Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Jóga dělá víc než jen hezká těla!

joga

Dalo by se říci, že jóga ve své současné podobě patří mezi typické fenomény postmoderny.

Je dostupná, přístupná takřka všem. Nabízí odkaz čehosi dávného a hlubokého, dá se ale praktikovat i vcelku ploše a nezávazně, může pomáhat i škodit a bohužel se i dobře prodává. Snad každý se jógou v životě alespoň nějakým způsobem setkal – ať už v knihkupectví, či na karimatce.

Bylo by ale velkým omylem a škodou redukovat jógu na cosi jako módní trend, či podivný exotický systém cvičení s přídechem esoteriky. Co může odkaz jógy nabídnout dnešnímu člověku?

Jóga jako přístup k sobě i životu

Někdo by jistě mohl namítnout, že jóga pocházející z dávné Indie, je našinci kulturně příliš vzdálenou disciplínou, avšak její odkaz je nadčasový a univerzálně platný.

Jóga je původně cestou k nalezení a realizaci vlastní podstaty. Filosofií, učící člověka sebekultivaci ve všech rovinách existence – v těle, mysli i spirituální rovině. Zároveň nabízí také praktickou cestu tréninku na všech zmíněných úrovních.

Skýtá rozumný systém etiky a morálky (tzv. jamy a nijamy), které jedince nedogmaticky vedou k hlubší sebereflexi, seberegulaci a nesobeckosti v běžném životě. Upozorňuje na provázanost mezi vnitřním a vnějším, učí vnímavosti.

Pracuje s pochopením vnitřních mechanismů a dynamiky těla i mysli: ásana – cvičení těla, pránájama – práce s dechem a životní energií, dháraná – koncentrace, dhjána – meditace. A zájemcům nabízí také svůj původní a definitivní cíl skrze duchovní přesah k nadosobnímu – samádhi.

Původně byla jóga skutečně ryze duchovní disciplínou, ale její dnešní, na západě rozšířená podoba je obvykle sekulární. I tak dokáže poskytnout užitečný přístupový rámec ke spokojenějšímu a vědomějšímu životu, který mnohdy postrádáme.

Ve zdravém těle zdravý duch

Jógu dnes lidé vyhledávají zejména jako formu práce s tělem, dechem a koncentrací, coby konejšivou kompenzaci hektického životního stylu. Dá se s nadsázkou říct, že prvorepublikové motto Sokolů: “Ve zdravém těle, zdravý duch.“ platí i zde.

Jóga je svoji podstatou holistickou disciplínou. To znamená, že je založena na příčinných souvislostech mezi různými úrovněmi života. Stav těla v této logice reflektuje stav mysli i ducha, přičemž mezi všemi úrovněmi existuje také zpětná vazba.

Stejný princip pak platí mezi vztahem k sobě a vztahem k druhým lidem. Dobře a cíleně zvolená jógová praxe může působit v mnoha ohledech terapeuticky. V opačném případě má potenciál člověku ublížit. Je dobré vzít danou věc na zřetel, protože kvantita dnešní jógové nabídky ne vždy rezonuje s potřebnou kvalitou.

Citlivé hledání a nadhled

Není jednoduché se dnes v záplavě možností vyznat. Jóga se stala tržní komoditou. Je možné jógu využívat k prostému protahování těla a radosti z pohybu a klidu, a rozhodně to není špatně. Neměla by však sloužit k posilování ega, pokrytectví, narcisismu a povýšenosti. Ani jako prázdné trendy pozlátko.

K tomu aby Vám jóga mohla do života přinést to, co ve svém hlubokém potenciálu nabízí, rozhodně nepotřebujete mít nohu za krkem, drmolit sanskrtské mantry ani mít svého gurua.

Rozhodně k tomu nepotřebujete ani stylové oblečení na jógu nebo permanentku v populárním jóga studiu.

Jóga je ve svém čistém významu totiž skutečně spojením s vlastní esencí. A byť daná věc může znít jako klišé – je o bytí v harmonii.

 

Komentáře (0)
Barbora Hu

Můj život je propleten s jógou už více než dekádu. Jsem absolventkou magisterského oboru indologie a kulturologie na FF UK v Praze. Nějaký čas jsem se zabývala výtvarným uměním Indie a proměnou jeho jazyka v čase, jazykovědou a kulturní publicistikou. V roce 2012 jsem založila Bindu Yoga Studio, které jsem po pěti letech předala dál. Jsem autorkou dvou knih o józe, věnuji se psaní o józe na různých českých i zahraničních platformách. Baví mě zkoumat a s pokorou prověřovat odkaz dávné jógové tradice i tvárné podoby její evoluce v čase a prostoru. Mezi mé učitele s láskou řadím autority vnitnřní i vnější, své dítě, rodinu, přátele, lidé s nimiž pracuji. Mám ráda různé projevy tvořivosti.

23.10.2016 - 15:27

Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám