Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Základy meditace: kurz září – říjen 2018Kurzy jógy

02.09. - 21.10.2018Ne 19:00 - Ne 21:00

Chtěli byste začít s meditací, která přináší tolik potřebné uvolnění, příjemnou koncentraci a úžasné hluboké poznání? Není to nic těžkého, ale taky to nejde samo: je třeba se to postupně naučit. Odměnou vám bude znovuobjevená radost a neobyčejné zážitky.

KDY: neděle 2.9. – 21.10  2018, 19:00 – 20:55 hod. (8 lekcí)
Lekce končí mezi 20:45 a 21:00, podle aktuální situace, množství dotazů a živosti diskuze.
KDE: Lotus – pražské buddhistické centrum, Dlouhá 2, Praha 1.
CENA: Doporučená 300 Kč – viz níže.
DOTAZY: richard@email.cz; +420 777 343 443

Již více než 15 let praktikuji jógu, začal jsem fyzickým cvičením a postupně přidával další vrstvy které patří pod širší pojem jógy (rádža jógu). Po zkušenostech s různými technikami meditace (v hinduistických stylech) jsem před mnoha lety začal s meditacemi na dech (buddhistickou jógou). Učím je od poloviny roku 2014, poté, co jsem se dostal do stavů pohroužení v tradiční buddhistické meditaci samatha a vipassana a přesvědčil se tak, že technika, kterou používám je správná.

Účastnil jsem se desítek meditačních ústraní, učil se od světově proslulých učitelů různých významných škol a z mnoha knih. Především časově rozsáhlou každodenní praxí jsem získal nezbytné znalosti a zkušenosti, které dokážu napojit na novověkou psychologií a filosofii, kterou jsem vystudoval. Protože jsem však člověk praktický, byl jsem mnoho let zaměstnancem, nyní podnikám, snažím se tuto nejstarší (Buddhovu) meditaci učit co nejjednodušším způsobem, bez náboženského obsahu. Sám jsem musel nejprve projít klikatou cestou poznání (kterou bych vám chtěl ušetřit) a setkávat se s nepřehlednou buddhistickou naukou na náboženském základě, abych postupně pronikal do praktických technik meditace. S těmito technikami je ale možné začít rovnou a není třeba být buddhistou či k tomu směřovat. Snažím se vysvětlovat teorii uchopitelnou zdravým rozumem a dávat praktické pokyny k meditaci, podle kterých může každý začít meditovat a tím měnit svůj život k lepšímu.

Učil jsem již pár desítek kurzů a několik ústraní a setkal jsem se s velmi pozitivními reakcemi, jako např. od Michala M.: “Takhle dobře mi to ještě nikdo nevysvětlil.” Průměrná známka všech hodnocení od účastníků kurzu je 1,5. Mám z toho samozřejmě ohromnou radost a dál chci lekce zlepšovat.

Technicky vzato učím v theravádové tradici meditace samatha a satipathana-vipassana, neboli meditace klidu a všímavosti-vhledu, což jsou nejrozšířenější a dle mých zkušeností také nejúčinnější meditace. Lekce bývá rozdělena na čtyři části, informace střídá praxe a diskuze, abyste se nenudili:
° Úvodní instrukce a vedená meditace
° Teorie a praktické tipy pro překonání překážek
° Samostatná meditace
° Otázky a odpovědi, zopakování hlavních poznatků
Každý týden se posuneme o krůček dál ve schopnosti meditovat.

Slovní hodnocení minulých účastníků kurzu:
“Libilo se me seznameni s meditaci, jako takovou, zajimavy a poutavy vyklad.”
“Vyhovoval mi lidský přístup lektora, přirozený, spontánní, příjemný průběh setkávání, jednoduchost a sroumitelnost.”
“Richard je otevřený, bezprostřední. V jeho blízkosti se cítí člověk uvolněný. Snaží se odpovědět na všechny dotazy a předat maximum zkušeností.”

Je důležité přijít na první hodinu, kde bude vysvětlena základní technika. Na druhé ji ještě zopakujeme a pak lekce navazují volněji, takže je možné v případě potřeby i vynechat. Počítejte také s domácím cvičením, cca 15 minutami pro meditaci každý den. K meditaci nic nepotřebujete. K dispozici jsou podložky, polštáře k sezení či židle (opravdu není třeba sedět na zemi). Můžete si ráno obléknout takové oblečení, aby vás při sezení na zemi neškrtilo, nebo se na místě převléknout; já osobně to neřeším.

Váš Richard Vrdlovec

Kurz se koná v buddhistickém centru Lotos, Dlouhá 2, Praha 1.

 

Další informace

Studio:Centrum Lotos (0)
Instruktoři:
  • Richard Vrdlovec
Podmínky rezervace:Kapacita kurzu je cca 20 osob a bývá zcela naplněna. Pro závazné přihlášení prosím vyplňte online přihlašovací formulář ZDE (https://yogakarlin.cz/nabidka/zaklady-meditace-2)
Poznámka k ceně:CENA: Je dobrou tradicí, rozdávat toto učení jako dar a odměnu za něj obdržet také jako dar, tak aby cena nebyla omezením. Protože rozhodování o částce může být složité, doporučuji darovat 300 Kč, tedy cenu odpovídající dvouhodinové lekci jógy či nějakému hodně levnému komerčnímu kurzu. Máte-li podprůměrný plat, jste student, důchodce či jinak finančně omezeni a běžná cena by vás odradila od účasti, darujte podle svých možností. Dar se odevzdává po skončení každé lekce a bude použit na odměnu lektora, náklady na organizaci, prostory a další rozvoj učení meditace.
300 
Zpět na vyhledávání


Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám