TIN vanoce 2018
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Nejčastější chyby v jógových začátcích – urputnost a netrpělivost

tired wiredV prvním díle letního sedmidílného speciálu, se podíváme na jednu z nejčastějších chyb, která se týká především dvou skupin – těch kteří cvičí dynamické styly jógy a mužů.

Těch prvních proto, že dynamické styly dokáží snadno svést k porovnávání a závodění s ostatními (o to zajímavější jsou ale zkouškou nic z toho nedělat :-) ) a nás mužů se týká především proto, že máme přirozenou tendenci řešit věci silou a do pozice se musíme dostat za každou cenu. Ani jedno však v józe příliš dobře nefunguje, spíše naopak.

Urputnost a netrpělivost jdou ruku v ruce nebo ještě lépe řečeno, tvoří perfektně uzavřený kruh. Navzájem se podporují a přelévají se jedna do druhé.

Určité úsilí je – stejně jako kdekoliv, kde si jdeme za svým cílem – samozřejmě potřeba a již před tisíci lety pro něj jogíni měli pojmenování: Tapas (úsilí směřované k dosažení vytčeného cíle).

Pokud to ale přeháníte, spíše jen „tlačíte na pilu“ a koledujete si o zranění. Stojí pak za zamyšlení, jestli urputný boj o dosažení pozice za každou cenu a snaha být lepší, než soused, vyváží celkem vysoké riziko zranění, díky kterému byste museli cvičení na několik týdnů přerušit – a to nemluvím o běžných situacích jako třeba každodenní tři patra s natrženým hamstringem. Toaletu raději ani nezmiňuji.

Samotná pozice nikomu lepší život nepřinese, ale chápu, že pocitu, kdy si cvičící připadá jako ve svěrací kazajce a jeho obličej mění všechny odstíny červené, se nic nevyrovná :-)

Jóga je ale spíše o cestě k pozici. A o nelpění. A právě proto je vhodná pro všechny, ať už je cvičící flexibilní jako baletka nebo zkrácený jako hokejista.

Učí nás trpělivosti a pomáhá ji rozvíjet, protože i když je to ne vždy příjemné, stojí za to naučit se čekat – na určitou dobu přijmout to, co zrovna máme, jak na tom momentálně jsme. V takovém rozpoložení totiž doslova otevíráme oči a sebe samé pro možnosti a příležitosti, které pro nás byly ve chvílích urputnosti neviditelné.

Přeji vám ať vaše trpělivost nedostává příliš zabrat a příště týden si podíváme na chyby spojené s dýcháním.

 

Komentáře (0)
Pavel Hub

Vede lekce ashtanga vinyasa jógy od roku 2003. Je autorem kurzu online jógy a výukového DVD Ashtanga Vinyasa jóga pro začátečníky a středně pokročilé. Začínal s power jógou a po několika měsících pravidelné praxe se dostal k jejím kořenům, Ashtanga vinyasa józe. Absolovoval semináře a učitelské programy například u učitele Madonny a Stinga - Dannyho Paradise, první západní učitelky Ashtangy - Nancy Gilgoff, ale také u Georga Wögingera, který přivezl Ashtangu do Prahy nebo u Dalibora Štědronského, předního českého Ashtanga učitele. V současné době vede Pavel pravidelné kurzy, soukromé a firemní lekce a pořádá jógové víkendy a semináře po celé České republice

05.08.2016 - 21:27

Načíst další
Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu