evolution jaro 2019
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Cesta k pramenům Gangy

Rishikesh

Po dvou letech jsem opět v Indii. Před několika hodinami jsme přiletěli z Frankfurtu přes Kuvajt do Dillí. Ve vzduchu je cítit vůně Asie. Začíná svítat. Je 6 hodin ráno a Dillí se probouzí.

/část první/

Společně s několika zápaďany jedu z letiště busem do centra Dillí. Nechce se mi zůstávat ve městě. Se dvěma známými z letadla jsme se rozhodli, že pojedeme co nejdříve směrem na sever. Do Rishikéše. Bus z letiště končí poblíž největšího bus nádraží v Dillí, Kašmírská brána Odtud je spojení nejen do celé severní Indie, ale i do Nepálu a Pákistánu.

Máme štěstí, za necelou hodinu odjíždí přímý bus do Rishikéše. Jízdné je o něco vyšší, než u obyčejného autobusu, ale bus je „de lux“, je pohodlnější a nestáví v každé vesnici. Za sedm hodin vyčerpávající cesty vjíždíme do Haridváru. Do Rišikéše je to asi ještě 30 km.

Autobus zajíždí na menší prostranství poblíž nádraží a řidič po chvíli oznamuje, že dál už nejede. Taková je už Indie, něco vám slíbí, zaplatíte a výsledek je jiný. Někteří z cestujících protestují, ale není to nic platné. Jednalo se o soukromou společnost a není, kde se odvolat, kancelář tu nemají a řidič dělá, že nerozumí.

Haridvár – Brána do říše Bohů, starobylé město ležící na břehu Gangy, patří mezi sedm nejposvátnějších měst v Indii. Je také jedním ze čtyř měst, kde se jednou za 12 let odehrává Mahá Kumbha mela, setkání miliónů poutníků. V určený den této slavnosti, se provádí rituální koupel ve svatých vodách Gangy, což je také v přímé souvislosti s postavením planet a hvězd. Každé tři roky se odehrává Mahá Kumbha mela.

Haridvár je v těchto dnech přeplněný poutníky, sádhui i turisty. Krámky jsou plné zboží. Všude je plno žebráků, jakmile uvidí nějakého „zápaďana“ ihned chtějí bakšiš. Na nábřeží, na ghátech, je nejvíce lidí, provádí obřadní koupel ve svaté řece Ganze a pak navštěvují nejvýznamnější chrám Haridváru, zasvěcený bohyni Ganze.

Před několika dny skončily monzunové deště. Stromy, keře, vše tu kvete. Vzduch je plný omamné vůně. Atmosféra tohoto místa je plná míru a klidu, i když je tu určitý chaos a tisíce lidí. Procházím mezi davy lidí, poutníků, mezi dlouhými úzkými uličkami plnými malých krámků a přicházím na nábřeží, kde na zemi sedí sádhuové. Kouří čilam a popíjejí sladký čaj. Rodiny s dětmi usedají na zem, vybalují jídlo a v klidu obědvají.

Na jednom menším prostranství se shromáždil větší dav lidí. Jdu se tam také podívat. Uprostřed davu sedí na zemi asi dvacet sádhuů, kteří přišli z Himálaje. Mají dlouhé vlasy, vousy, čisté oči. Vyzařuje z nich klid a mír. Jejich guru je asi 60 letý muž, kolem krku má květinový věnec. Nedaleko sádhuů je postavena provizorní kuchyň -několik větších kotlíků, pod kterými hoří oheň.

Bohatší poutníci, kteří navštěvují významná poutní místa, obvykle sami připraví jídlo, kterým pohostí nejen svaté muže, sádhui, ale i žebráky. Tím získávají určité duchovní zásluhy, i když sami žijí světským životem. Jak pozoruji sádhui, pohled jejich gurua se obrátí ke mně a zve mě, abych se posadil mezi ně. Spolu s nimi dostávám jídlo, které se skládá ze tří druhů zeleniny, luštěninové polévky, placek, rýže, sladké chalvy a zeleninového salátu politého jogurtem.

Za pár hodin jsem v Rišhikéši. Od nepaměti zde žili a stále žijí velcí jogíni a guruové. Na západě je toto místo známé především jako sídlo swámího Šivanandy, velkého jogína a lékaře, který zde v minulém století založil své centrum, kde se stále vyučuje klasická jóga, je zde i nemocnice a vyrábějí zde i léky tradiční ayurvédské medicíny.

Je zde také mnoho jiných ašrámů a center výuky jógy, které lemují oba břehy Gangy. Jsem, ubytován ve Véd Niketan ašrámu, kam směřuje většina zápaďanů, přijíždějící do Rišikéše. Je zde levné a pohodlné ubytování. Ašrám leží asi 40 metrů od Gangy.

Není zde stanovený pevný program. Kdo chce, může se zúčastnit ranní meditace, která je od 5.30 – 6.30 hod. Dopoledne je zde výuka základů filosofie jógy a odpoledne od 15.30 -17.00 hod. pak praktické základy hatha -jógy. Večer v hlavním chrámu, je zpěv bhajanů – manter nebo zajímavá přednáška. Tento kurs jógy pro začátečníky trvá asi 10 -14 dní. Je to spousty zajímavých, příjemných lidí z celého světa.

Druhý den dopoledne navštěvuji přítele  Ram Kripalu,  kterého znám už z mého minulého pobytu v Rishikéši.  Bydlí na druhém břehu Gangy, ve starém městě.  Chci navštívit místo, kde pramení řeka Ganga, vysoko v Himálaji.  Sádhu Ram Kripalu, žil na tomto místě se svým guruem deset let.  Chci ho požádat o rady týkající se cesty, ubytování v Gangotri, poslední vesničce na cestě k pramenům Gangy, kde chci zůstat několik dní.

Společně obědváme. Vypráví mi o své první cestě mimo Indii.  Přátelé ho pozvali do Kanady, strávil tam tři měsíce. Před několika týdny se vrátil a je stále plný dojmů.  Vypráví mi o místech, která navštívil, o velkých jezerech, Niagarských vodopádech,   o velkých městech.

Když vypráví je šťastný, jako malé dítě …

 

Komentáře (0)
Jaroslav Waldhans

V roce 1989 jsem odjel do Indie na tříměsíční studijní stáž v různých centrech jógy / Rishikesh – Svami Šivananda, Ganeshpuri – Svami Muktananda, Ananda Ashram Kanhangad - Kerala a jiné jak v severní tak i střední Indii/ Převážnou část roků 1991 – 1997, 2001, 2004, 2007, 2010 jsem pobýval v Indii v různých centrech - ašrámech za účelem dalšího studia jógy, východní psychologie /učení o rasa a bhavas/ a jyotish /astrologie/. V roce 2004 jsem dokončil studium trenéra 2. třídy se zaměřením na výuky jógy na FTVS UK Praha

17.09.2015 - 01:00

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu