Školení restorativní jógy
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Čtyři dohody

Tato metoda byla podle autora světového bestselleru Miguela Angela Ruize objevena Toltéky, původními obyvateli Ameriky, kteří později přesídlili do Mexika, kde založili bájné město Tula. Dnes po nich zbyly nejen chrámové pyramidy, ale také sebezdokonalující metoda čtyři dohody, již se podařilo dochovat díky poslední velké civilizaci středního Mexika – Aztékům a jejich potomkům. Jejich život byl založen na symbióze vědy a esoteriky, sebepoznání a také na přesvědčení, že všudypřítomná energie, pozitivní i negativní, je řízena vesmírem a přírodou, jejíž jsme součástí. Cestou k lepšímu životu, osobní svobodě a vnitřnímu klidu podle nich byly čtyři dohody, které by každý člověk měl sám se sebou uzavřít.

1. Nehřešte slovem

Všechna vyřčená slova by měla odrážet vaši integritu. Slova byste měli vážit a říkat pouze to, co si opravdu myslíte. Vaše slova jsou mocnou zbraní a nikdy byste je neměli použít k tomu, abyste ponížili, pomluvili nebo shodili někoho jiného. Stejně jako je mocná vaše myšlenka, mocná jsou i vaše slova. Jestliže nemáte na srdci nic, co byste chtěli v důležitých životních situacích říct, raději mlčte. Pokud se chcete s druhým člověkem podělit o svůj názor, volte svá slova pečlivěji. Jakmile ho začnete kritizovat, jeho sebeobranný systém mu stejně zakáže, aby vás bral příliš vážně. V takových případech hledejte jinou cestu, jak druhému naznačit, že vás ranil.

Lidská mysl je úrodná zem, do které se nepřetržitě zasévají nová semena. Jestliže nehřešíte slovem, ve vaší mysli se nemohou ujmout slova, která se rodí ze strachu, a naopak v ní vzejdou pouze slova, která vyrůstají z lásky.

2. Neberte si nic osobně

Nic z toho, co dělají jiní lidé, není zapříčiněno vámi samotnými. To, co o vás ostatní říkají nebo si o vás myslí, je odrazem jejich vlastního vnímání reality a dané situace, nikoli vašich činů a myšlenek, a vypovídá to vždy jen o nich samotných. Nemůžete za to, co si myslí ostatní lidé. Každý řídí své vlastní chování i život, a pokud se přestanete trápit tím, co si myslí ostatní, osvobodíte se. Nebudete tak dále přizpůsobovat svůj život okolí a jeho dojmu z vás, všem se stejně zavděčit nelze. Nikdy se nedostanete do role oběti a budete moci daleko lépe řídit svůj vlastní život, nalézt své vlastní štěstí, ať už je jakékoliv.

Ten, kdo lpí na důležitosti vlastní osoby nebo si vztahuje věci na sebe, projevuje ten nejvyšší stupeň sobectví, protože vlastně počítá s tím že se všechno točí kolem něj.

3. Nevytvářejte si žádné domněnky

Nic byste neměli nikdy automaticky očekávat ani předpokládat. Pokud něco chcete, řekněte to na rovinu a pokládejte lidem důležité otázky. Ověřte si, že jste druhého člověka správně pochopili, pokud k vám promlouvá nebo se vám svěřuje s něčím osobním. Totéž dělejte i vy, sdělujete-li něco někomu jinému. Ptejte se, co si z vašeho rozhovoru ten druhý odnáší, dejte mu prostor, aby celou věc shrnul tak, jak na něj působí. Za jasnost a kvalitu komunikace s ostatními zodpovídáme pouze my sami. Jen za podmínek, že se budeme jasně a zřetelně vyjadřovat, se nebude v našich mezilidských vztazích vyskytovat nedorozumění a nebudeme se nikdy trápit falešnými představami a planými očekáváními.

Seberte odvahu a řekněte si o to, co byste chtěli. Druzí mají právo vám vyhovět nebo vás odmítnout zrovna tak, jako vy máte právo o něco požádat. Poté je třeba si uvědomit, že i všichni ostatní mají právo požádat vás o to, co by chtěli oni. A vaším právem je vyhovět jim nebo je odmítnout.

4. Dělejte vše tak, jak nejlépe dovedete

Tato dohoda se průběžně mění v závislosti na situaci nebo vnitřním rozpoložení, v němž se nacházíte. Pokud jste unavení nebo pod tlakem, vše je hned jiné, než když jste odpočatí, plní energie a soustředění. Nicméně za každé situace byste se měli snažit dělat vše tak, jak to nejlépe dokážete. Tak sami sebe uchráníte před výčitkami, zklamáním a pocity selhání nebo méněcennosti. Ale hlavně nebudete nikdy litovat své minulosti, ohlížet se zpět a přát si, abyste se zachovali jinak. A právě to je cestou k vnitřní svobodě a štěstí.

Dělejte vše co nejlépe proto, že vás to těší, ne proto, že očekáváte odměnu. Nezištné skutky vám přinesou radost a nečekaná odměna může překonat vaše představy. Soustřeďte pozornost na dnešní den a setrvávejte vždy v přítomnosti. Zde začíná cesta k novému porozumění, tady začíná nový sen.

Zdroj Krásná paní speciál

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

26.01.2010 - 13:00

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám