Chronický stres versus Cesta k vnitřní pohodě
10.03.2017Pá 18:30 - 21:00Stres je odpověď našeho organismu na požadavky z okolí. Stres je velmi individuální veličinou. Co jednoho člověka stresuje (cesta na neznámé místo), jiného naopak povzbudí. Náš organismus bude na podněty z okolí vždy reagovat. Musí. Máme to jako lidé zakódované od počátků věků. Naši prapředci museli reagovat na nebezpečí z okolí, čelit různým změnám, požadavkům. Jistě znáte známé boj nebo útěk – odpověď pračlověka na nebezpečí z okolního světa. I dnešní člověk má tyto 2 základní mechanismy reakce na okolní podněty, jen díky změnám prostředí, životního stylu a společenským pravidlům se změnila jejich forma reakce na vnější podněty. Akutní stres (boj o život) se přeměnil ve stres chronický (boj o klid).
Chronický stres versus Cesta k vnitřní pohodě
Každý z nás vidí svět svýma očima, má své životní zkušenosti. Je vše, co se nám honí hlavou a jak vnímáme svět kolem nás, absolutní pravda? Zkuste se nad tímto výrokem zamyslet. Je vůbec možné mít absolutní pravdu? Svět kolem nás je stále komplikovanější – více pospícháme, máme k dispozici stále větší množství informací, mezilidské vztahy se zdají být složitější, společenská pravidla mnohdy znemožňují učinit to, co bychom chtěli. Víme, co znamená být vnitřně v pohodě? Vyplňte si prosím následující malý test. Uvidíte, nejen co vše je zahrnuto pod pojmem vnitřní pohoda, ale i to, jak vy sami se cítíte být v pohodě.
-
Přiměřená péče o fyzické zdraví (ve zdravém těle zdravý duch).
-
Přirozenost – schopnost být sám sebou v rozličných životních situacích, nestylizovat se do žádných rolí.
-
Schopnost čelit nesnázím – vysoká frustrační tolerance.
-
Nezávislost a vnitřní autonomie v myšlení i konání.
-
Objektivní pohled na sebe sama, sebepoznání, tj. realistické sebehodnocení, otevřenost k nové zkušenosti.
-
Sebeakceptace – sebepřijetí (člověk, který dokáže sám sebe přijmout v objektivním odhadu svých vlastních sil, dovede také akceptovat druhé lidi).
-
Odvaha ke stálému začínání, snaha o duševní růst a pokrok.
-
Spokojenost a tichá radostnost.
-
Smysl pro krásu, kultivovanost, vnímavost uměleckých děl i krásy v každodenním životě.
-
Akceptace druhých, sociální adaptace.
-
Nesobeckost.
-
Smysl pro etiku, neubližování komukoli, respektování základních morálních pravidel.
Zanalyzujte sami sebe podle výše uvedených znaků duševní rovnováhy a ohodnoťte se v jednotlivých znacích od nuly do desíti (0 – nejhorší známka). Pak sečtěte všechny hodnoty a vydělte počtem znaků (12), získáte průměr – výsledek vaší momentální celkové rovnováhy.
Čím vyšší „známka”, tím lépe
Z testu vidíme, že vnitřní pohoda je velmi rozmanitá, ale hlavně začíná u nás samých, odvíjí se od našeho JÁ. Nikdo jiný nás spokojenými neudělá.
Tak jako se staráme o svoje blízké, snažíme se jim porozumět, vyjít vstříc apod., měli bychom se starat i o sebe samotné. Známe se? Znáte svoje možnosti, hranice, svoji míru odolnosti vůči stresu? Víte, co vás nejvíce vyvede z míry (= stresuje)? Jaké máte zdroje ke zvládání každodenního života? Jaké jsou vaše potřeby a priority, uvědomujete si možnost volby? To jsou všechno otázky, na které byste měli postupně najít odpověď. Může to chvíli trvat. Je potřeba se zklidnit, zpomalit, udělat si čas sami na sebe a podívat se do svého nitra. Chce to odvahu.
Vždy máte možnost volby, jen je důležité vědět, že volbou vždy něco získáte a něco ztratíte, nemůžete mít všechno. Volba je vaše svobodné rozhodnutí učiněné s plnou vlastní zodpovědností.
Moje cesta, moje zodpovědnost, moje právo a svoboda. Respekt k cestě druhých.
Další informace
Studio: | Karma Yoga |
Instruktoři: |
|
- info@karmayoga.cz
- www.karmayoga.cz
- Korunní 25, Praha 2
Česká republika