Prána a mantra a jejich využití v jógové terapii
19.10. - 01.01.1970PRÁNA:Součástí tohoto 3 hodinového semináře je úvod do různých druhů prány (životní energie) a jejich funkcí. Dále si něco povíme o pranamája kóše (energetický plášť naší existence), která funguje jako most mezi tělem a myslí. V ní se také skrývá náš pravý imunitní systém. U nemocných lidí je tato kóša v nerovnováze a pokud se touto naší energetickou stránkou nebudeme zabývat, není možné psychosomatickou nemoc zcela vyléčit.
V praxi se poté naučíme pránickou relaxaci, která vede k hlubokému uvolnění, a povzbuzuje imunitní systém. Naučíte se pránu v těle vnímat a vědomě řídit, tak aby jste ji mohli použít v místech, která jsou zasažena nemocí. Toto relaxační cvičení slouží jako podpůrná terapie pro mnoho nemocí. Je vhodné po dobu rehabilitace a při léčbě autoimunních chorob jako např. svalové dystrofie, roztroušené sklerózy, rakoviny, artritidy atd. V pokročilém stádiu svalové dystrofie a roztroušené sklerózy je toto cvičení pro pacienty velkou duševní útěchou a vede ke zklidnění mysli. Je možné ho provádět i na lůžku. Prána relaxace zlepšuje funkci imunitního systému a pozitivně ovlivňuje celou naši osobnost.
Tento workshop je vhodný nejen pro cvičitele jógy na jakékoli úrovni, ale i pro lidi, kteří již přišli do styku s výše jmenovanými chorobami.
MANTRA: Mantra je božský tón uzavřený do zvukové struktúry. Každý zvuk nebo slovo má svou vlastní energii. Každý zvuk, který vydáváme, rezonuje v našem těle, působí na energii (pránu), a to v místech, kde je stejná frekvence. Zvuky, které mají pozitivní účinky, se nazývají mantrami. Mantry přímo ovlivňují naše tělo, energii a mysl díky jejím vibracím, rytmu a významu. Pomáhají nám získat kontrolu nad svými emocemi.
Při mantra relaxaci se recituje jednoduchá, ale velice účinná mantra střídavě nahlas a v duchu. Tato technika posiluje imunitní systém, uklidňuje naši mysl, podporuje sílu naší vůle a tím vede k lepšímu zdraví a pocitu štěstí ze života. Tato technika je také velice účinná v jógové terapii, jelikož je možné provádět ji i na lůžku při pokročilých stadiích nemoci.
”