TIN vanoce 2018
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Proč se v Iyengar józe používají pomůcky?

pomůcky Iyengar jóga

Pokud navštívíte lekci Iyengar jógy, pravděpodobně se zařadíte do jedné ze dvou skupin lidí. Ta první s povděkem přijme cokoliv, co jim pomůže ásanu provést a setrvat v ní tak déle, aby došlo k jejímu „prožití“ a případně i přežití. Ta druhá skupina lidí vnímá pomůcky jako něco, co degraduje jejich um, a jsou přesvědčení, že bolster či deka jsou dobré leda tak na spaní.

Osobně jsem si prošla oběma fázemi – od „pomůcky jsou trapný“, po „díky bohu za ně“. Jinak už bych dnes zřejmě bojovala s řadou zdravotních potíží. Byť učitelka jógy, zejména v mladších letech mé ego chtělo všechno napálit naplno, bez ohledu na to, co mé tělo mohlo zvládnout. Místo provést bylo důležitější předvést. Chápu, že sebereflexe je prvním krokem k úspěchu, takže po pár letech došlo k výrazně neznatelnému milimetrovému duševnímu posunu 🙂 )

V první řadě, Iyengar jóga je typická svým požadavkem pro naprosto přesné a precizní provedení pozice (a tím pádem možnosti využití benefitů z dané ásany), délkou trvání takové ásany, sekvencování pozic a neposlední řadě právě použitím pomůcek jako jsou pásky, bloky, bolstery, deky a jiné.

Proto také lidé bez rozdílu věku a fyzické kondice mohou takový styl praktikovat a využít tak přínosů jógy (ať už chcete mít pevný zadek jako vyretušované modelky z Elle nebo  mysl klidnou jako skřítek, obojí funguje). Pravděpodobně začátečník s problémy s krční páteří by bez použití pomůcek stoj na hlavě opravdu neocenil. V momentě, kdy využije například dvou židlí, kde je krční páteř volná, může si i on užít tuto královskou ásánu.

sisrsasana Iyengar jóga

Užívání pomůcek záleží na fyzickém stavu člověka a také jeho duševní vyspělosti.  (Ti méně vyspělí budou chtít vše „napálit“ bez pomůcek :-), s emoční dospělostí přichází pokora). Začátečník tak získá příležitost provést pozici správně, i když bude třeba trošku tuhý. Naopak pokročilému studentovi pomůcky umožní se dostat v pozicích hlouběji a otevřou se mu dveře do světa pokročilé jóy.

Iyengar jóga používá pomůcky i v lekcích nazvaných jako „therapy“ a díky nim lze urychlit rehabilitaci po různých zraněních, vyhřeznutí plotének, po operacích atd. Řada lidí také může mít strach některé věci udělat. Například zmíněný stoj na hlavě a další inverze (pozice hlavou dolů). Pomůcky jim pomůžou tuto pozici ulehčit a dát jim jistotu. Možná takovou jistotu potřebují i v běžném životě a řadu věcí si člověk přenáší z jógového sálu i do normálního žití. Třeba vystoupit z komfortní zóny, najít odvahu a zvýšit si sebevědomí (ale pokorně 🙂 ), pokud k tomu mám podporu a oporu.

rope sirsasana Iyengar jóga

Závěrem tedy, pomůcky se v Iyengar józe používají v závislosti na fyzičce, zdravotním stavu, délce praxe i duševní vyspělosti člověka. Zejména z počátku je na učiteli, který musí být absolutní profík, aby správně určil, jakým způsobem a jaká pomůcka bude v daném případě použita.  Takže všechny ty židličky, dečky, pytlíky s pískem (ano, čtete správně 🙂 ), na které někdy hledíme s nedůvěrou – nám dávají v pozici lehkost, odstraňuje se tak únava a napětí, začátečníkovi umožní vůbec začít, pokročilému, efektivně se posunout vpřed a lze je využít i jako fyzioterapeutické nástroje pro regeneraci ze zranění či operací.

Takže díky bohu za ně. 🙂

Komentáře (0)
Apolena Tůmová

Vztah k józe stejně jako v jiných vztazích, byl zpočátku opatrný, střídalo se období iluzí a deziluzí. Dodnes se někdy hádáme a pak zase usmiřujeme. Jóga se postupně stala náplní mého života, osobně i profesně.

Učí mě obrovské sebedisciplíně a oplácí nalezením vnitřní svobody. Je pro mě zrcadlem, kde se odráží tělo i duše a oboje se postupně kultivuje.

29.01.2016 - 11:30

,

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu