a v Indii probíhá celá řada soutěží na národní úrovni.

Je to převážně mužský sport. A kluci, aby byli konkurenceschopní, by měli výcvik začít ve věku mezi 8 – 10 lety.

Mallakhamba se cvičí pro lehké a silné tělo. Tato cvičení jsou nejvíce prospěšné pro žaludek, záda, paže a stehna, a bylo zjištěno, že je užitečné k dosažení efektivity v řadě dalších her a sportů, jako je gymnastika a zápas. Mallakhamb je jediné cvičení, při kterém jsou všechny velké a malé orgány těla aktivní.

Stojící, 225 cm vysoká, hlavní část tyče se zužuje od 175 mm v dolní části na 95 mm v horní části, s užším 20 cm vysokým krkem. Knoflík nahoře má jen 13 cm na šířku.

Tyč je obvykle vyrobena z teakového dřeva, zvoleného z důvodu jeho houževnatost a hladkosti. Před zahájením cvičení je jak tyč, tak tělo namazané ricinovým olejem pro snížení tření a tvrdosti dřeva. (Zdá se, že poskytuje rovněž skvělé masáže!)

Existují dvě další mallakhamba disciplíny

– Ve visící mallakhamba je menší verze tyče zavěšena na laně. Používá se pro trénik rovnováhy, kyvná a rotační nestabilita tyče dělá cvičení ještě náročnější.
-Lanové mallakhamba používá lano místo tyče a je jediná forma mallakhamb, které se mohou účastnit ženy a dívky.

 

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

07.11.2014 - 12:30

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám