Školení restorativní jógy
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Advent Bhakti Yoga Weekend

07.12. - 08.12.2018

Vychutnejme si druhý adventní víkend v Jógovně s krásnou duší Sannou, která k nám přicestuje až z dalekého indonéského ostrova Bali. Během lekcí se společně ponoříme do sladkého Bhakti oceánu, budeme praktikovat jógu, povídat si o starověkých moudrostech jógové filozofie a zpěvem otevřeme svá srdce.

V páteční podvečer se necháme unést na vlně Tibetan Heart Yoga, v sobotu pak začneme lekcí vinjásy Bhakti Flow a odpoledne se dotkneme svých fascií a nejen jich během Ball therapy.

Lekce budou vedeny v anglickém jazyce a budou bez překladu.

TIBETAN HEART YOGA
This special class has deep roots in Buddhism. Tibetan Heart Yoga used to be a secret practice only for the monks and the Dalai Lamas of Tibet. THY works on your heart; by opening your heart to love others. To feel more connected with the others. To understand the Truth, that we all are, rather than separate individuals, we are interconnected. We can not function without each other. THY emphasizes the inner practices: concentration, meditation, pranayama, chanting, gentle heart opening Asana. Don’t expect a physical exercise class. We will be soft on the outside and deep going on the inside.

BHAKTI FLOW
This is Sanna’s signature Vinyasa flow class from Bali, based on a unique fusion of bhakti (devotion), Asana (physical posture) and chanting. At the heart of bhakti is surrender to the Divine as one’s inner self. With surrender we tap into universal love and start to relax and generate positive energy for others. Chanting is part of Nada Yoga (yoga of sound) which can help channel emotions in a healing way.

Open level, all are warmly welcome!

BALL THERAPHY
Love your fascia! Your deep connective tissue (fascia) not only wraps around all the muscles but also goes through them. Fascia gives shape and form to the body, but it can also get tight and ‘jammed up’ and therefore reduce your flexibility.

We’ll be using a deep tissue self-massage method which eases and eliminates pain, increases flexibility and enables you to go deeper into your asanas (physical postures). We’ll also be looking into the Psoas – Muscle of the Soul – and explore it with the aim to release and lengthen this vital muscle.

This class leaves you feeling calm & relaxed, ready for a totally chil-lax Saturday evening.

Všechny lekce se budou konat v angličtině bez překladu.

Další informace

Studio:Jógovna
Podmínky rezervace:TORNO PODMÍNKY: Po přihlášení na akci v rezervačním systému je nutné do 5 pracovních dnů zaplatit nevratnou zálohu ve výšce 50%. Pokud nebude částka připsána na účet studia, vaše rezervace bude automaticky smazána a místo bude uvolněno. Pokud se klient na zvolený kurz/workshop nemůže dostavit a řádně se včas neomluví (t.j. 14 dní dopředu před začátkem kurzu), je studio oprávněno akci účtovat v plné výši. Své místo však lze převést na jinou osobou. Přihlášením v rezervačním systému souhlasíte se storno podmínkami. REZERVACE ONLINE SKRZE ROZVRH STUDIA


Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám