Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

8 jógových ásan pro jarní detox

Jako každý rok i tentokrát přichází ruku v ruce s jarním obdobím slovo detox. Začíná se oteplovat, příroda se probouzí a my máme chuť začít úplně od začátku, s čistým štítem a po zimě odlehčit nejen naší mysli ale i tělu a trávícímu traktu. Očista těla se teď skloňuje ve všech pádech, mnoho z nás podstupuje šťávové detoxy, smoothie kůry či úplné půsty na vodě či bylinkových čajích. Při těchto očistách bychom se měli vyvarovat přílišných sportovních aktivit a nechat tělo odpočívat, co je ale ovšem velmi doporučováno, je praktikování jógy.

Představujeme Vám osm jógových ásan, které podporují detoxikační účinky těla, působí na trávící trakt, masírují orgány v oblasti břicha, startují metabolismus, zlepšují funkci lymfatického systému a celkově přispívají k vybalancování našich hormonů.

Spinální rotace

V jakékoliv rotaci našeho těla mačkáme a masírujeme vnitřní orgány. Po uvolnění rotace dojde k opětovnému natažení a tím se promačkané orgány, které eliminovaly toxiny,  opět “nadechnou” tím, že do nich začne proudit čerstvá krev, která je vyživí. V rotaci zůstaneme alespoň po dobu pěti dechů.

fotka-1

Rotace v pozici židle ( Parivrtta Utkatasana)

Rotaci v židli (stejně jako každou jinou rotaci) provádíme nejprve na pravou stranu, respektujeme tak směr peristaltiky a tím krásně nastartujeme trávení a funkčnost střev. Tlak na lymfatické body rozproudí lymfu v našem těle.

fotka-2

Pes hlavou dolů (Ádhó mukha švánásana)

Jedna z variant pozice psa hlavou dolů – trojnohý pes. V pozice máme zvednutou jednu nohu vzhůru ke stropu a naše hlava visí volně dolů a je níže než naše srdce, tím silně cirkuluje naše krev v těle a rozproudí se lymfa. Pozice také blahodárně působí jako psychická očista těla, jelikož uvolňuje stres.

fotka-3

Obrácený trojúhelník (Parivrtta trikonásana)

Obrácená pozice, která od kostrče protahuje celou páteř, otevírá hrudník, ramena a plíce. Otáčivý pohyb stimuluje břišní orgány, podporuje trávení a krevní oběh, uvolňuje stres a napětí a energizuje naše tělo i mysl.

fotka-4

Pozice Orla (Garudásana)

Kromě intenzivního uvolnění v křížové oblasti a posílení dolních končetin působí tato pozice na lymfatický systém stimulací lymfatických uzlin a blahodárně podporuje oběhový systém. Vyžaduje jistou dávku koncentrace, jedná se o balanční pozici, tím padem uvolňuje naši mysl a odplavuje přebytečné myšlenky.

fotka-5

Pozice hole (Dandásana)

Tato pozice vypadá velmi jednoduše a obyčejně, má ovšem velký přínos pro naše plíce, tím, že tlačíme ramena dozadu a od uší, otevíráme celý hrudník a můžeme ho pořádně prodechnout. Zdravé a hluboké dýchání povzbuzuje tělo k odstranění oxidu uhličitého, kyseliny mléčné, lymfatické tekutiny a odpadních látek, které se hromadí v našem těle.

fotka-6

Šroubová pozice (Ardha matsyedrásana)

Tato ásana je známá silnými detoxikačními účinky. Začínáme opět pravou stranou, čím podporujeme peristaltiku střev a správné vylučování.

fotka-7

Pozice pluhu (Halásana)

Nejen že v této pozice protahujeme páteř a krk, čímž získávají větší pružnost, ale stlačením břicha opět dochází k masáži vnitřních orgánů. Toto ždímání uvolňuje toxické látky pryč z orgánů a také stimuluje štítnou žlázu a lymfatický systém. Navíc působí jako omlazující pozice, odstraňuje stres a zklidňuje mysl.

fotka-8

Komentáře (0)
Šárka Poláková

Studentka ashtanga jógy, milující jídlo, knihy a oceán. Jóga vstoupila do mého života a už nikdy neodešla, rozhodla jsem se tento dar předávat dál a momentálně rozjíždím kariéru lektorky dynamických směrů jógy.
Mou druhou vášní je veganská strava. O obě tyto lásky bych se s Vámi chtěla podělit prostřednictvím mých článků.

16.05.2017 - 21:38

Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám