Jóga a permakultura… aneb Zahrady vnitřní a vnější
30.09. - 01.01.1970Zveme vás na víkend, ve kterém se uvolníte, propojíte s přírodou kolem vás, naučíte se pozorovat, dýchat a kultivovat vlastní přirozenost. Budeme se věnovat napůl józe a napůl permakultuře – oboru, který učí jak vědomě přistupovat nejen ke krajině, permakulturní principy se dají uplatnit na mnoho oblastí našeho života. Pobývat budeme na rodinné farmě, v harmonickém prostředí, kde chovají kozy, vyrábějí domácí sýry a pečou vlastní chléb.
A co spojuje jógu s permakulturou? Obě vycházejí z podobných principů. Jóga se tradičně praktikovala v přírodě a jógíni mnoho pozic nazvali podle míst a zvířat, se kterými sdíleli svůj životní prostor. Permakultura nás učí pozorovat přírodu kolem nás a stejně jako jóga nám pomáhá objevit naší přirozenost. Permakultura se věnuje hlavně vnějšímu prostředí a jóga se zaměřuje na vnitřní prostor vlastního těla, ale ve skutečnosti jsou obě dimenze našeho bytí neoddětlitelné a vědomí postupně expanduje a proniká všechny složky našeho života. Jógín kultivuje trpělivost, uvědomění, disciplínu a odevzdání stejným způsobem, jako když permakulturní zahradník pracuje s přírodou tak, aby co nejméně zasahoval do jejích přirozených dějů a vytvořil prostor, kde budou jednotlivé složky v harmonii.
Během víkendového semináře budeme dvakrát denně cvičit jógu, naučíme se jak pozorovat prostor kolem nás a poznáme základní permakulturní principy. Budeme také relaxovat na krásném statku, kde v souladu s přírodou žije mladá rodina. Majitelé statku nás provedou svým hospodářstvím a ukáží nám, že i bývalí “pražáci” mohou spokojeně žít na vesnici.
-
pátek
- 17:00 příjezd a registrace
- 18:00 – 19:00 procházka po statku
- 19:00 večeře
-
sobota:
- 7:00 – 9:00 jóga
- 9:30 snídaně
- 10:00 – 12:00 permakulturna
- 12:30 oběd
- 16:00 – 18:00 jóga
- 18:00 večeře
- 20:00 jóganidra s živým hudebním doprovodem
-
neděle:
- 7:00 – 9:00 jóga
- 9:30 snídaně
- 10:00 – 12:00 permakultura
- 12:30 oběd a poté odjezd
Přibližný program:
místo konání: krásný rodinný statek nedaleko Chrudimi, kde chovají kozy, vyrábějí domácí sýry, pečou chleba a žijí přirozeným životem
Běla věří, že skrze jógu můžeme znovu objevit naši přirozenost a ásány jsou pouhým začátkem nádherné a nikdy nekončící cesty. Ve svých lekcích klade Běla důraz na práci s dechem a pozorností, vede studenty k vnímání toho, co se děje právě nyní. Dech používáme jako nástroj k uvolnění skrytých bloků v těle a práce s tělem nás otvírá tomu, co nás přesahuje a zároveň nás učí naslouchat svému vnitřnímu hlasu. Základem Běly praxe byla dlouhou dobu Ashtanga Vinyasa jóga, nehoda a dlouhý proces léčení ji naučily citlivosti, která její praxi změnila a prohloubila a dnes se nedrží striktně Ashtangy, ale hlavně ze zkušenostíi získanými během desetileté praxe jógy. Běla skrze vlastní zkušenost pochopila, že bychom měli stále zkoumat, nic neočekávat a nebát se jít za formu a hranice známého. Klíčem je láska.
Radka Janďourková se věnuje permakultuře a zakládání zahrad. Studium medicíny nenaplnilo její představy a tak se začala věnovat čínské medicíně a záhy zjistila, že pobyt v přírodě, práce zemí a elementy nás může naučit mnohému o nás samotných. O víkendu Radka promluví o následujících tématech:
– rozdělení prostoru podle světovych stran, expozice, chráněná stanoviště
– orientace sídla v prostoru a zóny zahrady (tzn. jednotlivé části zahrady podle jejich funkce a umístění, obytná plocha, okrasná část, zelenina a sad, voda atd…
– proudění energie a propojení zahradních zón cestami
– zahrada jako živý organizmus, co vše potřebuje a jaké vztahy v ní nacházíme
– základní etapy přírodní sukcese (postupného zarůstání), proč k ní dochází a jak ji můžeme využí na své zahradě
– biodiverzita (různorodost) a proč je nutné ji podporovat a jakými způsoby ji lidé potlačují