Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Swami Satyananda Saraswati 1923 až 2009

V noci z 5. na 6. 12. 2009 zemřel jeden z největších současných mistrů jógy Swami Satyananda Saraswati (narozen 1923). „Satya” znamená v sanskrtu pravda a Swami Satyananda byl opravdový a pravdivý.

Dětství Swami Satyananda Saraswati

Pocházel z rodiny policejního důstojníka, vyrůstal v podhůří Himalájí a setkával se mistry, kteří tudy putovali do hor. Dostal také dobré vzdělání. První duchovní zkušenost prodělal ve věku šesti let. Rodiče se tehdy báli a požádali o radu jógínku Ánandamai Ma.

Ta rodiče ubezpečila, že je syn zdráv, dotkla se ho a řekla: “Zpívej kirtan, staň se světcem a sannjásinem.”

Dětství mistra nebylo idylické.

Swami Šivananda

Budoucí Swami Satyananda našel brzy duchovního učitele ve Swamim Šivanandovi. Strávil u něj dvanáct let a vykonával nejrůznější práce počínaje úklidem a konče vedením ášrámu.

Myšlenka Swamiho Šivanandy “Tvrdě pracuj a budeš očištěn. Nemusíš se snažit dosáhnout světla, světlo pak v tobě začne zářit samo” se na něm naplnila. Na rozloučenou mu dal Swami Šivananda 108 rupií, které Swami Satyananda nikdy nepoužil, ale choval je jako relikvii.

Pozdější léta

Pod období putování se Swami Satyananda v roce 1964 usídlil v Mungeru v severoindickém státě Bihar. Sem za ním také začali přijíždět žáci z celého světa. Od nás to byli mimo jiné Swami Omananda, paní Dr. Milada Bartoňová a paní Zdena Bronislawská. Swami Satyananda podnikl v pozdějších letech více cest do Austrálie, Evropy, Ameriky i Asie. V roce 1993 měla jím založená “International Yoga Fellowship Movement” 108 členských organizací ve 22 zemích světa na všech kontinentech.

Ve svém životě se Swami Satyananda opakovaně pouštěl do věcí, které musely ostatním připadat jako nepochopitelné. K těm patřil odchod z domova, vstup do mnišského řádu, stavba na severoindické poměry ohromného a supermoderního ášrámu, odchod z něj, tvrdá duchovní praxe v již relativně pokročilém věku, rozsáhlý charitativní projekt v jiné části Indie. Bylo v tom jistě Boží vedení. O Bohu řekl Swami Satyananda toto: „Nesčetné jsou podoby Boha. Chcete více druhů jídel, různá oblečení i odlišné modely aut a telefonů. A na Bohu byste žádali, aby měl jednu podobu?”

Odchod

Na smrt byl Swami Satyananda připravený. Jednou řekl. že si po smrti rychle najde nové tělo. Pak zažertoval zhruba takto:

„Udělal jsem hodně dobrého. Proto se narodím v bohaté rodině, budu studovat vysokou školu a hrát badminton.”

Mistr zemřel tak jako žil. Před půlnocí si dal zavolat nejbližší spolupracovnici, řekl ji že přišel čas odejít. Pak usedl do lotosového sedu, opakoval mantru a opustil tělo. Myslím, že nyní, místo badmintonu, medituje s s největším že všech jógínů a to s velikým Šivou. Jsou jako jediný sloup světla a je to síla.

Nevím s jistotou, jakou mantru Swami Satyananda před smrtí opakoval, ale odhaduji, že to byla Mantra velikého vítězství nad smrtí. Tuto i některé další mantry v provedení tohoto mistra si můžete poslechnout na www.youtube.com/drnespor.

Prim. MUDr. Karel Nešpor, CSc.

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

17.02.2010 - 13:00

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám