Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Zažívání není tabu – jóga Ti může pomoci

O józe víme, že je všelékem pro naši kostru, svaly, celkovou posturu těla. Prokazatelně ale dokáže jít mnohem hlouběji. Pojďme se bavit o něčem choulostivějším, intimnějším a méně příjemném. O našem zažívání. V dnešní době je víc tabu, než sex a možná stejně tabu, jako bílé pečivo. Přitom sdílet znamená možná někomu pomoct. Tak já Vám teda něco sdělím.

Říká se, že dobré zažívání je základ. Teda moje babička to vždycky říkala. Neporozumíte tomu, jaká pravda se v té větě skrývá, dokud to sami nezažijete. A pokud jste to již sami okusili a nejste příznivci léků a doktorů, zabruste do jógy. Nabízí několik terapeutických cest. Pokud snad někomu nestačí mít díky dobrému zažívání pohodlí, snad ho namotivuje fakt, že spoustu nemocí má původ ve špatných střevech. Jsou to třeba bolesti hlavy,kožní onemocnění či cukrovka. Všichni asi víme, že správná funkce střev je důležitá pro úplné zpracování a vstřebávání živin z potravy. Hraje ale také důležitou funkci v našem imunitním systému.

Jóga nabízí spoustu dechových či očistných technik. Každá druhá ásana má účinky i na vnitřní orgány. Byl by to dlouhý článek, kdybychom vyčetly všechny.

Podělím se s Vámi o kratší, ale praktičtější věc. O mou ranní “střevní” každodenní praxi. Zabere pár minut, ale pomoct umí hodně. Nezapomeň, že vše musí být prováděno na lačno.

  1. Posaď se do sedu, který ti umožní mít perfektně rovná záda, aby dech mohl jít všude tam, kam potřebuje. Posaď se do vadžrasany – sedu na patách či sukhásány – zkřížený sed. V klidu se rozdýchej. Mysli jen na svůj dech, veď dechovou vlnu od bráničního dechu, přes hrudní k podklíčkovému.
  2. Začněme zapojovat dechovou techniku kapalabhátí. Provádíme ji tak, že nádech je nenápadný, nevýrazný a výdech velice prudký, pomocí břišních svalů. Toto dýchání je skvělé pro masáž břišní dutiny.
  3. Plynule přejdi do dechu bhastrika. Ten nám nastartuje metabolismus. Říká se mu také technika kovářských měchů a skutečně takovou práci by měly dělat tvoje plíce. Tentokrát v hrudní oblasti je nádech i výdech velmi výrazný, prudké jsou oba dva stejně. Dýchání je rychlé.
  4. Postav se na nohy a vyzkoušej agnisára kriji. Velmi účinnou očistnou techniku. V mírně rozkročeném stoji se zapři o nohy, vydechni všechen vzduch v sobě a podtlakem vcucni břicho. Uvolni břišní svaly a zkus jimi podtlakem hýbat. Dopředu, dozadu, ze strany na stranu, to už je kumšt. Dechová cvičení, nejdůležitější část tak máme za sebou a čeká nás pár ásan.
  5. Pozdrav slunce je samozřejmostí. Další asany kombinuj podle toho, jak to cítíš. Zařaď třeba matsjendrásánu, pozici mudrce, vždy se poprvé otáčej doprava kvůli peristaltice střev. Skvělé jsou předklony – bujangasana – pozice kobry, shalabasana – kobylka či dhanurasana – pozice luku. Chybět nesmí trikonasana – trojúhelník a parsvottanasana – pozice pyramidy. Navasana – pozice loďky podle jógy zažehává vnitřní oheň. Pascimottanasana, předklon v sedu aktivuje slinivku břišní, a navíc Ti uleví od bolavých zad.

Těchto 6 pozic je při ranní praxi must have. Další jsou ve Tvé režii. Najdi, co dělá dobře Tobě.

A nezapomeň. Nic nefunguje napoprvé, ale opravdovým klíčem je pravidelnost. Pokud víš, že motivace není Tvá silná stránka, piš si deník. Jak ses cítil ve dnech s ranní praxí a jak bez ní? Vsadím se, že Tě pozitiva dokážou vytáhnout z postele.

 

Komentáře (0)
Tereza Horníčková

Jsem nadšenec do lidského těla, je to neskutečný stroj. Nadšenec do zdravého cvičení, do správného pohybu, aby ten stroj správně fungoval. A jógu vnímám jako pohyb nejdokonalejší. Jóguji v Břeclavi, v našem útulném Yogaclubu.
www.yoga-club.cz
www.facebook.com/yogaclubbreclav

09.08.2018 - 12:55

Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám