Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Hormonální jóga – cvičení pro zdravou a sebevědomou ženu

Hana_Suberova4

Sedíme společně v příjemném sálu. Začíná víkendový seminář hormonální jógy, nebo tedy celým názvem hormonální jógové terapie podle Dinah Rodrigues.

Dámy se usadí na podložkách. Povídají nejprve něco o sobě, každá řekne, co ji sem přivedlo. Často slýchávám, že by rády miminko, ale nejde to, nebo mají problémy s bolestivou menstruací, nebo úplně chybí. Jsou často rozladěné, vztahy nefungují, jak by měly. Některé smělejší dámy povídají, že sex také není ideální. Detaily si ponechávají pro sebe. Až na konci semináře, kdy máme za sebou mnohokrát odcvičenou sestavu, se otevírají více. Povídají o svých životech do hloubky, popisují, jak je obtížné najít se v dnešním světě jako žena. Často se projevují více jako muži, nechtějí přijmout různé vzorce chování, nevědí, jak se ke svému životu postavit.

Někdy stačí vyslovit, co nás v hloubi tíží a věci se začnou měnit. Dámy se po několika dnech cvičení, někdy týdnech a měsících ozývají zpět. Jejich přístup se změnil, mění se vztahy, přichází dlouho chybějící menstruace, vymizí podrážděnost, přichází láska k sobě, k okolí.

Ačkoliv si pod názvem hormonální jóga můžeme představit skutečně téměř cokoliv, obvykle člověka napadne, že je to cvičení, které asi něco dělá s hormony. Název skrývá sestavu 21 cviků, která je přímo zaměřená na vyrovnání hladiny hormonů v ženském těle. Původkyní této sestavy je vitální a stále krásná 87mi letá Brazilka paní Dinah Rodrigues. Paní Rodrigues je psycholožka a jogínka. Sestava byla původně pro ženy, které trpěly nepříjemnými příznaky menopauzy, nyní je pro všechny ženy, které potřebují vyrovnat hormonální hladinu. Existuje ale i sestava pro muže a pro diabetiky.

Hormonální jóga je dynamické, a přesto jemné cvičení, které působí masážně na žlázy s vnitřní sekrecí (vaječníky, nadledvinky, štítná žláza, hypofýza). Sestavu i ve svých 87 letech vyučuje sama Dinah, mohu říct, že je velikou inspirací nejen pro lektorky, ale hlavně pro ty, které sestavu cvičí.

Začíná první fáze našeho cvičení. Dámy se učí dechové technice, tzv. bhastrice K.D.. Občas slyším smích, nebo vidím úsměv ve tvářích. Bhastrika je dech, který zdaleka není tichý a neslyšný. Naopak. Ze sálu se ozývá zvuk podobný funění. Po chvíli se smích vytrácí a zůstávají spokojené veselé tváře. Bhastrika se daří, dámy se ještě naučí další dechové techniky, opět vidím úsměvy, které po chvíli nahradí přemýšlivé obličeje. Přichází fáze cvičení. Dýcháme a cvičíme a učíme se další techniky. Ke konci prvního dne jsou dámy plné informací a příjemně „ucvičené“. I to má veliký význam. Prožijí si ihned účinky této jógy.

Druhý den si povídáme o pocitech a změnách, které nastaly. Obvykle dámy popisují, že vnímají své tělo lépe, dokonce cítí, kde mají vaječníky, pánev. Vnímají teplo, energii. Cvičíme dál, dnes trochu jemněji, povídáme si, probíráme sestavu, své pocity. Blíží se konec našeho semináře. Vidím spokojené a trochu unavené tváře. Ještě připomínám, že je dobré cvičit opravdu pravidelně, alespoň 3x týdně.

Hned druhý den přichází dlouhý e-mail. Potěšil mě, paní psala, že se začala mít ráda. Možná to byl nejkrásnější dopis, který mi kdy přišel. Všechny jsou krásné, ale tenhle zcela vystihl to, proč cvičíme. Myslím, že všichni, opravdu všichni se chtějí mít rádi.

/

 

Komentáře (0)
Hana Suberová

Mou životní cestou je předávat, učit. Začínala jsem jako učitelka německého jazyka a postupně díky lásce k józe, jsem se stala i učitelkou jógy a hormonální jógové terapie. Nyní vedu individuální lekce, semináře a připravuji různé programy zaměřené zejména na ženy. Cílem mých lekcí je hledání klidu a spokojenosti v životě. Více na stránkách www.vpohybu.eu a www.jogahormonalni.cz

17.12.2014 - 07:39

Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.



Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám