Školení restorativní jógy
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Jóga a APARIGRAHA – seminář o neulpívání a nezávislosti

16.08.2015Ne 10:00 - 14:00

Workshop hatha jógy s energií čaker na téma (ne)ulpívání a (ne)vlastnění a jak se promítají do mezilidských vztahů i vztahu sám k sobě.

Aparigraha patří mezi tzv. jamy. Jakmile začneme nahlížet do jógového systému tak, jak jej popsal Patanjali, zjistíme, že jóga je cestou rozvoje propojující tělo, mysl a duši s cílem nejhlubšího poznání vlastní existence. Základními kameny této stezky jsou tzv. jámy a nijámy. Někdy se označují jako morálně etický systém, ale nemusíme je vnímat jako pevně stanovená pravidla zákazů a příkazů. Spíš se jedná o různé přístupy, které jogíni zkoušeli a zjistili, co jim slouží a neslouží. A my je máme k dispozici.

Protože na všech deset jám a nijám by nám půldenní seminář asi nestačil, vybrali jsme pro tentokrát koncept APARIGRAHA – tzv. neulpívání a to, jak se nám promítá do života. A je to téma veskrze aktuální a praktické. Aparigraha je často a možná nepřesně překládána jako bezmajetnost. Angličtina má trefný překlad “detachment” a v češtině bychom v hlubším smyslu  mohli aparigrahu chápat jako “neulpívání”, “nedržení”, tedy oproštění se od majetnictví, od touhy po ovládání a kontroly, ať už věcí nebo lidí. V tomto semináři se tedy podíváme na to, jak nelpění ovlivňuje náš přístup k józe, každodennímu životu i jak si stojíme ve vztahu sami k sobě. Nevlastnění někoho nebo něčeho samozřejmě neznamená, že nemůžeme mít majetek, či partnera. Závisí jen na tom, jak se k obému stavíme. A zda jejich role třeba nezaměňujeme a především – co to vše vyvolává uvnitř nás.

Protože se jedná o workshop, není nutné příliš teoretizovat a na toto těma se podíváme i prakticky – skrz naše tělo a jeho “jemněhmotné vrstvy”: energii, mysl a emoce. Praxe bude ve stylu tradiční hatha jógy, která vychází z tantrických principů práce s energií a čakrami a tématicky zaměřená na podporu aparigrahy (nelpění). Během asán (jógových pozic) a meditace se zaměříme na postupné probouzení čaker, našich energetických center, jejich harmonické rozvíjení a tím i rozvoj celého našeho systému. Podpoříme tak propojení našich čtyř těl: fyzického, energetického, emočního a mentálního. Jejich propojení nám pomáhá v rozvoji osobnosti, zpracování  emocí, umožňuje stabilitu mysli, schopnost koncentrace a relaxace.

Součástí praxe jsou i tématické hudební meditace a závěrečná relaxace v podobě Yoga Nidry, která navozuje hluboké uvolnění těla i mysli.

Vhodné jak pro jógové začátečníky, tak pro jógíny tělem i duší.

Další informace

Studio: (0)
Instruktoři:
  • Dagmar Volfová
650 
Zpět na vyhledávání


Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám