Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Chronický stres versus Cesta k vnitřní pohodě

10.03.2017Pá 18:30 - 21:00

Stres je odpověď našeho organismu na požadavky z okolí. Stres je velmi individuální veličinou. Co jednoho člověka stresuje (cesta na neznámé místo), jiného naopak povzbudí. Náš organismus bude na podněty z okolí vždy reagovat. Musí. Máme to jako lidé zakódované od počátků věků. Naši prapředci museli reagovat na nebezpečí z okolí, čelit různým změnám, požadavkům. Jistě znáte známé boj nebo útěk – odpověď pračlověka na nebezpečí z okolního světa. I dnešní člověk má tyto 2 základní mechanismy reakce na okolní podněty, jen díky změnám prostředí, životního stylu a společenským pravidlům se změnila jejich forma reakce na vnější podněty. Akutní stres (boj o život) se přeměnil ve stres chronický (boj o klid).

Chronický stres versus Cesta k vnitřní pohodě

Každý z nás vidí svět svýma očima, má své životní zkušenosti. Je vše, co se nám honí hlavou a jak vnímáme svět kolem nás, absolutní pravda? Zkuste se nad tímto výrokem zamyslet. Je vůbec možné mít absolutní pravdu? Svět kolem nás je stále komplikovanější – více pospícháme, máme k dispozici stále větší množství informací, mezilidské vztahy se zdají být složitější, společenská pravidla mnohdy znemožňují učinit to, co bychom chtěli. Víme, co znamená být vnitřně v pohodě? Vyplňte si prosím následující malý test. Uvidíte, nejen co vše je zahrnuto pod pojmem vnitřní pohoda, ale i to, jak vy sami se cítíte být v pohodě.

 1. Přiměřená péče o fyzické zdraví (ve zdravém těle zdravý duch).

 2. Přirozenost – schopnost být sám sebou v rozličných životních situacích, nestylizovat se do žádných rolí.

 3. Schopnost čelit nesnázím – vysoká frustrační tolerance.

 4. Nezávislost a vnitřní autonomie v myšlení i konání.

 5. Objektivní pohled na sebe sama, sebepoznání, tj. realistické sebehodnocení, otevřenost k nové zkušenosti.

 6. Sebeakceptace – sebepřijetí (člověk, který dokáže sám sebe přijmout v objektivním odhadu svých vlastních sil, dovede také akceptovat druhé lidi).

 7. Odvaha ke stálému začínání, snaha o duševní růst a pokrok.

 8. Spokojenost a tichá radostnost.

 9. Smysl pro krásu, kultivovanost, vnímavost uměleckých děl i krásy v každodenním životě.

 10. Akceptace druhých, sociální adaptace.

 11. Nesobeckost.

 12. Smysl pro etiku, neubližování komukoli, respektování základních morálních pravidel.

  Zanalyzujte sami sebe podle výše uvedených znaků duševní rovnováhy a ohodnoťte se v jednotlivých znacích od nuly do desíti (0 – nejhorší známka). Pak sečtěte všechny hodnoty a vydělte počtem znaků (12), získáte průměr – výsledek vaší momentální celkové rovnováhy.

Čím vyšší „známka”, tím lépe

Z testu vidíme, že vnitřní pohoda je velmi rozmanitá, ale hlavně začíná u nás samých, odvíjí se od našeho JÁ. Nikdo jiný nás spokojenými neudělá.

Tak jako se staráme o svoje blízké, snažíme se jim porozumět, vyjít vstříc apod., měli bychom se starat i o sebe samotné. Známe se? Znáte svoje možnosti, hranice, svoji míru odolnosti vůči stresu? Víte, co vás nejvíce vyvede z míry (= stresuje)? Jaké máte zdroje ke zvládání každodenního života? Jaké jsou vaše potřeby a priority, uvědomujete si možnost volby? To jsou všechno otázky, na které byste měli postupně najít odpověď. Může to chvíli trvat. Je potřeba se zklidnit, zpomalit, udělat si čas sami na sebe a podívat se do svého nitra. Chce to odvahu.

Vždy máte možnost volby, jen je důležité vědět, že volbou vždy něco získáte a něco ztratíte, nemůžete mít všechno. Volba je vaše svobodné rozhodnutí učiněné s plnou vlastní zodpovědností.

Moje cesta, moje zodpovědnost, moje právo a svoboda. Respekt k cestě druhých.

Další informace

Studio:Karma Yoga (5)
Instruktoři:
 • Dana Fragnerová


Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám