TIN vanoce 2018
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Sávitrí Déví, ing. Miloslava Mrnuštíková

Sávitrí Déví, ing. Miloslava Mrnuštíková, se narodila v Praze, kde jejím prvním studiem byla vysoká škola ČVUT. Zde studovala fakultu jaderné fyziky a fakultu inženýrskou. Právě v té době se poprvé setkává s jógou. V roce 1979 začala pravidelně navštěvovat večerní kurzy jógy v tehdejším Domě kultury těla na Klárově, neboť jógu vnímala jako ideální doplněk svého technicky zaměřeného studia. V roce 1982 se vdala a přestěhovala se na Moravu, kde od roku 1989 žije v Brně.

Jejími učiteli jógy byli pan Jasoň Holub, Dr. Vladimír Píša a PhDr. Milada Bartoňová, jejichž pražské kurzy pravidelně navštěvovala od roku 1979. Právě s paní Miládkou Bartoňovou byla Sávitrí Dévi ve styku dlouhá léta. Navštěvovala její kurzy a později jí i vypomáhala se cvičením. O tři roky později sama získala oprávnění – učitel jógy IV. třídy.

Její zájem o jógu a píle ji zavedly až k profesoru Dr. Zbaviteli CSc, kde v letech 1987 až 1995 studuje sanskrt , jeden z nejstarších jazyků. Součástí tohoto studia bylo i studium „indických realit“ – filozofie, kultury, umění…V roce 1984 pak získala oprávnění – cvičitel jógy III. třídy. Poté se v letech 1984 až 1995 aktivně účastnila jógových konferencí v Brně.

Zlomovým okamžikem v jejím životě však byl studijní pobyt v ICYER (International Centre for Yoga Education and Research), Pondicherry, Indie, kde v roce 1989 studuje pod vedením svámího Gítánandy. Právě on dal paní Miloslavě jméno Sávitrí Dévi a souhlasil s tím, že přeloží jeho stěžejní dílo „Yoga Step by step“ do češtiny. A tak v roce 1995 vychází kniha pod názvem „Jóga krok za krokem“, která nejprve vyšla vlastním nákladem Sávitrí Dévi a o čtyři roky později i ve druhém vydání, v nakladatelství Dobro a Fontána. Sávitrí také přeložila knihu manželky svámího – Mínákší Déví Bhavananí – nazvanou „Jóga pro těhotné.“

„Studovat se svámím Gítánandou nebylo snadné, ale vždy to bylo poctivé. A potřebovala jsem k tomu poznání několik dalších let, ale dnes už vím, že svámí vždy svou stranu úmluvy dodržel a vždy ještě přidal něco navíc. Teď je tu čas, kdy je na nás, jeho žácích, abychom podle svého nejlepšího vědomí a svědomí dávali dál to, co on dával nám. A je třeba přitom nezapomínat na to, jak dával on. Beze snahy o připoutání žáka, beze snahy o vytváření si davů obdivovatelů, ale s plným nasazením a s láskou v srdci.“ (Sávitrí Déví pro časopis Dotek)

V roce 1990 se stává členkou Unie jógy, získává oprávnění – cvičitel jógy II. třídy a o rok později živnostenský list. Úzce také spolupracuje se Střediskem volného času v Lužánkách v Brně.

V letech 1997 až 1998 si Sávitrí opět rozšiřuje své znalosti jógy a to absolvováním kurzu Yoga step by step pod vedením Mínákší Déví z Indie. V roce 1998 taktéž absolvuje kurz čikitsy pod vedením Bháráthí Déví z Nizozemí a o rok později získává oprávnění – cvičitel jógy I. třídy, která je v České republice nejvýše možnou dosažitelnou úrovní. Od roku 2000 má oprávnění k tomu pracovat jako lektor jógy pod hlavičkou Unie jógy. O tři roky později se opět vrací do Indie, kde absolvuje svůj druhý studijní pobyt v ICYER.

Sávitrí Déví má také za sebou bohatou publikační činnost a to především v podobě článků v časopisech Regena, Dotek a Regenerace. Dále pak celou řadu přednášek z již výše zmiňovaných jógových konferencí v Brně v letech 1984 až 1989. Současně přispívá i do měsíčníku Yoga Life, který vydává právě ICYER v Indii.

Významná je i její publikační činnost pro tehdejší Centrum volného času v Lužánkách v Brně. Jedná se o knihy s názvy a tématy pránájáma : „Sanskrtský slovníček jógových termínů“, „Pránájáma a dechová cvičení“, „Ásana“ a mnoha dalších. Je také spoluautorkou speciálního učebního textu Jóga, publikovaného pro ČASPV v roce 2000. Nepřehlédnutelná je i její překladatelská činnost z anglického a německého jazyka. Pro zájemce o Gitánandajógu taktéž pravidelně pořádá letní kurzy (od roku 1990).

Sávitrí je i nadále v kontaktu s Ánanda ášramem v Indii nejen hojnou korespondencí ale i účastí na všech setkáních evropských žáků, počínaje rokem 1996 na prvním Rishiculture Ashtangayoga European Meeting v Nizozemí, poté pokračuje účastí na Rishiculture Ashtangayoga European Meetings na Ibize pod vedením dr. Naliní Déví v letech 1997 až do současnosti.

Petra Šindelářová

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

04.10.2009 - 12:55

Načíst další
Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu