Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Cvičení jógy pro těhotné

Nejen od porodu, ale již od samého početí spoluvytváří žena pro svůj plod vnitřní prostředí, ve kterém se bude plod vyvíjet. Dítě již od této chvilky sdílí s matkou všechny stavy, které zažívá a budou ho podstatně ovlivňovat celý život.

Své tělo jsme dostali jako dar, měli bychom ho uchovat v co nejlepší kondici a zdraví. A nyní je na nás kladen nejdůležitější úkol – být zodpovědné za zdraví své i další bytosti a jak po stránce fyzické, tak po stránce psychické.

Užitečným a ne náročným pomocníkem se nám může stát gravid jóga, která spojuje staroindické zkušenosti s racionálním stylem dnešní doby.

Systém cvičení lze popsat a rozdělit takto:

1. Jógová relaxace

2. Hathajóga – tělesné cvičení

3. Dýchání

1. K jógové relaxaci je třeba říci, že se jedná vždy o aktivitu vědomou a chtěnou. Očišťování mysli však není jednodenní záležitostí. Relaxovat se učíme a nakonec naše prohloubené vnímání přinese ovoce. Učíme se při relaxaci měnit výraz: tvář nám zračí spokojenost – to zabraňuje tvorbě vrásek. Uvolněnost vždy budí dojem mladosti a svěžesti. Učíme se pomocí pozorování vlastního dechu srovnat myšlenky podstatné od nepodstatných a na konec se dostat mimo stav myšlenek a tak hloubkově relaxovat. Posíláme energii svému děťátku autosugescí – vědomou myšlenkou, vědomým přáním.

2. Hathajóga-gravid jóga je cvičení založené na souhře těla i ducha, takže nelze dojít k přetížení organismu. Učíme se při cvičení vnímat pocity, které při cvičení vznikají a řídíme se jimi. Pohyby v ásanách jsou váhavé, zkoumavé, soustředěné. Snažíme se dojít k hlubšímu prožitku cvičení, jelikož se nejedná pouze o fyzický výsledek.

Cvičení dělíme:

1. zaujmutí ásány, 2. výdrž v ásáně, 3. relaxace

3. Dýchání je pro jógu to nejdůležitější a obzvlášť pak pro jógu v těhotenství.
Dostat dech pod kontrolu je to nejpodstatnější v období těhotenství a zejména pak při porodu. Správný postup nám zabraňuje být hysterickými, neurotickými a učí nás zvládat mnoho stavů spojených s nervovou soustavou, která je v tomto období obzvlášť přecitlivělá. Další důvod kontroly dechu je fáze porodní, kde se stáváme pomocníky při porodu a ne osobami které porod brzdí, jelikož o dechových technikách nikdy neslyšeli.

V průběhu těhotenství plod dýchá skrze plíce maminky, proto se v józe učíme dýchat jógovým dechem a tak zvyšujeme objem plic a srdíčka. Zároveň si zlepšujeme imunitní systém a uvolňujeme systém nervový.

Gravid jóga není zázračný lék, ale v praxi ověřený návod na udržení zdraví a psychické pohody v průběhu těhotenství. Vždy je to však jen práce sama na sobě, která je spojená o další vědomou povinnost péče o nového tvorečka.

Jen pokud budete oba zdraví a v psychické pohodě – může vám být život příjemnou procházkou.

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

01.09.2009 - 13:11

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám