Školení restorativní jógy
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

4 důvody proč neodkladně a bez výmluv začít s těhotenskou jógou

tereza_noletŘíkáte si, proč byste právě v těhotenství měla začít s jógou? Proč, když pravidelně cvičíte, nerodíte poprvé nebo plánujete epidural či císaře? Nabízím vám 4 jednoduchá vysvětlení, proč je těhotenská jóga nezastupitelně přínosná pro vás i pro vaše dítě.

1.Těhotenská jóga je zdravotně prospěšná jak mamince, tak dítěti

Začneme racionálně a uvědomíme si, že dny, kdy jóga byla výsadou Indů a několika evropských hippies, jsou sečteny.  Ne nadarmo se jóga dostala do širokého povědomí lidí a praktikuje ji dnes přes 300 miliónů osob. Ptáte se proč? Je dokázáno, že veškeré relaxační techniky, jako jóga a meditace, snižují potřebu běžné lékařské péče až o 43%! Těhotenská jóga výrazně snižuje rizika těhotenské deprese a úzkosti, rizika běžných těhotenských komplikací, potratů či předčasného porodu a (prováděna správně) je bezpečná i pro riziková těhotenství. Z těhotenské jógy však netěží jen matka, ale i dítě – je dokázáno, že váha novorozených dětí žen, které cvičí jógu, je o něco vyšší, což dává novorozencům solidní start do života. Další výzkumy např. tvrdí, že placenta žen cvičících jógu, se lépe vyvíjí, protože je lépe prokrvená. V podstatě neexistuje jiná tradiční, ani alternativní metoda, která má takový pozitivní dopad pro těhotnou ženu a dítě,  a to bez jakýchkoliv vedlejších účinků. Není to úžasné?

2. Těhotenská jóga vytváří sebevědomou a uvědomělou rodičku 

Běžný život české ženy středního věku je hektický a stresující. Možná chodíte do fitka, na procházky, na pedikúru, nebo i meditujete? Blahopřeji vám, protože patříte k ženám, které si najdou čas samy na sebe. Už jste ale asi zaznamenaly, že těhotenství má ještě úplně jiný rozměr. Probíhá v nás tolik změn – jak fyzických, tak psychických, jsme náladové, úzkostlivé a možná nás neminou i nějaké další nepříjemnosti. Jóga nás dostane zpátky do středu. Dovolí nám důvěřovat svému vlastnímu tělu tím, že se ho naučíme ovládat a naslouchat mu. Dechové techniky, uklidňující relaxace, aktivace pánevního dna, zvyšování síly a flexibility nám, v tomto jedinečném období, umožní poznat naše vlastní tělo skrz naskrz a tím vybudovat sebedůvěru nejen k porodu a mateřství. Mám to potvrzeno

3. Těhotenská jóga prohlubuje vztah s dítětem

Máte už koupenou výbavičku? Připravený pokoj? Víte, jakou formu rodičovství aplikovat? Skvělé. Ruku ale na srdce – kolik času jste doopravdy věnovala tichému času s vašim miminkem? Naslouchání jeho potřebám, vnímání jeho pocitů nebo vašemu unikátnímu vztahu? Pokud mnoho, omlouvám se. Obecně máme tendenci se více zaměřit na vnější faktory a ve skrytu duše jsme nervózní z toho, co přijde. Jak nám půjde kojení? Co když nezvládnu roli matky? Co když náš vztah bude složitý?

Je báječné napojit se na tuto jedinečnou bytost už v těhotenství. Dnes už víme, že miminka v děloze slyší náš hlas, vnímají naše emoce a připravují se tak na život venku. Jóga nám k tomu dává ideální příležitost. Pokud budeme mít to štěstí, budujeme vztah s člověkem, který bude mít v celém našem životě nezastupitelnou roli. S někým, o koho budeme velkou část života pečovat, s někým, komu budeme vždycky oporou a s někým, kdo bude navždy v našem srdci. A to stojí za to.

4. Těhotenská jóga jako přirozená příprava na porod a mateřství

Nejenže se díky jógovým technikám připravíte na porod z fyzického hlediska, protože budete umět vědomě uvolňovat své tělo, protože budete umět dýchat a naslouchat sobě a miminku, ale  navíc dostanete i neviditelnou psychickou a emocionální příručku, která vám pomůže přijmout veškeré situace, které vás potkají a vyrovnat se s nimi jednodušeji a s klidem. Tato vaše síla, důvěra a odolnost vám poslouží také na vaší cestě mateřství.

Pokud jste dočetla až sem, zřejmě vás těhotenská jóga opravdu zajímá a já mám z toho velkou radost! Tento článek jsem mohla koncipovat úplně jinak – jen vám suše vyjmenovat všechny příznivé účinky jógy – jenže to nebyl můj cíl. Mým cílem ani nebylo vás přesvědčit nebo přemluvit. Mým záměrem bylo dát vám chuť strávit své těhotenství naplno, užít si jeho radosti a přijmout jeho úskalí. Což pro mě znamená také prožít vaše těhotenství s jógou, která nám má toho tolik, co nabídnout.

Zajímá vás něco více o těhotenské józe? Přijměte pozvání na workshop s Terezou Nolet, který se bude konat v neděli 17.9 v Jógovně.

Více o workshopu těhotenské jógy jako jemná cesta k porodu najdete webu studia Jogovna.cz

 

Zdroj: https://www.terezanolet.cz

 

Komentáře (0)
Tereza Nolet

Tereza je učitelkou jógy, specializující se na těhotenskou jógu. Je maminkou malé holčičky, a zároveň maminka nastávající. Je autorkou unikátního Online kurzu těhotenské jógy Warm Womb, píše blogové články na téma těhotenství a natáčí videa a audia těhotenské jógy nejen pro svůj YouToube kanál. Tereza učila těhotenskou jógu u nás, v Austrálii, v Belgii a ve Francii.

07.09.2017 - 08:46

Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám