Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Jde zhubnout cvičením jógy?

jogaII

Když si srovnáme hodinu jógy a hodinu nějakého aerobního cvičení, které je zaměřené na spalování tuků (jako je běh, spinning, apod.), výsledek je zřejmý. Samozřejmě, že když běháme a tělo pracuje jako o závod, spálíme více kalorií. Jestliže chceme rychle hubnout a zbavit se přebytečných kil, jóga nejspíš nebude tou pravou cestou – co se spalování kalorií týče. Určitě bych ji ale doporučila každému – i „jen“ jako vedlejší činnost vedle jiných a náročnějších aktivit.

Jógový životní styl totiž k pěkné postavě nepřímo vede. A hlavně na svoje přestanete koukat tak nějak “zvenku” a hodnotit ho jenom podle toho, co vidíte v zrcadle. To nejpodstatnější pro zdravé tělo je totiž pod kůží.

Jóga skvěle uklidní, zbaví nás stresu a protáhne nám celé tělo

Pokud nechceme hubnout nějak razantně a chceme už spíš dotvarovat a posílit tělo, pak je jóga ideální, nenásilonou formou. Pomůže postupně formovat tělo, zpevnit svaly, shodit přebytečná kila a cítit se vnitřně šťastně a najít sebe sama. Nedovedu si představit lepší způsob, jak toho docílit, než právě jógou, kde má prostor i naše mysl, a tak se nesoustřeďujeme jen na náš tep a kolik jsme toho už spálili a kolik kilometrů nám ještě zbývá uběhnout.

Já sama jsem nikdy neměla nadváhu nebo něco podobného, ale když jsem na sobě cítila nějaké to „kilo navíc“ (ale upřímně – vždy je to spíš jen ten pocit), tak jsem si cvičení jógy upravila tak, aby provedení jógových pozic bylo těžší, abych zapojila co nejvíce svalů, a aby celá jógová praxe byla svižnější a já se tak dostala do aerobní zóny, ve které naše tělo začíná spalovat tuky. Nejvíce se mi osvědčily pozdravy Slunci, které jsou dynamické, zahřejí tělo a dodávají spoustu energie. Dále je skvělá pozice loďky (navásana), při které posilujeme především střed těla a břišní svaly.

Různé jsou názory na hot jógu či bikram jógu

Jedná se o cvičení při cca 38-42 °C (teplota se v daných jógových studiích může lišit). Kdo ji nevyzkoušel, asi těžko si to dovede představit. Ale můžete to zkusit – představte si, že jste na písečné pláži u moře, v pravé poledne. Vzduch je těžký a vlhký, vánek vůbec nefouká. Vy ležíte na sluníčku na ručníku, který je rozprostřen na rozpáleném písku. Vedle vás se mačkají další lidé. Je vám strašné vedro, ale vy tam takhle musíte ještě zůstat nejméně hodinu. Ale musíte u toho cvičit!

Tak asi nějak takhle to vypadá na lekci bikram jógy – sál je vyhřátý na opravdu vysokou teplotu (cca 42 °C), takže potit se začnete téměř okamžitě po příchodu do sálu. Ale pozor – tímto pocením z nás odchází jen přebytečné tekutiny – voda a soli, nikoliv přebytečná kila či toxiny. Já jsem byla na pár lekcích bikram jógy a musím říct, že to pro mě bylo velmi zajímavé. Ať už z toho hlediska, že jsem si na tento pro mě zvláštní a trochu nepraktický druh jógy vytvořila vlastní názor, tak také z toho hlediska, že těch pár lekcí mi dalo opravdu hodně. Zjistila jsem, že na bikram jógu chodí z velké části ženy, které tam jdou s přesvědčením, že když ze všech tak lije, tak shození přebytečných kil bude hračka. Je to ale mýtus. Na druhou stranu tam chodí také skuteční jógíni, na kterých je vidět, jak si plnými doušky užívají každou minutu strávenou v přetopené místnosti.

Bikram jógu je třeba vyzkoušet. Někteří tomuto stylu jógy propadli a bikram jóga se pro ně stala drogou, jiní po první lekci pelášili domu a bylo to poprvé a naposled, co jste je tam viděli zavítat. Pro mě to byla zajímavá zkušenost, kterou si ale netoužím nijak zopakovat. Nějak mě to nechytlo. Bylo to především tím, že každou hodinu děláte úplně ty samé pozice, ve stejném pořadí. Dále mi vadilo, že v sále vždy byla hlava na hlavě, což společně s vedrem a nedýchatelným vzduchem tomu na poklidné atmosféře moc nepřidávalo. A nejhorší bylo, že by nebyla hodina, kdybych nezaslechla někoho vedle, jak si naříká „už chci konec, už ne“.

To je potom to cvičení a soustředění se sám na sebe hned o něco těžší. I když tohle zase z velké části závisí na konkrétním jógovém studiu. Ale jedno je jisté – jakoukoliv variantu hot jógy určitě doporučuji vyzkoušet každému, za ten pocit, kdy odcházíte zpět do „zimy“, celí propocení, to stojí. A věřte mi, že budete mít zážitek na celý život.

Pro mě mnohem nejpříjemnější a nejsympatičtější způsob, jak více posílit a přetransformovat tělo, je power jóga

Jde o svižnější jógu, při které formujeme, budujeme a posilujeme svaly po celém těle, zvyšujeme naši ohebnost, probouzíme v sobě vnitřní sílu a také se při power józe můžeme dostat do zmíněného pásma, kdy spalujeme. Sestavy z ásan nám zahřejí tělo a utváří jak silnější tělo, tak i silnějšího ducha. Power jóga rozhodně není jen nesmyslné a bezcílné honění se za počtem spálených kalorií (jak tomu bývá v případě klasických způsobů, když chceme zhubnout), ale stejně jako každá jóga dbá na praktikování dechových technik, meditací a zaměření se sám na sebe.

Samotnou jógou asi jen tak nezhubnete, pro hubnutí jsou vhodnější činnosti, jako je např. běhání, plavání, cyklistika apod. Jóga je běh na dlouhou trať a myslím si, že u většiny je to tak, že se jóga stane neodmyslitelnou součástí (většinou každodenního) života. Jde sice o pomalejší formování těla, ale je mnohem přirozenější, klidnější a dovolím si tvrdit, že i prospěšnější (minimálně pro mě ano – a věřím, že nejsem sama). Vašemu tělu bude mnohem více příjemná postupná změna, kterou jistě docílíte např. cvičením ásan v power józe, než hodinové mučení na běžícím páse.

 

Komentáře (0)
Vendula Jindrová

Jsem studentka, velká milovnice jógy, zdravého životního stylu, hudby, čtení a pohody. Jóga se stala před pár lety nedílnou součástí mého života a od té doby není den, kdy bych si ji nezacvičila.

02.04.2016 - 14:26

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám