TIN vanoce 2018
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Jaroslav Kočí

(1908 – 1989)

„Pochopil jsem, že otázku „Kdo a co jsem já“ a i odpověď na ni, nosíme již současně v sobě. Pochopil jsem, že Pravda o nás a o Bohu je giganticky jednoduchá a že právě tato jednoduchost je tím nejtěžším problémem k pochopení. Velikého omylu jsem se dopustil tím, že jsem se domníval, že stačí toto každému říci, a tak ho uchránit zbytečného bloudění. V tom jsem naprosto neuspěl. Nejde to nikomu dát, dokud k tomu nedozrál sám, dokud se k tomu sám nedopracoval vlastní zkušeností – ovládnutím mysli a jejím utišením, aby ji tak učinil způsobilou k pochopení Sebe sama v čistém Vědomí, které jest podstatou Boha.“

Jaroslav Kočí byl významnou osobností mezi duchovními učiteli u nás. Narodil se v květnu roku 1908 v Bohumíně. Vyučil se holičem. Již od mládí měl velký zájem o okultismus, telepatii, hypnózu, parapsychologii, ale i o astrologii.

V roce 1928 ho profesor Bořík seznámil s křesťanskou mystikou, jejíž cestu nastoupil. Byl členem spolku Psyché Karla Weinfurtera. V roce 1936 se setkává s Fráňou Drtikolem a stává se jeho žákem. Toto setkání ho podstatně ovlivnilo. Nastoupil vlastní cestu duchovního poznámí a v témže roce dosahuje s jeho pomocí poznání sama sebe, které dále rozvíjí. 

V roce 1937 se Jaroslav Kočí oženil a o osm let později se přestěhoval zpět do Ostravy ke své ovdovělé matce. Zde pracoval jako odečítač spotřeby elektřiny a jako opravář elektroměrů. Současně zahajuje i svou literární činnost. 

Kočí byl jedním z poutníků na duchovní cestě, který dospěl k realizaci, ke splynutí vědomí se svým „Vyšším já.“ Měl celou řadu stoupenců, kteří jej považovali za svého významného duchovního učitele, srovnatelného i s nejlepšími indickými učiteli. Jedním z nich byl i Ing. Jiří Vacek, který také uspořádal jeho literární odkaz – „Cesta za Pravdou“ – dílo Jaroslava Kočího, (Orfeus, 1993)

„Mnozí se táží, jak převést Ono Věčné já, které postřehneme v tichu meditace do běžného stavu našeho vědomí po celý den? Na to je jediná odpověď: BDÍT. Ano, pro člověka jsou dvě možnosti, a to BDÍT nebo NEBDÍT. Kdo bdí po celý den, ať dělá cokoliv, jeho práce je posvěcena „Věčným okamžikem“, který vede naši pozornost při všem co konáme…“ (Klíč k pochopení věčně Přítomného Okamžiku – Boha v sobě)

Jaroslav Kočí zemřel 8. června roku 1989. V hodině své smrti se zjevil několika svým přátelům.

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

13.09.2009 - 13:42

Načíst další
Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu