Aštanga jóga s Borisem Georgievem: Ásany v pohybu
20.11. - 22.11.2015Pá 18:00 - Ne 14:30Srdečně Vás zveme na workshop s Borisem Georgievem, kterého máme tu radost opět přivítat ve studiu Akasha. Boris je velmi inspirativní učitel, jehož workshopy jsou podnětné nejen pro praktikující ashtanga jógy, ale i dalších jógových směrů.
Workshop bude věnovaný souvislostem mezi tzv. správným nastavením pozice (alignment) a pohybem. O aštanze, či obecněji o vinjása józe, se často hovoří jako o meditaci v pohybu. Jaké má ale toto chápání praktické dopady pro vedení pohybu samotného? A jaký význam má pohyb pro nastavení pozic? Na tyto otázky budeme hledat odpovědi právě na tomto workshopu.
Když zaujímáme jógové pozice, často se v nich různě doupravujeme ještě během prvních dechů, někdy dokonce celých pět dechů, které v pozicích běžně v aštanze zůstáváme. Různě pozice “dotahujeme”. Také učitelé často poskytují “adjustementy” v pozicích – buď slovní nebo fyzické – rukama pomůžou vyladit a případně prohloubit pozici.
Pro Borise Georgieva ale nastavení se v té které ásáně začíná už v tu chvíli, kdy do ní začínáme vstupovat. Cesta do pozice je v v jeho přístupu pro její výsledné nastavení zcela klíčová. Pozornost bychom tedy neměli zaměřit až na poslední fázi pohybu, zastavení se v ásáně, ale na celou vinjásu. A tomu se bude workshop věnovat v pěti tématických blocích a do praxe lze nové objevy a pozorování přenést na ranních lekcích majsúru.
Workshop je vhodný pro všechny stupně pokročilosti.
Další informace
- info@akasha.cz
- 420 603 897 646
- http://www.akasha.cz/
- Kamenická 2, Praha 7
Česká republika
Kontaktní informace:
pátek
18:00-20:00 Akrojóga nejen pro ashtangisty
Tento workshop otevřeme akrojógou. Spojení akrobacie a jógy je totiž založené na vědomé práci s těžištěm, což je zkušenost, která se nám bude hodit v následujících workshopových blocích. Hravou formou vyzkoušíme, jak pracovat s těžištěm nejen ve vztahu k zemi, ale také ve vzduchu. Boris říkává, že akrojóga nám ukáže, jak a zda vůbec používáme bandhy. Zkušenost s bázováním a létáním nás zcela jistě obohatí v ashtangové praxi. Pokud nemáte s tímto druhem jógy žádné zkušenosti, nemusíte se toho vůbec obávat, lekce bude vedená tak, že nestaví na předchozích zkušenostech s akrojógou. Nepůjde tu o žádné eskamotérské kousky, ale o práci s tělem a s bandhami nad zemí.
sobota
8:00 – 10:00 Majsúr
11:00 – 13:30 Surja namaskar
Pozdravy slunci A a B, kterými se aštangová sekvence otevírá, mají velmi specifickou pozici, mají za úkol rozproudění organismu, proto v jógových ásánách kromě psa hlavou dolů nezůstáváme. Celou podstatu vinjásy vlastně rozehrajeme hned na začátku praxe. Proto jsme se rozhodli, věnovat celou jednu sekvenci pozdravům slunci. Nenechme se mýlit jistou “notoričností” tématu, přijďte se na svůj pozdrav slunci podívat za A) zvenku – detailně projdeme jednotlivé přechody, ásány, souhru pohybu a dechu, budeme pracovat také ve dvojicích a budeme se učit pozorovat cizí tělo v pohybu a reagovat na reflexi pozorovatele B) zevnitř – prostor budeme věnovat také ponoření se, prožitku, který je tím, co nám techniky a metody pomáhají rozvinout.
15:00 – 17:30 Vinjása: utváření pozice v pohybu
Tento odpolední blok bude rozvíjet principy propojení pohybu a dechu, přeneseme se z oblasti pozdravů slunce do dalších přechodů mezi pozicemi. Zatímco v pozdravu slunci pozicemi spíše procházíme, než bychom mezi nimi přecházeli, u stojných pozic je situace trochu jiná. Vždy v nich zůstáváme a prodýcháváme je. Budeme se učit vést pohyb tak, abychom do pozic vstupovali s lehkostí a nemuseli je různě dotahovat a vylepšovat. Budeme se učit hlouběji porozumět principům vinjásy, abychom prohloubili svou jógovou praxi. Budeme se take zabývat vinyasou, kterou v ashtanze užíváme mezi přechody v sedě. Budeme hledat jednoduché čisté pohyby a soulad s dechem tak, aby praxe opravdu plynula.
18:00 – 19:00 Kirtan
neděle
9:00-11:00 Majsúr
11:30 – 14:30 Balanční pozice na rukou
V tomto bloku se zaměříme na balanční pozice na rukou. Navážeme jak na to, co jsme si vyzkoušeli v akrojógovém bloku o vztahu těla, těžiště, rovnováhy a gravitace (akorát tentokrát poneseme sami sebe) a také na předchozí bloky věnované vinjásám. Budeme se soustředit na to, jak vstupovat a pobývat v pozicích, které jsou náročné s co nejmenším úsilím. Jak “poskládat” tělo tak, aby architektura těla pracovala v souladu s těžištěm a gravitací – balanční pozice nejsou ani tak o síle svalů, která nás nese, svaly je potřeba inteligntně propojit s gravitací, těžištěm a kontaktem těla se zemí a pak můžeme i obtížných pozic dosahovat s lehkostí.