Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Praktické přednášky o jógové filosofii a zpěv manter

07.01.2016Čt 18:30 - 19:30

Praktikujete asánovou praxi již několik měsíců a pozorujete na sobě nejen fyzické ale i psychické změny? Zajímá vás, čím to může být? Jste zvědaví, jaký filozofický přesah může jóga nabídnout? Pokládáte si otázku, odkud se tato disciplína vzala a kdo, že to je Pataňdžali, kterému na začátku lekcí děkujeme zpěvem mantry? Co to vlastně mantry jsou?

Připravili jsme pro vás cyklus přednášek s odborníkem Jiřím Mazánkem (více info níže), který vás každý týden provede konkrétními tématy týkajícími se filosofie jógy a její návaznosti na vlastní jógovou praxi a další týden bude probíhat zpěv manter. Filosofické přednášky na sebe volně navazují… Na zpěv manter je dobré chodit pravidelně, abyste se mohli postupně posouvat dál. Jeden týden vás čeká lekce filosofie, další týden lekce manter.

 

Tématické okruhy pro filosofii

1. Seznámení s indickou filosofií a náboženskými systémy

2. Zařazení jógy do filosofických systémů a její vysvětlení

3. Podstata jógy a její různé druhy

4. Pataňdžaliho Jóga sútry a vysvětlení jejich logické struktury

5. Teoretické a praktické vysvětlování jednotlivých veršů Jóga súter a jejich návaznosti na další  indická Písma

Protože výše uvedená témata nejsou nikterak jednoduchá na pochopení a uskutečňování, budeme na ně nahlížet z různých úhlů. Ke každému bodu bude pochopitelně ponechán časový prostor pro dotazy a diskusi.

A co s mantrami?

1. Seznámení se zařazením manter do Jóga súter a teoretické a praktické vysvětlení jejich důležitosti

2. Vysvětlení óm, toho, jak ho zpívat a praktický zpěv

3. Rozdělení manter podle různých hledisek

4. Zpěv manter s jejich vysvětlováním a dohledem na správnou výslovnost

LektorJiří Mazánek se narodil v Pardubicích, kde vystudoval gymnasium a VŠCHT. Od 12 let hraje na kytaru, od 16 let začíná cvičit jógu. Jeho prvním učitelem jógy byl Otakar Vojkůvka z Brna. Ten ho brzy seznámil s některými základními díly indické filosofie v překladech a orientoval ho především na svámího Šivánandu, Rámakršnu a křesťanství. Velkou změnou v životě pro něj ovšem bylo setkání se s knihou Autobiografie jógína od Paramahansa Jógánandy. To ho zaměřuje především na bhakti jógu a tedy hledání lásky v sobě i ve všech kolem. Později se stává na krátký čas též žákem svámího Mahéšvaránandy, ale uspokojuje ho spíše vlastní práce na sobě nebo menší skupiny, které kolem sebe vytváří. Během vojenské základní služby v Českých Budějovicích je donucen založit tam oddíl jógy, který se potom rozrůstá do více oddílů a vychovává nynější známé učitele jógy i obdobných duchovních směrů (Mirek Kašpar, Lída Chrášťanská a další). Obdobně tomu bylo v jeho rodném městě Pardubicích, kde působí např. Stanislav Pitra nebo Ladislav Lebeda.

Po VZS se stěhuje do Prahy, kde se začíná intenzivně věnovat hudbě. Již v 17 letech u něj po cvičení meditací nastává velký zlom v tom, co interpretuje především svou hrou na kytaru a zpěvem. Později byl členem sdružení Šafrán, z jehož folkového pojetí se svými dlouhými nezařaditelnými improvizacemi sice vymykal, ale díky Jaroslavu Hutkovi se zúčastňuje některých jeho vystoupení s Vladimírem Mertou, Vlastou Třešňákem, Petrem Lutkou, Dášou Voňkovou – Andrtovou a dalšími. Během té doby ho již zajímají duchovní aspekty a působení hudby, především indické. Pořádá soukromé, vícehodinové koncerty pro přátele, hlavně v bytě Jana Havelky a dále na víkendových soustředěních jógy, která začíná vést. Tehdy se též u nás objevují první členové Hnutí Haré Kršna ze zahraničí a jejich využití manter ho zpočátku též zaujme. Časem však mu nevyhovuje příliš jednoznačná a netolerantní filosofie.

Jiřího Mazánka stále více zajímají mantry a náda jóga. V roce 1981 vydává díky Janu Havelkovi svou první dlouhohrající desku (pásek) Píseň mého srdce v nákladu devíti kusů pouze pro přátele.

V roce 1989 zakládá naši první kapelu věnující se pouze meditační, relaxační a duchovní hudbě, ale též zpěvu manter. Působí v ní špičkoví hudebníci Vlastislav Matoušk, Karel Babuljak, později Miloš Valenta a Aleš Březina. Skupina nahrála asi 10 CD a působí dodnes a její členové též sólově nebo v dalších seskupeních.

Zároveň s Relaxací vytváří seskupení s folkařem Milanem Valentou, v jejichž pořadu Nalézání sebe promlouvají a hrají každý za sebe. Během té doby se prohlubují jeho hudební i mystické zkušenosti. To ho vede v roce 1989 k návštěvě Indie, kde se 3 měsíce učí zpívat v chrámu a soukromé škole a zároveň hrát na vínu. V té době je mu již jasné, že nebude interpretem indické hudby, ale bude silně využívat její aspekty a hudební nástroje. Proto již v roce 1991 zve indického mistra hry na sitár Rúpa (Roopa) Vermu, žáka Alí Akbara Chána (Khana) a Raviho Šankara, začíná s ním pořádat semináře a koncerty a sbírat zkušenosti hry na sitár. Společně vydají 3 CD. Ještě před tím stíhá natočit CD a MC s vynikajicím indickým flétnistou Raghunáthem Sethem.

Zájem o další možnosti působení zvuku vede v roce 1996 k založení skupiny Extatic Trans Music s virtuózním houslistou Slávkem Formanem a Milošem Valentou (ten hraje na středověké housle – fidulu, protože mezitím působí v souborech staré hudby).

V roce 1990 zakládá v rámci Sdružení učitelů jógy Středisko vnitřního sebeuskutečnění Pražská prajága a seskupují se kolem něj jedni z nejtolerantnějších učitelů jógy v ČR. Stejně pojmenovává i své vydavatelství, v němž vyšlo několik hlubokých filosofických děl z oblasti jógy a v roce 1991 začal vycházet Dotek, měsíčník duchovních aktivit. V něm se dařilo shromažďovat informace o veškerém duchovním dění v ČR, pokud měly skupiny zájem o publikování. Vedle článků byly v časopise pravidelně recenze z oblasti etnické, duchovní i staré hudby. Aby Jiří Mazánek postihl více aspektů této náročné hudby, vytvořil si vlastní dvě stupnice do 10 lotosů na hodnocení a začal také jezdit po ČR s poslechovým pořadem Hlas ticha. V něm seznamuje posluchače s hloubkou veškeré této hudby, protože jinak by se k nim nedostala. Z těchto důvodů se zásadně podílel nejen interpretačně, ale též organizačně na festivalu Hudba k tichu ve Frýdku-Místku.

Od roku 2000 má dva vlastní hudební pořady s meditační, etnickou a duchovní hudbou na Českém rozhlase Vltava – Oáza a Mezi Drakem a Hadem. V současné době vede kursy jógy zaměřené na náda jógu, mantra jógu, tantra jógu a meditace.

Další informace

Studio:Iyengar Yoga Institut Praha (1)
Instruktoři:
  • Jiří Mazánek
Podmínky rezervace:Rezervace je možná emailem info@yogajoga.cz, tel.: 775 237 930, či na recepci studia. Platba je možná hotově či kartou. Změny vyhrazeny.
Poznámka k ceně:jako kurz na 3 měsíce (12 lekcí) = 2205 Kč (1 lekce = 184 Kč), jednorázový vstup = 230 Kč, 184 Kč pokud proběhne úhrada z Yogajoga karty

18:30-19:30 od 7.1.2016 pravidelně každý čtvrtek



Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám