Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Ostrov, jóga a freediving

19.08. - 25.08.2018Ne 12:00 - So 12:00

Propojte se s přírodou na místě bývalého kláštera na ostrově na jihu Istrie

Protože techniky uvolnění, zklidnění mysli a dechu, používané v józe se dají skvěle využít při potápění bez přístrojů, rozhodli jsme spojit dva kurzy v jeden.

Přijeďte si odpočinout od zmatku a shonu civilizace na maličký ostrov na jihu Istrie, kde býval klášter Františkánů a nyní slouží jako přírodní kemp pod borovicemi, převážně pro místní! Žádný turisti, auťáky a tranzistoráky. Slunce, voda, ryby, skály a laguny, východy a západy, klid. A také jóga, meditace, dechové cvičení a kurz freedivingu.

Co je to freediving? Potápění, při kterém nepotřebujete dýchací přístroje, využíváte svůj nádech a cítíte se volně při pohybu pod vodou.

Čeká Vás:
7 dnů (šest nocí) ubytování v nejkrásnějším kempu v Evropě
7 dopolední teoretické i praktické výuky volného potápění
7 večerních jógových cvičení (polohy, dýchání a meditace)
Plná veganská penze od nedělní snídaně po sobotní večeři.

Nenechte se mýlit. Pobyt ve stanu není nevýhoda, ale možnost octnout se opět plněji ve spojení s přírodou. Na ostrově jiné ubytování není (a je to dobře), účastníci a místní často také volí spánek pod hvězdami.

Ostrov je vyklidněný, téměř bez civilizace. Z jedné strany oblázková pláž, z druhé skály, ze třetí nízké skály ke koupání, ze čtvrté kombinace skal a pláže. Kromě přístavního mola se stánkem (chléb a dobíjení telefonů) jsou na něm jen záchody a jednoduché koupelny s pitnou vodou. Ostrov je na dohled od kulturního města Puly s románskou architekturou. Já sám na toto místo jezdím již více než 15 let a opět se těším. Ostrov je ideální pro bezstarostné uvolnění, kdy člověk začne vnímat přírodu, sebe a druhé bez různých turistických atrakcí a ruchů. Nicméně jóga, slunce a moře vás dokonale naplní.

Program na místě začíná v neděli ráno kurzem freedivingu a končí v sobotu večer lekcí jógy. Kuchyně je zajištěna také od neděle (snídaně) do soboty (večeře), takže se nebudete muset o nic starat, nechcete-li. Celý den před začátkem a po skončení můžete lenošit na ostrově nebo ho využít k prohlídce Puly.

Instruktor jógy: Richard Vrdlovec
15 let zkušeností s jógou
Instruktorský kurz z Mysore v Indii a dílny známých indických i západních učitelů
dotazy ohledně jógy a cesty: richard@yogakarlin.cz; 777 343 443

Ostrov znám jako své boty, byl jsem tam nejméně dvacetkrát. Snad nejlépe o atmosféře vypoví spontánní odpovědi zaznamenané na konci loňského pobytu:

„Richarde, musím ti říct, jak jsem četla ten facebook, tak jsem si myslela, že to jsou marketingový kecy. Ale je to … pravda. Cos myslela konkrétně? No ten ráj na zemi, perfektní jídlo, atd.“ Jana z Prahy
„…že jsi řekl, aby duši bylo v těle dobře. To si odvážím, jako hlavní motto. Protože tenhle pocit, když ho zažiju, tak si ho užívám a doufám, že ho budu, jestli ve cvičení vydržím, zažívat častějš.“ Jana z Moravy
„Jak jsi se ptal na začátku na ty očekávání. Tak mně se splnily, ale hlavně to předčilo mnohonásobně.“ Petra
„Vemte si balíčky na cestu.“ „Támhle jedno ‚chilli con carne‘, berem. To my ho berem domů!“ :)) Michal
„Já bych použil frázi z Červenýho trpaslíka: Lepší než život. Jsem úplně, fakt úplně boží to bylo, silnej, silnej, nakoplej, svěží, čistej.“ Michal
„Jo jako dobrá akce, skvělej nápad, skvělý místo, všechno. Fakt, jak to tam bylo napsaný, jak to tak jako znělo krásně, tak to tak je. A ještě líp, ještě lepší. To je opravdu neuvěřitelný. Já jsem fakt za to hrozně ráda., že jsem jela.“ Petra
„Jirko … to bylo taky hodně tím, jaké dobroty, a mile a chutně a zdravě a plně jsme dostávali od tebe jídlo.“ Michal
Byla to pro me opravdu oddychova dovolena, primo na miru a cviceni na sobe pozoruju , jak prospiva telu i duchu😊! Jana R.

Instruktor potápění: Dan Mikušík
One-star přístrojový potápěč (CMAS)
Level 2 Freediver (do 40m – Freediving Instructors International)
dotazy ohledně freedivingu a vybavení: dan@vianatura.cz; 778 870 208

„Jaké to asi je, zanořit se do desetimetrové hloubky a ve stavu bez tíže prozkoumávat podvodní svět? Bez složitého vybavení, bez hluku bublajícího přístroje. Můžete vplout mezi hejno ryb a ony se vás nebudou bát. Můžete s nimi sdílet jejich svět, který byl někdy v pradávné minulosti i vaším světem. Můžete nahlédnout do temné jeskyně a vydat se za světlem na jejím konci. Od té chvíle ve vás tato zkušenost bude žít a vy se budete cítit více člověkem a zároveň více součástí všeho kolem sebe.

Aby to bylo tak idylické, jak to popisuji, musíme se o to trochu přičinit. Musíme aktivovat potenciál, který v sobě máme.

Tento ročník vypisuji pro ty z vás, kteří už máte alespoň nějakou minimální zkušenost se šnorchlováním. Umíte plavat a pozorovat dno z hladiny s použitím masky a šnorchlu. Možná se umíte zanořit pro škebli na dně do hloubky 3 metrů a umíte si při tom vyrovnat tlak v uších (ucpat nos a fouknout do nosu až vám loupne v uších). Plavání s ploutvemi je výhodou. Pokud s tímto zkušenost nemáte a přesto byste se rádi zúčastnili, je to možné: domluvíme se na individuální lekci v Čechách – buď na bazénu, nebo třeba u nás na jezírku.

Našim cílem bude proniknout hlouběji do vodního světa a zároveň i hlouběji do sebe samých. Každý podle svých možností. Já vám předám potřebné informace k bezpečnému potápění do 20 m hloubky. To neznamená, že se všichni do této hloubky potopí. Každého brzdí něco jiného a my se tomu budeme individuálně věnovat. Budeme pracovat v následujících oblastech:

Zádrž dechu
Je něco jiného, když se musíte po deseti vteřinách vynořit, než kdybyste mohli pohodlně setrvat pod vodou třeba na minutu. Minuta je spousta času a umožňuje mnohem vyšší úroveň prožitku. Vodní savci mají tuto schopnost a MY JÍ MÁME TAKÉ! Asi proto, že jsme někdy během evoluce byli vodními savci. Dnes je už velice dobře prozkoumán takzvaný reflex vodních savců a já vám pomůžu ho aktivovat. Jako každý jiný reflex, i reflex vodních savců funguje spolehlivěji, když se pravidelně používá. Jeho aktivace vašemu tělu umožní setrvat pod vodou déle bez nutkání dýchat a bez ohrožení vitálních funkcí organismu. Za tím účelem se, paradoxně, budeme učit o svém dechu. O zdravém dýchání, které zajistí kvalitní okysličení organismu, o pozitivní roli oxidu uhličitého a o způsobu, jak si vybudovat rezistenci k vyšší hladině CO2. Také budeme provádět některé jógové cviky, které podpoří nejen aktivaci reflexu vodních savců, ale jsou blahodárné i pro naše zdraví.

Tlak vody
Možná vás někdy při šnorchlování bolely uši. To je chyba a dělá jí většina nepoučených šnorchlerů. Při potápění by uši bolet neměly nikdy. Když bolí – je už pozdě – dochází k drobným zraněním, která omezují následnou schopnost tlak vyrovnávat. Ukážeme si různé způsoby vyrovnávání tlaku a povíme si o tom, jak vyrovnávat tlak bezpečně.
Tlak nepůsobí jen na uši a už v hloubce do deseti metrů může způsobovat různé problémy. Řekneme si co dělat, aby jsme jim předešli.
Pohyb pod vodou

Při správné technice pohybu se méně unavíme a budeme mít více času pod vodou. Také předejdeme možnosti zranění. Budeme se zabývat hlavně plaváním s pomocí ploutví, které nám uvolní ruce a umožní rychlý a ekonomický pohyb pod vodou. Také je třeba umět se při potápění uvolnit a dobře při tom vypadat 🙂 Hlubší ponory budeme nacvičovat na bójce podél lana.
Bezpečnost.

Týká se každé oblasti o které jsem mluvil výše. Navíc, aniž bychom to potřebovali 😉 se budeme učit a procvičovat záchranu při ztrátě vědomí v důsledku hypoxie. Tyto znalosti a dodržování jistých bezpečnostních pravidel, dělá z nádechového potápění jeden z nejbezpečnějších sportů, prospěšných pro fyzické i mentální zdraví.“

Kontraindikace pro freediving: těhotenství, srdeční potíže, problémy s ušima. V případě nejistoty či jakýchkoliv zdravotních problémů konzultujte lékaře.

Není v ceně:
Individuální doprava. Bude možné nabídnout/poptat spolujízdu mezi ostatními účastníky. Do Puly jezdí i autobus z Prahy a Brna. Je na vás, jakou variantu zvolíte.
Zaparkujete zdarma u přístavu, ZDE naleznete přívoz a za 10 kun (35 Kč) dojedete na ostrov, který za 5 minut pěšky přejdete do našeho tábora, přibližně ZDE. Stan vlastní.

Další informace

Studio:Yoga Karlín (0)
Instruktoři:
  • Richard Vrdlovec
Podmínky rezervace:Rezervace a informace k ní: https://yogakarlin.cz/nabidka/dovolena-more-joga-freediving


Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám