Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Něco málo o józe…

Vědeli jste, že jóga je několik tisíc let starý filozofický systém, který pochází z Indie? Kořeny jógy sahají do období 200 let před n. l. a jsou zaznamenány v knize Jóga-sutry od Patanjali.

Slovo „jóga“ pochází ze Sanskritu (náboženský jazyk starověké Indie), jeho kořen „yuj“ znamená „spojit se“ a představuje spojení každé stránky lidské bytosti – těla, mysli a emocí. Praktikováním jógy se snažíme dosáhnout tohoto spojení a najít tak stav rovnováhy, který nás udrží v přítomném okamžiku.

Mezi nejběžnější styly jógy patří Aštanga, Power jóga, Vinyasa Flow, Iyengar, Bikram, Sivananda, Kundalini, Jivamuktiyoga, Integrální jógová terapie, Viniyoga a Anusara.

Existuje mnoho forem praktikování jógy a každá z nich poskytuje jinou cestu k dosažení tohoto cíle. Termín jóga je vlastní hinduismu. Vstoupil také do slovníku buddhismu. Často bývá slovem jóga pojmenováno i čínské učení taoistů.

Hlavním literárním pramenem jógy je indická Bhagavadgíta, vytvořená před několika tisíci lety. Termín jóga se objevil dlouho před vytvořením Bhagavadgíty stejně jako lidé, jdoucí touto cestou.

Jedním z prvních autorů, který sepsal učení o józe v Jóga sutrách, je Patanjali (Pataňdžali). Patanjali je komponoval v letech 200 až 150 př. n. l.. V nich Patanjali popisuje osm stupňů jógové praxe.

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

23.03.2009 - 23:04

Načíst další
Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.

Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám

To nejlepší ze světa jógy
1x měsíčně
do Vašeho emailu