Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Co pomohlo včera, neposlouží dnes – workshop (nejen) pro učitele

22.04. - 23.04.2017So 10:00 - Ne 13:00

Víkendový workshop (nejen) pro učitele jógy s Daliborem Štědronským

Co pomáhalo včera, neposlouží dnes, zač oblízne tě kočka, pokouše tě pes – aneb sdílení toho, čeho jsem se dobral za 23 let praktikování jógy.

Seminář bude zaměřen hlavně na cvičení ásan. Vzhledem k tomu, že pro mne klíčovým „stylem“ praktikování zůstává Ashtanga Vinyasa Yoga, které jsem se věnoval od roku 2000, tak budeme řešit problematiku dynamického cvičení. Zaměřit se chci zejména na to, jak se s věkem a lety praxe mění způsob provádění pozic, kam se posouvá pozornost, ale též jak se mění samotný záměr a motivace praktikujícího.

Mým cílem bude upozornit na slepé uličky a pasti, do kterých se seriózně praktikující může dostat. Vycházet budu hlavně z vlastního poznání a zkušeností, ale využiji i „informace“, které jsem dostal od B.N.S.Iyengara, Nancy Gilgoff a dalších letitých učitelů ashtangy jako např. Dannyho Paradise a Andrew Epplera. Dále pak od Vinaye Kumara (Prana Vashya yoga) a Rity Keller (joga dle B.K.S.Iyengara) a dalších.

Na programu bude:
a) Dýchání v pozicích i mimo ně. Vysvětlím jak dýchat a proč, nacvičíme jak na to a vyzkoušíme si tento způsob (přirozený) dýchání uplatnit v pozicích.

b) Prověříme zda a kde máme střed těla a zda ho umíme používat.

c) Podíváme se na různé předklonové pozice – převážně vybrané z první série ashtangy (i na nějaké obtížnější) a na techniku jejich provádění v návaznosti na dýchání. Ukážeme si, že předklánět se lze různě a budeme zkoušet jak to dělat tak, abychom z toho měli užitek a ne problémy.

d) Dotkneme se problematiky nohou.

e) Letmo koukneme na zaklánění.

f) V souvislosti s ústředním tématem semináře tj. vyhnout se pošetilostem, malinko pohovořím o tom, jak mi praktikování jógy (a nemyslím nyní pouze cvičení) ovlivnilo život a na co jsem v mojí praxi v průběhu let posouval záměr a důraz.

Seminář ocení ti, kdo již nějakou dobu pravidelně praktikují. Určen je tedy zejména instruktorům dynamických forem jógy (Ashtanga vinyasa, power jóga, vinyasa flow atp.) a adeptům, kteří praktikování jógy berou jako každodenní součást života zde v Evropě a plánují si, že budou cvičit „až na věky“

O LEKTOROVI:

Dalibor Štědronský

Jak jsem se nestal žákem sri Pattabhi Joise?

Aštangu mi prvně ukázal Georg Wöginger. Začali jsme spolu cvičit a hned jsem věděl, že to je ono… Tehdy mně sice ještě nenapadlo, že bych kvůli józe jel do Indie, ale stalo se a já se jednoho dne ocitl v indickém městě Majsúr. Vybaven osmnácti sty dolarů a batohem, pro případ hladomoru z jedné poloviny vyplněným müsli a z druhé, kdyby byla zima, svetrem v čokoládě, původně formované v pěti tabulkách. Krom svetru, který jsem s lehkostí oželel, zjistiv, že na 12 rovnoběžce slunce dodává teplo s ostudnou nehospodárností, mne první den stál 80 dolarů! Ty jsem v podivně opojném stavu vydal povětšinou za věci a služby, které jsem vůbec nepotřeboval a mnohdy ani nechtěl. Vzhledem k tomu, že jsem hodlal v Majsúru pobýt půl roku, tak to byl mahárádži hodný výdej, který jsem ovšem nesl velmi těžce. Vůbec celá Indie mi po prvním dni notně lezla krkem. Všeho bylo příliš: horka, kraválu, tlačenice, smradu, vůní, lidí, zvířat, chaosu, špíny v hotelovém pokojíčku a hlavně těch utracených dolarů! Oblečený, utahaný a znejistělý jsem padl na postel: „Co tu děláš?“ Ptal jsem se sám sebe. „…ses vážně zbláznil, jak říkají ti, pro které ses jógováním vypracoval z inženýra v kravatě na tajtrlíka v trenkách…“ Vířením myšlenek se mi začala motat i hlava, v tom „odnikud“ zaznělo: „Zapomeň! Zapomeň na vše, co bylo a začni od nuly. Koukej, poslouchej, ochutnávej, čichej a hlavně NESROVNÁVEJ a NESUĎ.“

Ranní probuzení bylo jako znovuzrození. Vše bylo jinak, slunce, lidé, štěstí, švábi, vše se na mne valilo a smálo a tak jsem vyrazil hledat školu jógy – jógašalu. Ne však tu nejznámější, vedenou šri Pattabhi Joisem. V té první měsíc učení stál 650 dolarů a na to jsem, při svém obratném hospodaření a záměru půlročního pobytu, neměl. To je i hlavní důvod proč nemám osobní zkušenost s tím, jaký Pattabhi Jois byl a co a jak učil. To co z jeho metody znám jsem se učil zprostředkovaně od jeho žáků. Zejména Nacy Gilgoff a Danyho Paradise, kteří zažili pionýrská 70‘ léta aštangy a nemalým dílem přispěli k jejímu rozšíření z Majsůru do celého světa.

Jak jsem se stal žákem B.N.S.Iyengara?

Pattabhi Jois byl žákem T.Krišnamačaryi. Nebyl však sám. T.Krišnamačarya v průběhu svého přes 100 let trvajícího života vychoval množství významných učitelů jógy. Jedním z nich byl i B.N.S. Iyengar, na kterého jsem se obrátil s prosbou, zda by mne přijal za žáka. Uvítal mne laskavě, poptal se na moje jógové zkušenosti, požádal o 100 dolarů a pak vyzval, ať přijdu druhý den v šest ráno. Jelikož jsem hrdě přiznal, že už umím celou Primary series dle Joise, tak mi příštího jitra, když zahájil lekci, bez dalšího vysvětlování nařídil ať 5x zacvičím pozdravy slunci a pak relaxuji. Následující den mi řekl, ať přidám pádangušthásánu a pádahastasánu. Opět nic nevysvětlil, nic neukázal. Třetí den se na mne myslím vykašlal úplně, takže jsem si cvičil po svém, občas okukujíc svého jediného spolužáka, který dostával mnohem více pozornosti. Tak to šlo týden za týdnem, během kterých se v šale vystřídalo několik dalších studentů ze západu. Vždy byli vlídně přijati a po pár dnech buď odešli v tichosti, nebo s kraválem, to když se dožadovali Iyengarovi pozornosti, či mu dokonce zkusili diktovat, co je má učit. Já odchován československým socialistickým školstvím, jsem držel hubu, a protože mi bylo líto nechat propadnout již zaplacených 100 dolarů, tak i krok. Vydržel jsem to celý měsíc, který, aniž bych to věděl, byl cedníkem, kterým si Mr. Iyengar prosíval žáky. Já uspěl. A tak ušlápnutost a lakota zvítězily nad neohrožeností a velkorysostí.

Dnes, s odstupem mnoha let, nemohu říci, že by mne B.N.S.Iyengar přímo v Majsůru něco naučil. Když jsem přijel domů, tak jsem se vrátil k Joisovu systému a léta ho praktikoval, propagoval a šířil. Iyengar však udělal něco zásadnějšího, zasel semínko, mnoho semínek a ta začala postupem doby klíčit. A tak, až s odstupem let, jsem teprve začal objevovat a dodnes objevuji věci, které mi tehdy naservíroval…

Text převzat ze stránek: http://www.ashtanga.cz/

Další informace

Studio: (0)
Instruktoři:
  • Dalibor Štědronský
Podmínky rezervace:Potvrďte svou účast zaplacením zálohy 50% z ceny na účet 2113581605/2700. Do poznámky uveďte CELÉ JMÉNO_DALIBOR + rezervujte si místo v rezervačním systému na www.jogovna.cz. Zbytek ceny se doplácí v den akce ve studiu.
3 200 
Zpět na vyhledávání

sobota 10:00 – 13:00, 14:00 – 16:00

neděle 9:00 – 13:00Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám