Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Kurz Ájurvédy – „věda o zdravém životě pro každého“

24.10. - 26.06.2016

Zajímalo Vás třeba někdy, proč mléko někomu dělá dobře a jinému ne? Proč někdo přibere, i když jí málo a někdo může jíst za tři a nepřibere ani deko? Během výuky takové otázky dostávám pravidelně. Otázky jako: „co mám jíst?“, „jaký je nejzdravější způsob vaření?“ či „jak se mám vyrovnat s každodenním stresem?“ slýchávám od svých studentů téměř každý den. Problém je v tom, že neexistuje jeden univerzální recept. Člověk se musí stále znovu a znovu rozhodovat v závislosti na své konstituci, životním stylu i na svém okolí, tedy v závislosti tom, v jakém žije klimatu a jaké je zrovna roční období. Vědění, které toto rozhodování umožňuje nebo alespoň usnadňuje, se nazývá v Indii ájurvéda – věda o životě. Díky porozumění principům této tradiční nauky může kdokoli prožít zdravý život. Navíc, pokud mnoho let a správně studuje, může dokonce pomáhat ostatním, aby se uzdravili. Proto se v Indii ájurvéda stále využívá nezávisle anebo ve spolupráci s klasickou západní medicínou. Je to systém, vycházejí z určité kulturní tradice, který je univerzálně přenositelný, pokud mu je správně a přesně porozuměno.

Tento kurz je míněn pro všechny, kteří chtějí použít tyto principy pro sebe a své blízké, aby mohli žít zdravě. Žádné předchozí znalosti nejsou nutné. Přestože kurz obsahuje určité tipy a návody, jak zvládat každodenní lehké potíže, nestačí k tomu stát se profesionálním léčitelem.

Kurz zahrnuje úvod do základních principů ájurvédy, které vysvětlují, jak tělo a mysl fungují v různých podmínkách (klima, roční období, geografická oblast, stres atd.). Naučíme se, jak tyto principy vzhledem k proměnlivým podmínkám použít.

Lekce jsou vedeny Ajayem Bobade a vystudovanými lékaři.

Toužíte-li po hlubším poznání ájurvédy, jejich principů a možností jejího využití pro sebe a své blízké, připravili jsme pro Vás možnost čtyřletého studia, které bude probíhat vždy jeden víkend v měsíci. Každý ročník zahrnuje jak teoretickou, tak praktickou výuku.

1. Ročnik – Úvod do zakladnich ájurvédskych principů

K účasti v tomto ročníku není třeba žádných předchozích znalostí a zkušeností z oblasti ájurvédy. Tento ročník je úplným úvodem do ájurvédy. Seznámíme se s jejím vznikem, se základními principy a strukturami a začleníme ji do každodenního života. Povíme si o základech ájurvédské masáže a také ji prakticky vyzkoušíme. V následujících ročnících budou tyto poznatky více prohlubovány.

Cíl

Rozumět základním principům a strukturám užívaným v ájurvédě.
Být schopen tyto principy aplikovat do každodenního života.
Mít přehled o základních očistných technikách.
Poznat základy ájurvédské masáže.
Absolvent bude schopen inteligentně vařit a bude schopen nastavit denní a noční režim tak, aby mu vyhovoval.

Sylabus

Původ, koncept pradnjáparadha, základní principy uplatňované v ájurvédě
Oblasti ájurvédy, autoři a jejich spisy
Princip makro a mikro kosmu – Pančamahabhuta,
Triguny – Sattva, Radžas a Tamas
20 kvalit
Prakrti a vikrti
Úvod do dóš – Váta, Pitta, Kapha a subtypu
Svastha Vṛtta – Denní režim, Noční režim, Režim podle ročního období
Cvičení a očistné techniky
Trávení a výživa – Prvky, Chutě, Fáze
Vaření a Vlastnosti potravin – Rasa, vírja, vipáka
Postupy při vaření a jejich vliv na změnu vlastností potravin – Recepty podle Ájurvédy
Základní nemoci a jejich domaci rešeni
Moc doteku a masáže – Důležitost doteku, Druhy masáží, Masážní oleje a jejich vlastnosti
Masáž v praxi

Další informace

Studio:Yoga Surya International (0)
Instruktoři:
Podmínky rezervace:Upozornění Na konci každého ročníku obdržíte osvědčení. Toto osvědčení Vás však neopravňuje pracovat jako zdravotník v České republice i celém světě. Jen pro srovnání studium medicíny na lékařské fakultě zahrnuje okolo 10 000 výukových hodin, plus několik set hodin samostudia. Čtyřleté studium u nás zahrnuje pouze 480 hodin, což je podobné nebo více než všechny kurzy ájurvédy v České republice. Dokud člověk nemá dlouholeté (5 - 10 let) kontaktní studium s praxí v tradičním systému a akreditované univerzitní lékařské/zdravotnické vzdělání, neměl by lidi diagnostikovat a následně jim dávat rady, jak svůj zdravotní stav upravit bez lékařského dohledu. Toto studium umožňuje člověku poznat ájurvédu jako filozofii a systém zdravého žití a vliv našeho okolí, jídla a chování na náš život.
Poznámka k akci:Ubytování : Studenti, kteří nejsou z Hradce Králové, mohou zdarma přespat ve studiu ve spacáku. Na podlaze je koberec. Sprcha se nachází ve druhém patře. Je také možno si zaplatit ubytování v okolních penzionech. Pokud se student nebude moci zúčastnit některé z lekcí a omluví se dopředu, dostane nahrávku z dané lekce, aby si mohl látku doplnit. Ve zcela výjimečných případech bude také možné účastnit se kurzu přes skype.
Poznámka k ceně:Cena za kurz Ájurvéda 1. Ročnik obsahující 120 vyučovacích hodin po 60 min. celkem 12500 Kč splatných na začátku kurzu nebo po domluvě ve splátkách. Ájurvéda 2. Ročnik bude stát stejně.

Program – rozvrh kurzu

1. ročnik začina – 24. a 25. října 2015
Nasladujicí vikendy :
28. a 29. Listopadu 2015 , 23. a 24. Ledena 2016, 27. a 28. Února 2016, 19. a 20. Března 2016, 23. a 24. Dubna 2016, 28. a 29. Května 2016, 25. a 26. Června 2016,

Rozvrh jednotlivých hodin:

• Sobota – 8 výukových hodin + 1 hodinu 15 min. pouza
08.30 – 10.30 – Přednaška I
10.45 – 12.45 – Přednaška II
12.45 – 01.30 – Oděd
01.30 – 03.30 – Přednaška III
03.45 – 05.30 – Přednaška IV / Prakce
• Neděle – 7 výukových hodin + 1 hodinu 15 min. pouza
08.00 – 10.00 – Přednaška I
10.15 – 12.15 – Přednaška II
12.15 – 01.00 – Oděd
01.00 – 03.00 – Přednaška III
03.00 – 04.00 – PrakcePartneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám