Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Život je změna

zmeny

„Chci vypadnout ze stereotypu.“

„S tím člověkem už nechci žít.“

„Chtěl bych dělat něco nového.“

„Potřebovala bych žít zdravěji.“

Takové a podobné myšlenky nám občas přicházejí. Většinou jim příliš nenasloucháme a pokračujeme v životě, který známe, až dokud se nestane něco, co nás skutečně přinutí dělat věci jinak.

Říká se, že změna je život

A je to pravda. Když se chcete ve svém životě někam posouvat, je potřeba procházet jednou změnou za druhou.

Zároveň je však každá změna velkou výzvou. Zkuste přirozeně sepnout svoje prsty. Jeden palec bude automaticky překrývat druhý. Pojďte to teď vědomě udělat tak, aby byl tentokrát nahoře ten palec, který byl předtím dole. Pravděpodobně ucítíte jisté nepohodlí. A to je přesně to, co se nám děje, když v životě něco měníme. Je to nepohodlné.

Někdy proto dlouho přetrváváme v situacích (partnerských, pracovních a jiných), kde se cítíme špatně. Stěžujeme si, nadáváme, sníme o tom, co by mohlo být jinak, ale žádné konkrétní změny neděláme. Jindy ani není náš život vyloženě špatný, ale prostě tušíme, že by nám mohlo být lépe, kdybychom něco dělali jinak. Člověk má od přírody tendenci sestávat v tom, co už zná, na co je navyklý.

Jak tuto tendenci prolomit a projít životní změnou?

Víra na prvním místě

Když chcete udělat něco jinak, musíte z celého srdce věřit, že to dokážete a že to má smysl. Posilujte v sobě elán, nadšení pro změnu i svojí sebedůvěru. Pokud máte pochybnosti o tom, že to zvládnete, zkuste je nahradit pozitivními myšlenkami. Stýkejte se s lidmi, se kterými můžete o svém snu mluvit a kteří vás povzbudí.

Představa jako motivátor

Vysněte si, jak bude váš život vypadat po změně. Představujte si i drobnosti („až změním práci, budu chodit každý den mnohem hezčí cestou“). Skvělým nástrojem posunu jsou imaginace. Pokud provádíte jógovou relaxaci, prodlužte ji ještě krátkou představu vašeho ideálního života. Není v tom žádná magie. Když něčemu věnujeme pozornost, otevíráme se pro to, aby se to v našem životě skutečně stalo.

Ahimsa: Změnu provádějte bez násilí

Je lepší pokusit se měnit věci po malých krůčcích než si myslet, že od zítra bude všechno jiné. To je důvod, proč novoroční předsevzetí tak často selhávají. Bereme si příliš velká sousta a málo přemýšlíme a prvním pozitivním kroku.

Satja: Buďte k sobě pravdiví

Abyste mohli udělat změnu, je potřeba nejdříve vědět, na čem právě teď jste. Zhodnoťte svojí situaci v dané oblasti tak, jako byste se dívali zvnějšku na někoho jiného. Buďte objektivní a nenalhávejte si, že jsou věci lepší než jsou. Nenalhávejte si ale ani, že jsou horší. Uvědomte si jaké schopnosti a zdroje máte k dispozici a pak směle přistupte k prvnímu kroku na cestě ke změně.

Tapas: Trénujte svoji vnitřní disciplínu

Když budete důslední, dokážete všechno. Dívejte se na závazky, které dáváte sami sobě jako na slib nejbližšímu člověku. Pokud se vám dnes podaří udělat třeba jen malý krok na cestě ke změně, všimněte si toho a oceňte se. Rovnou si naplánujte, co uděláte zítra.

Santóša: žijte spokojeně

Život je hra. Spokojenost vám vždycky přinese další spokojenost. Dívejte se pozitivně nejen na svět, ale i na to, čím právě procházíte. Všímejte si víc pokroků než toho, co se nepodařilo. I když není vše vždycky přesně podle plánu, přijímejte, co vám život dává. To vám přinese velkou dávku energie a vášně, se kterou dokážete projít i těmi nejobtížnějšími změnami.

 

Komentáře (0)
Zuzana Zavadilová

Jsem psycholožka a lektorka jógy a powerjógy z Olomouce. Jóga mi dává svobodu a dodává mi velké množství energie.
V současné době jsem na rodičovské dovolené se svými dvěma holčičkami.
Jsem zakladatelkou projektu Buď šnek, který má inspirovat lidi k pomalejšímu a vědomějšímu životu.

06.04.2016 - 09:29

Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám