Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Půstování s yogou a Katkou – povídání o stravě a zdraví

26.06. - 01.01.1970

Ráno a odopledne hodiny yogy s Katkou ve studiu a povídání o stravě a zdraví.

Na tuto sobotu připadlo červnové novolunní. Je to astronomicky velice zvláštní doba, která nás všechny silně ovlivňuje. Luna se dostává před Slunce a zmizí z očí. Obě vesmírná tělesa stojí ve stejném znamení zvěrokruhu, vycházejí a zapadají spolu. Je to dokonalé spojení protikladů: Slunce – reprezentuje mužský princip, ego, tvořivou sílu, vůli, autoritu. Měsíc – reprezentuje ženský princip, proměnlivost, fantazii a intuici. Působí zde obrovská odstředivá síla obou vesmírných těles. Je to okamžik, kdy lidé mohou něco změnit, dát si předsevzetí (obzvláště to platí pro ty, kteří se narodili ve znamení, ve kterém se Slunce s Lunou nacházejí). V našem OM Yoga studiu jsme využili tuto silnou dobu k příjemnému společnému půstu.

Půst je velice účinná detoxikační technika. Znamená to 24 hodin (či více) nic nejíst – ani jedno sousto, či cukr v nápojích, pouze pijeme vodu.

Většina jídel, která konzumujeme, nás o energii připravují, místo aby nám ji dodávala. Zdraví a vitalita je energie – nemoc je nedostatek energie. Půst je metoda, která tělu umožňuje odpočinout si od náročných zažívacích a metabolických procesů. Ušetřenou energii tělo využije k očistě od kyselin a toxinů, čímž se samo léčí. Naše zažívací a vylučovací systémy jsou přetěžovány a oslabovány typickou stravou tvořenou masem, obilovinami, mléčnými výrobky apod. Půst umožňuje slinivce, žaludku, játrům, střevům a dokonce i ledvinám, aby si trochu odpočinuly. Potom zbude víc energie na imunitní, endokrinní a lymfatický systém. Půst je naprosto přirozená, velice účinná (a hodně opomíjená) metoda k posílení, ozdravění a očistění těla. Svou roli zde hraje také moment obrovského posílení sebekázně a sebedůvěry, překročení různých tabu, které v nás byly doubou nevhodně utvářeny. Půst je velice důležitou a vhodnou součástí jógového působení na tělo. Tak jak se snažíme jógou zjemňovat tělo a naše vnímání směrem k jemně hmotným energiím okolo nás, může pro nás krátkodobé půstování znamenat obrovský posun dál. Posun k citlivějšímu vnímání sama sebe, tendencí a dějů okolo nás a skrze sebe i ostatních lidí. Tak abychom se stále více a více přibližovali naší dharmě – našemu úkolu na tomto světě, abychom se přibližovali jeden druhému a bylo nám společně dobře.

Další informace

Zpět na vyhledávání


Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám