Školení restorativní jógy
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Vzhůru nohama

26.02.2016Pá 19:00 - 21:00

Obrácené pozice jsou jedny z nejcennějších v józe.

Za běžného stavu je naše tělo v průběhu celého života vystaveno účinkům gravitační síly, která se projevuje s věkem povislou kůží na našem těle, svěšených ramenou, ohnuté páteři.  Její účinky se nevyhnou ani vnitřním orgánům, které se prověšují v dutině břišní a tlačí tak na pánevní dno. Obrácené pozice spolu s cviky na posílení pánevního dna tak pomáhají udržet orgány v dutině břišní na svém místě. Zároveň obrácené polohy (tedy polohy, kde je spodní polovina těla výše než hlava) ulehčují srdci, které za normálních okolností musí čerpat krev zespodu nahoru proti směru gravitační síly, což ho velice namáhá. Důsledkem inverzních poloh je  potom na fyzické úrovni lepší vyživování buněk, prevence či snižování tukových ložisek v cévách, křečových žIl a onemocnění srdce.

Tím, že gravitační síla působí v opačném směru, než jsme zvyklí, dojde k rychlejšímu odkrvení nohou a celkovému rozproudění  krevního oběhu, prokrvení mozku. Zlepšuje se tak soustředění, cítíme se osvěženi.

Obrácené pozice nám také poskytují možnost podívat se nejen na hmotný, ale i na situace v našem životě a sami na sebe z jiného úhlu pohledu, při pravidelném praktikování tak mohou pomoci přinést zajímavé vhledy a zjištění v rámci naší jógové praxe.

To jsou všechno důvody, proč by měly být obrácené pozice pravidelně zařazovány do praxe jógy. Obrácených poloh je řada a všechny mají stejné účinky, liší se však náročností provedení.

Tentokrát se zaměříme na STOJ NA RUKOU ( Adho Mukha Vrkšásana ) A STOJ NA HLAVĚ (Salamba Širšásana). Ukážeme si přípravné cviky, jak připravit klouby na tyto pozice, jak pozice bezpečně a stabilně vystavět od podlahy, jak je praktikovat v několika jednodušších variantách, než je zcela zvládneme. Podělím se s vámi o to, jak nastavit pozici kloubů, aby pro nás byly polohy co nejpohodlnější a abychom předešli zranění.

Workshop je vhodný pro začátečníky až středně pokročilé.

Doporučuje se nejíst 2–3 hodiny před workshopem. Workshop bude více nácvikový než zaměřený na dlouhé výdrže, mohou se tedy zúčastnit i ženy v období periody, pokud se cítí dobře.

Kontraindikace obrácených poloh: Vysoký nitrooční tlak, těhotenství (pouze pokud jste praktikovaly v období před těhotenstvím pravidělně ,máte fyziologické těhotenství a lékař vám obrácené polohy nezakázal, můžete se zúčastnit), zvýšený krevní tlak, období po operačních zákrocích na hlavě, záněty v obličeji, problémy s krční páteří (stoj na hlavě)

 

Gravitace bude stále působit, ale pro naše tělo v opačném směru, čímž dojde k rychlejšímu odkrvení nohou a celkovému rozproudění kevního oběhu. Proto mají obrácené pozice tak dobrý vliv na oběhovou soustavu, prokrvují mozek a celou hlavu,  díky čemuž působí proti únavě, zlepšují soustředění a podporují myšlení.Obrácených pozic je celá řada, ale všechny mají v zásadě stejné účinky. Jako královská pozice v józe bývá označována šíršásana (stoj na hlavě). Pro dané účely ale postačí některá z jednoduších pozic. Stačí zaujmout některou z nich na pár minut a člověka to osvěží, zbaví únavy a zregeneruje.

 

Další informace

Studio:Karma Yoga (5)
Instruktoři:
  • Petra Plutnarová
300 
Zpět na vyhledávání


Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám